Řež se vybavuje pro špičkový výzkum

Společnost Centrum výzkumu Řež, s.r.o. (CVŘ) obhájila před Evropskou komisí svůj plán vybudovat základnu pro výzkum udržitelné energetiky. Stane se tak díky ambicióznímu projektu SUSEN.

Projekt za bezmála dvě a půl miliardy korun nastartoval loni v prosinci, když dlouho očekávaná dotace dostala v Bruselu zelenou. Jak by se dal jednoduše popsat projekt SUSEN? Jedná se především o unikátní příležitost pro energetiku, pro českou ale i evropskou výzkumnou komunitu a taky pro naši společnost, která je příjemcem dotace.

Projekt je postaven na čtyřech výzkumných programech. Výzkumníci se zaměří na zvyšování bezpečnosti a prodlužování životnosti současných jaderných elektráren a nakládání s radioaktivními odpady.

Jaká je situace v létě 2012? Běžný návštěvník by těžko poznal, že se něco děje. Probíhá výběrové řízení na dodavatele staveb, po němž budou následovat desítky dalších tendrů na dodávky technologického vybavení a služeb. Často se jedná o prototypy vyráběné na zakázku, které budou muset splňovat nároky špičkového mezinárodního výzkumu. Výstavby a rekonstrukce se naplno rozběhnou v roce 2013 a očekává se zvýšení dopravního provozu při přepravě materiálu.

Pracovní příležitost zde najde na sto výzkumných pracovníků. Přestože se projekt naplno rozběhne až v roce 2015, SUSEN musí s předstihem řešit otázku personálního zajištění projektu, jaderná energetika se totiž všeobecně potýká s nedostatkem kvalifikovaných profesionálů. CVŘ tedy již dnes hledá vhodné kandidáty mezi odborníky i mezi studenty vysokých škol u nás i v zahraničí. Není bez zajímavosti, že na dvě desítky obyvatel Roztok jsou zaměstnanci CVŘ, nebo mateřské společnosti ÚJV.

Centrum výzkumu věří, že SUSEN nepřinese jen unikátní výzkumné příležitosti, ale také mezinárodní prestiž. Každopádně přitáhne SUSEN pozornost, což této lokalitě na sever od Prahy jistě jen prospěje. Více informací na webových stránkách www.cvrez.cz a www.susen2020.cz. (redakčně kráceno)

D. Merhout, CVŘ

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.