Roztocká velká voda rok poté

Mnohým z nás připomněly květnové přívalové deště a bouřky obrazy z loňského června, kdy Roztoky postihla velká voda. Já na to vzpomínám obzvláště intenzivně nejen kvůli několika probdělým nocím a hodinám strávených v dešti nebo na povodňovém štábu. Ve funkci místostarosty jsem byl nový a povodňový očistec takto zažíval prvně.

Po roce je sice pěkné si zavzpomínat, k čemuž úplně poslouží několik fotek, důležitější je ale bilancovat naši připravenost na další velkou vodu.

Nádražní

(foto: Petra Hradecká)

Zaplavený zámeček

(foto: Roman Jandík)

 Braunerův mlýn

(foto: Roman Jandík)

Od loňského roku byla několikrát diskutována protipovodňová opatření – jedná se zejména o otázku, kam s Únětickým potokem při povodní?! Lze nebo nelze zahradit celé Tiché údolí? Některá předložená opatření byla podle mého názoru i podle názoru vodařů technicky nefunkční a dovolím si říct, že pro obyvatelé Tichého údolí až nebezpečná. Proto jsem pro ně nehlasoval. Návrhy, které jsme měli k dispozici, totiž vůbec neřešily stav, když by byl kromě Vltavy rozvodněn i Únětický potok, což je při deštivém počasí jaksi velmi pravděpodobné. Odborníci, se kterými jsem to prozatím diskutoval, na to mají obdobný názor. Je ovšem pravdou, že technické možnosti se neustále posouvají směrem vpřed, takže věc jistě nepouštíme ze zřetele a podpoříme takové řešení, které bude funkční, bezpečné a financovatelné.

Žalovský potok

(foto: Tomáš Kratochvíl)

Nyní, po květnových přívalech deště, je intenzivně třeba řešit i povodí Žalovského potoka, které dostalo letos několik přímých zásahů a ve spolupráci s Povodím Vltavy je nutné provést jeho revitalizaci. Zejména v horní části povodí – v lokalitě Na Panenské - zajistit bezproblémovou funkčnost nového podleru.

Ing. Roman Jandík
místostarosta města a předseda MS ODS Roztoky

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.