Roztocký psí daňový ráj

Při projednávání vyhlášky o místních poplatcích jsem se pokusil prosadit snížení sazby poplatku za psy (ze 700 Kč pokles na 200 Kč) a v praxi tak dokázat koaličním kolegům přínosy liberálního přístupu ke zdanění, který v Roztokách s ODS prosazujeme, a který bohužel nikdo další příliš nekvituje. Na radě jsem podporu pro návrh nenašel, ale zkusím to ještě jednou v zastupitelstvu.

Poplatky za psy
Poplatky za psy | ilustrační foto

Není totiž pravdou, že platí přímá úměra – čím vyšší poplatek, respektive daň, tím vyšší výběr daně (Lafferova křivka). Když výše zdanění přesáhne určitou toleranční mez, začnou lidé (a Češi obzváště aktivně) logicky vymýšlet způsob, jak se tomuto zdanění vyhnout.

V Roztokách prostě psa vůbec nepřihlásí a riskují tak pokutu nebo ho přihlásí u tetičky na vesnici, kde jsou poplatky veskrze nižší. Proto má v Praze i v Roztokách mnoho lidí pejsky pouze “na návštěvě”. I když to není zrovna morální, jsou psí návštěvníci naprosto legální a městu pak zbudou jen povinnosti v podobě výdajů na uklízení psích exkrementů.

Předesílám, že jsem v této věci zcela nezaujatým, neboť já ani moje rodina žádného psa v současné době nevlastní a ani nemáme žádné psy na návštěvě. Osobně se mě začne dotýkat až někdo vymyslí daň z rybiček, což je možná otázkou času.

Je to stejný princip, jako když kvůli extrémnímu zdanění milionářů ve Francii požádal Gérard Depardieu o občanství v Rusku. Můžeme uvést mnoho dalších příkladů – třeba vřelý přístup k podnikovému právu a nízké zdanění zisků láká extrémní množství českých firem k formálnímu přesídlení do Nizozemí, na Kypr atd. V ČR realizují výrobu, ale nezanedbatelnou část daní platí v zahraničí. Naprosto chybný je ovšem přístup levicových politiků, kteří vyhlašují těmto rájům válku ve snaze donutit je ke zvýšení firemních daní. To je cesta do pekla. Problém se nevyřeší, protože firmy velmi jednoduše přesídlí do jiné země, kam drápky evrpopských socialistů nedosáhnou. Větší blud je snad už jen myšlenka jednotné evropské daně, kterou se nám z Bruselu rovněž snaží vnutit.

Každý může namítnout, že poplatek za psa je v dnešním zdaněném světě tak okrajovou záležistostí, že se tím nemá smysl zabývat, opak je pravdou. Ďábel se skrývá v detailu. Tento článek není ani tak o psech, ale o celkovému přístupu k nakládání s penězi.

Offshore roztocký pes

Proto jsem navrhnul snížit poplatek za psa ze 700 Kč na 200 Kč, respektive za každého dalšího z 1 000 Kč na 300 Kč. I tak lze předpokládat roční výnos cca 120 tis. Kč, který téměř dvojnásobně pokryje náklady města spojené s pytlíky na psí exkrementy. Jsem přesvědčen, že klesne i podíl notorických neplatičů, kterým se kvůli dvoum stovkám nevyplatí riskovat pokuty. A hlavně je zde naděje, že výnos bude naopak ještě vyšší než dnes, protože se do Roztok přehlásí mnoho psů z okolí. Prostě psi, kteří jsou v Praze na návětěvě, budou platit v Roztokách. Tak by mohl vypadat roztocký offshore psí ráj. 

Roman Jandík
místostarosta a předseda ODS Roztoky

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.