S letadly nad hlavou

V uplynulých měsících se na mne obrátilo několik spoluobčanů s dotazem, zda obec nemůže nějak intervenovat na letišti. Přišlo jim - a myslím, že jim je třeba dát za pravdu -, že hlučnost letecké dopravy vzrůstá a že posedět v létě večer venku například v ulici Nad Vinicemi či v Tichém údolí znamená doslova na sebe při rozhovoru křičet.

Navštívil jsem proto paní Hanu van der Hoeven, specialistku externí komunikace firmy Letiště Praha, a požádal ji a její kolegy o vysvětlení a zvážení, zda by nebylo možné občany, kteří kvůli umístění svých nemovitostí v hlukem postiženém koridoru pociťují újmu, individuálně odškodnit, například výměnou oken. Odpověď byla negativní s poukazem na to, že Letiště Praha poskytuje naší obci téměř milion korun v programu Dobré sousedství a Žijeme zde společně. (Tyto prostředky využíváme na grantové programy našich spolků a také třeba na rekonstrukce silnic ve městě.) S individuálními odškodněními se podle mluvčí letiště paní van Hoeven počítat nedá.

Domluvili jsme se ale na tom, že se Letiště Praha pokusí občanům Roztok a Žalova vysvětlit, jak to s přelety letadel v současnosti je. Dnešní Odraz tento hutný a obsáhlý text přináší. Jeho čtení chce dobré soustředění, případně Wikipedii u ruky.

Druhým krokem bude veřejné slyšení, které se bude konat 17. ledna od 18 hodin ve sborovně ZŠ Roztoky a na kterém zástupci Letiště Praha vysvětlí zájemcům o tuto problematiku možnosti, plány a limity letiště a vyslechnou jejich argumenty.

Tomáš Novotný
místostarosta

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.