Radost stavět aneb jak si někdo mastí kapsu

Radost stavět aneb jak si někdo mastí kapsu

Město se rozhodlo, že jistému podnikatelskému subjektu přímo na míru zrekonstruuje část objektu čp. 713 v Havlíčkově ulici a udělá tam dětské trucstředisko. Jakým způsobem k tomu dochází a jak se jde jedné firmě na ruku, je samostatnou kauzou, o kterou se bude časem asi zajímat někdo jiný. Pro roztockého daňového poplatníka je ale určitě tématem vynakládání veřejných peněz. A to je příběh věru nosný.

Soutěž na rekonstrukci příslušného objektu vyhrála společnost AMIKA FIRST s.r.o. a to za nabídnutou cenu 1 970 098,50 Kč bez DPH (tj. 2 383 819, 20 Kč vč. DPH). Z hlediska městského rozpočtu relativně drobné, zdálo by se. Jenže hned vedle, doslova ve stejné budově, sídlí dětské středisko, které až do loňska provozovala naše rodina. V roce 2005 se moje maminka rozhodla, že s ohledem na počet pacientů a růst města potřebuje větší prostory, než jaké užívala do té doby v Jungmannově ulici. A naskytl se objekt bývalé autoškoly pana Rambouska. Podotýkám, že šlo o minikancelář, strohou učebnu a garáž. Jak asi laskavý čtenář uzná, rekonstrukce garáže na dětské středisko s ohledem na veškeré normy a hygienu jistě nebude snazší než rekonstrukce klubovny důchodců, ledaže by ji snad důchodci při bujarých mejdanech totálně vybydleli, rozsekali palicí a podpálili. Za rekonstrukci „našeho“ střediska jsme zaplatili 623 000 Kč vč. DPH (vedle toho dalších necelých 400 000 Kč za vybavení). Jistě, ceny v roce 2017 a v roce 2005 jsou jiné, existuje inflace. Podle Indexu cen stavebních děl ČSÚ mezi rokem 2005 a 2015 stouply ceny staveb o 12,4%. Čerstvější data nejsou, ale nešť, nechme 20%. Dnes by to tedy stálo 747 600 Kč. Jenže rekonstruovaná budova je i menší. V našem případě šlo cca o 365 m3, podle katastrálního snímku by měla nová ordinace mít výměru zhruba kolem 65% vedlejší budovy. Nechme velkorysých 75% a vycházejí nám srovnatelné náklady 560 700 Kč. Takže to máme více než čtyřikrát dráž! My rekonstruovali za cca 2000 Kč/m3, město nyní za 8700 Kč/m3, obé v cenách roku 2017, vč. výměny oken a bez vybavení.

Buď jde o úplnou trosku a je nutno jí postavit z gruntu znova. K dokonalosti má ta budova vskutku daleko, ostatně vznikla jako „dočasná“ někdy v 70. letech a jak známo, dočasné záležitosti tehdy trvaly dost dlouho. Nebylo by pak ale hospodárné zamyslet se koncepčně a postavit objekt úplně nový (za sumu, troufám si tvrdit, srovnatelnou) místo lití prostředků do jedné části totální ruiny?

Anebo to někdo nezvládl. Pak je otázka, jestli je kompetentní sedět na jedné z vrcholných seslí města s rozpočtem 130 mil. Navíc, proč by zrovna tohle mělo být výjimkou? Jak můžeme vědět, že ostatní stavby, kde je město investorem, se nedějí se stejnou péčí? Jenom do nich není tolik vidět.

Další možnost: město staví špatně a draze, protože prostě jinak stavět neumí. My jsme se pochopitelně při výběru dodavatelů nemuseli zabývat ptákovinami, jako jsou třeba „kvalifikační předpoklady“ ve výběrovém řízení. Tím netvrdím, že město nemá postupovat podle zákona. Ale proč – když už – si to paní doktorka Malá, pro kterou se to celé dělá, nezrekonstruovala na své náklady a své riziko sama a město jí to následně neodpouštělo z nájmu, tak jako tomu bylo u naší společnosti? S velkou pravděpodobností by to zvládla za obnos výrazně podobnější tomu našemu.

Zato můžeme jistě vyloučit, že na radnici někdo krade. Pravda, pozoruhodných akcí bylo poslední dobou víc: dětská skupina, obavy budí škola, školka za úřadem, která se přesouvá do Palackého za Kaštánek… A ta zakázka na optimalizaci tlakových pásem vodovodů také rozhodně nebyla „cinklá“…

Pro naše nadšené budovatele mám ale tip, kde mohou svůj brilantní smysl pro business uplatnit ještě lépe. Hned vedle předmětného střediska je školka, přezdívaná familiárně „Azbesťáček“. Je narvaná až po střechu populárním nehořlavým materiálem, jak je vedení radnice už nějakou dobu dobře známo. Bez obav, pro děti je stavba bezpečná a nezávadná, jenom pro zatlučení obrázku na zeď je podle norem potřeba protichemický oblek. Tohle se rozhodnout zrekonstruovat, panečku, to by byla zakázka! Hodí to někomu aspoň sto mega?

Tomáš Šalamon

P.S. Vážené MÚ, redakční rado, ad., se svým případným vyjádřením k tomuto článku si prosím počkejte tak jako my, obyčejní čičmundové, až do dalšího čísla. Rozmáhá se nám tady totiž takový nešvar: čím dál častější odpovědi „dotčených orgánů“ (a za nimi se skrývajících hlavounů) bezprostředně pod kritickými komentáři. Což je možná normální někde v Rusku, ale u nás, v západním civilizačním okruhu, to v solidních médiích považujeme za asi tak stejně přijatelné, jako vymočit se v místnosti do kouta.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.