Roztoky dostanou unikátní sportoviště - opičí dráhu

Do konce roku by měla v ulici Na vyhlídce, na nevyužívaném pozemku někdejší zahrádkářské kolonie vzniknout tzv. opičí dráha, tedy přírodní park s dřevěnými cvičebními prvky, které budou po všech stránkách rozvíjet pohybové schopnosti dětí i dospělých. Nejde o venkovní posilovnu, ta je v plánu na jiném místě a v jiném čase, ale o ve Středočeském kraji unikátní projekt, kde se budou moci lidé zdokonalovat v rozmanitých technikách pohybu, překonávání překážek, zlepšovat si rovnováhu nebo například s přáteli soutěžit v rychlosti překonání celé dráhy.

Opičí dráha Roztoky, jak zní celý název projektu, se kromě samotného zaměření odlišuje od jiných projektů též okolnostmi svého vzniku. Stavba roztocké dráhy totiž bude z drtivé většiny financována ze soukromých zdrojů - především z materiálních sponzorských darů z řad firemních dobrovolníků -a bude budována svépomocí roztockými obyvateli (pod dohledem odborníků). Město pro dráhu poskytlo pozemek a nabídlo součinnost některých roztockých institucí, například Technických služeb. Ve své podstatě jde tedy o PPP projekt (Private Public Partnership), kdy dobrovolníci z řad roztockých obyvatel ve spolupráci s firemním sektorem vybudují pro své spoluobčany volně přístupné sportoviště - to vše na místě, kde doposud byla nepřístupná džungle spojená s černou skládkou.

Druhou fází projektu bude též vybudování prostor pro pikniky, neboť jde o oblast velmi klidnou, v zeleni a s možností realizace vyhlídky do údolí Vltavy.

A kdo za budováním parku stojí? V tuto chvíli především parta nadšenců do pohybu sdružených kolem spolku Equilibrium Education, který již nějakou dobu v Roztokách organizuje pohybové a sportovní aktivity pro děti - dětský klub Jujutsu Roztoky, Roztocký Drsoň apod. V tuto chvíli nás je zhruba desítka a po schválení záměru Radou města jsme přikročili k vyčištění pozemku od popínavých rostlin a travin. Nyní čekáme na zbývající administrativní kroky, abychom mohli vyčistit pozemek od napadených dřevin a mohli začít s rekultivací celého prostoru a jeho přeměnou na sportovní park.

I v tomto počtu lidí to zvládneme, nicméně moc rádi přivítáme další dobrovolníky s chutí dělat něco pro své sousedy, své děti a v neposlední řadě i své město. Pokud vše půjde podle plánu, první fázi přeměny pozemku na sportovní park bychom měli mít hotovou v průběhu letošního podzimu. Pokud chcete pomoci, nebo máte jen zájem dozvědět se o Opičí dráze Roztoky více, sledujte facebookový profil www. facebook.com/opicidraha. Na tomto místě se můžete zeptat také kohokoli z organizátorů na jakékoli doplňující dotazy.    

Hany Farghali

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.