Půlstoletí Tomáše Novotného

Dne 20. května se dožil ctihodných 50 let svého věku věčně mladý "tomík", místostarosta našeho města, Tomáš Novotný. O den později oslavil toto výročí v kruhu svých přátel, přičemž darů obdržel tolik, že jimi zaplnil dodávku o nosnosti 3,5 tuny. Některé dary byly nejen vtipné, ale i dosti rozměrné, jako např. figuríny prezidenta republiky a jeho tiskového mluvčího v životní velikosti. Přijel mu poblahopřát i 92letý bývalý starosta Junáka Dr. Navrátil v uniformě poručíka c. a k. armády. A k tomu různých náčelníků spolků dětí a mládeže tam bylo jak indiánů u Little Big Hornu.

Jubilant Tomáš se narodil přesně v duchu teze Járy da Cimrmana, že velké události se mají uskutečňovat jen v letech snadno zapamatovatelných. Tak i náš oslavenec se narodil 50 let po smrti Jeho Apoštolského veličenstva Františka Josefa I., jehož je T. N. velkým ctitelem. Snad ještě lepší paměťovou pomůckou je to, že se narodil rovných 100 let po porážce našich (rakouských) šiků u Hradce Hrálové, kde se tak proslavil srdnatý kanonýr Jabůrek. A nejlepší ze všeho bude, budeme-li si pamatovat, že se narodil jen několik dní po 650. narozeninách Otce vlasti Karla IV. A nehledejme jen v daleké minulosti. Stejně jako Tomáš N. se 20. května narodil i vynikající gólman Petr Čech, který na co sáhne, to drží! To už nemůže býti náhoda!

Tomáš Novotný je mužem, jehož stálost v dosažených pozicích ho připodobňuje k již zmíněnému mocnáři. Již celých 25 let je náčelníkem Asociace Turistických oddílů mládeže (od roku 1981 vedl roztocký oddíl tomíků) a 26 let zastupitelem našeho města. To je myslím šňůra let, kterou vévodí žebříčku našich obecních vašnostů a ohrožuje i legendárního starostu Matěje Vošáhlíka - už mu k dostižení této obecní legendy chybí jen 10 let! Neboť - Tomáš Novotný se stal zastupitelem (tehdy ještě poslancem) města již v únoru roku 1990, na základě dohod u kulatého stolu, což byla vyjednávání s představiteli starého režimu, jež probíhala na úrovni obcí, okresů, krajů i republiky. Patřil k zakladatelům Občanského fóra v Roztokách. V prvních demokratických volbách v listopadu 1990 byl za OF zvolen do obecního zastupitelstva. V dalších volbách v roce 1994 již kandidoval za sdružení Sakura, jemuž zůstal věrný až doposud. Několik volebních období zastával post radního, nyní je od roku 2014 místostarostou. Po celou tuto dobu je jeho hlavním zájmem zachování kulturního dědictví našeho města, zvláště Levého Hradce, ochrana životního prostředí a je také významným podporovatelem roztockých spolků a neziskovek.

Chtěl bych Tomášovi touto cestou popřát hodně zdraví, sil a entuziasmu v jeho odpovědných funkcích i pohodu v soukromém životě.

Stanislav Boloňský

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.