Roztocké nájemné

V minulém Odrazu kolega Boloňský vysvětloval, proč radní za Sakuru nepodpořili zvýšení nájemného v městských bytech. Já bych zase rád vysvětlil, proč radní za ODS naopak preferovali ještě výraznější deregulaci nájemného v roztockých městských bytech, než bylo nakonec schváleno.

Daně
Peníze | ilustrační foto | mF

Na úvod je třeba zmínit, že i po zdražení se cena nájemného v  městských bytech pohybuje přibližně 40 % pod úrovní tržního nájemného, a že takřka symbolické nájemné platilo v Roztokách mnohem déle než v některých pražských městských částech, které k deregulaci přikročily již před lety. Regulované nájemné je fakticky dotací z kapes daňových poplatníků pro ty šťastlivce, kteří v těchto městských bytech bydlí. Kdo ale rozhoduje o tom, že někdo je ten privilegovaný s nárokem na městský byt a někdo na něj nárok nemá? Když o tom rozhodují politici, dost těžko se dá bránit nějakým osobním vazbám na jednotlivé nájemníky – zvláště na malém městě. Pan Boloňský se ohání tíživou situací důchodců s příjmem 10 tis. Kč. Jak ale k tomu přijde úplně stejná důchodkyně, která bydlí v podobném bytě o patro níž s tržním nájemným? Nejenže platí výrazně více než dotovaná sousedka, ale ještě ze svých daní tuto sousedku podporuje. Co je víc nespravedlivé?

Je pravdou, že ceny tržního nájemného v České republice a zvláště v Praze a okolí vzrostly před finanční krizí do nesmyslných výšek, ale právě deregulace nájemného, a tedy zvýšení nabídky volných bytů, přinesla snížení cen pro všechny s tržním nájmem. Křivení volné soutěže nájemného bydlení je spojeno nejen s chybně stanovenou cenovou hladinou, ale vede i k nedostatku nebo naopak nadbytku volných bytů. Z mého pohledu by bylo ideální, kdyby město všechny byty prodalo, což se ale ukázalo býti politicky neprůchodné. Soukromý vlastník se o byt bude starat vždy v průměru mnohem lépe než politik nebo úředník.

Roman Jandík
místostarosta města za ODS

Kam dál

Holubí dům? | Zdeňka Křtěnová
Kocourkov | Olga Vavřínová
Slovo starosty | Jan Jakob

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.