Registrační pokladny – chystá se past na podnikatele?

Farmářské trhy se v Roztokách staly oblíbenou akcí, která pravidelně zdobí zdejší Tyršovo náměstí. Nemusí to ale trvat dlouho a zmíněné prodejce – stejně jako jiné živnostníky v Roztokách i v celé České republice – čeká (další) rána egyptská: zavedení registračních pokladen alias elektronické evidence tržeb, jež by si moc přál ministr financí Andrej Babiš. Cílem má být údajně zvýšení výběru daní, eliminace daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Což by možná znělo lákavě, kdyby celá věc neměla hromadu háčků.

Registrační pokladna
Registrační pokladna | ilustrační foto | mF

S podobným systémem má zkušenosti řada nám podobných zemí, přičemž Babiš se ohání zejména Chorvatskem. Není divu – na Slovensku, v Maďarsku i jinde, kde byly registrační pokladny implementovány, přinesly výsledky značně rozpačité. V Chorvatsku, odkud chce vláda tamní systém v podstatě okopírovat, začaly jednotlivé firmy ve vybraných sektorech skutečně přiznávat někdy až o polovinu vyšší tržby. Méně už ovšem slyšíme, že celkový přínos pro státní pokladnu byl přesto prakticky nulový. Problémem je, že některé firmy sice přiznaly vyšší příjmy, jenže spousta ostatních jich naopak zkrachovala (a tím pádem samozřejmě ze statistiky tržeb vypadla). I kdyby ale byly pozitivní výsledky prokazatelné, není tak jasné, zda lze systém přenést k nám. Jednak je struktura české ekonomiky velmi odlišná (na jihu Evropy např. hraje zásadnější roli turistický ruch a na něj navázané služby, kde se typicky daňově uniká snáze) a hlavně ne vše, co funguje v jedné zemi a kultuře musí zakořenit jinde. Jeden můj známý, který dlouhodobě působí na chorvatském trhu, před časem shrnul svou tamní zkušenost lakonicky: „Je to země bonzáků… Jak nemáš všechno v pořádku, někdo Tě udá.“

Zavedení evidence tržeb bude samozřejmě znamenat nemalý výdaj a komplikaci zejména pro nejdrobnější podnikatele a živnostníky. Spekuluje se dokonce o tom, že opatření má „vyčistit trh“ od malých firem ve prospěch jejich větších konkurentů – ostatně právě v Chorvatsku přesně k tomu v některých sektorech došlo. Ve skutečnosti ale přinese náklady všem a ty v konečném důsledku zaplatí zákazník. Každý prodejce si bude muset pořídit zařízení za několik tisíc korun a při všech transakcích jej používat. Ministerstvo chce sice technické řešení zjednodušit, ale i kdyby se snažilo sebevíc, z podstaty věci to bude za všech okolností znamenat náklady a buzeraci navíc oproti stávajícímu stavu. Dlužno dodat: další z dlouhé řady ústrků, které musí čeští podnikatelé snášet. Přičemž daňovým únikům stejně nezabrání – stále zůstane řada možností, počínaje prostou transakcí „bez papíru“ až po sofistikovanější triky, pro které se v našem komplikovaném a tisíci výjimek prošpikovaném daňovém systému prostor přímo nabízí.

A i kdyby opatření skutečně vedlo k omezení daňových úniků, je to vůbec žádoucí? Otázka může znít absurdně, ale… Od politiků často slyšíme: „Daňové úniky odhadujeme na X miliard. Kdybychom ty peníze vybrali, dokázali bychom za ně pořídit/vyřešit to a to.“ Jenže ekonomika je dynamický systém. Prostě není možné někomu vzít více peněz, aniž by dotyčný změnil své chování. Nepochybně existuje např. určitá skupina řemeslníků, kteří fungují „z ruky do huby“ a podnikat se jim vyplatí jen proto, že se vyhýbají placení daní. Pokud je k tomu donutíme, nebude výsledkem vyšší výběr daní, ale ukončení jejich činnosti a odchod na úřad práce. Jestli je pro nás výhodnější člověk, který sice neplatí daně, ale jinak se o sebe postará a od státu víceméně nic nechce nebo někdo, koho musí vláda živit na sociálních dávkách, nechť si zváží každý sám. Je lze očekávat, že zavedení registračních pokladen povede – jako každé de facto zvýšení daní – k růstu nezaměstnanosti a zpomalení růstu HDP. Navíc, jestliže vláda tvrdí, že chce mimo jiné vymýcením daňových úniků narovnat nespravedlnost v podnikatelském prostředí, je to doslova jako když zloděj křičí: „Chyťte zloděje!“ Kdopak to poskytoval či poskytuje selektivní investiční pobídky, daňové prázdniny pro vybrané firmy či nejrůznější dotace?

Jediná cesta k omezení daňových úniků je snížení daní, zjednodušení daňového systému a odstranění složitostí a výjimek. Chce-li Babiš zkvalitnit podnikatelské prostředí a zlepšit blahobyt obyvatel, povede se to tak, že lidi povinností zbaví, nikoliv tím, že jim na hrb naloží další, zcela nesmyslné. Nebuďme překvapeni, když např. drobnější lokální akce jako třeba právě farmářské trhy pod vlivem této nejnovější šikany vymizí. Anebo budeme vybrané živnostníky nakonec muset dotovat?

Tomáš Šalamon
autor je členem Kontrolního výboru za ODS

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.