Sbírka pro utečence na Blešáku

V rámci podzimního blešího trhu jsme uspořádali malou sbírku pro běžence, kteří se nešťastnou náhodou nacházejí v českých uprchlických zařízeních. Měla jsem konkrétní zadání, co které zařízení nutně potřebuje. Moje původní představa, že lidé opouštějící blešák nám nechají na vyhrazeném místě pytle plné oblečení, se trochu minula s realitou. Nakonec ale vše dobře dopadlo a lidé přinesli...

Na stejném stánku s námi stála paní Maruška, pocházející z Ukrajiny, která sbírala dary na pomoc pro válkou sužované lidi na Ukrajině. Vzájemně jsme se podporovaly a bylo to velmi milé. Velké poděkování patří Báře Hlavičková, na jejímž stánku jsme měly možnost se zabydlet a realizovat naše plány. Bára Olejníková a já jsme shromažďovaly dětské knihy a hry, výtvarné a sportovní potřeby, věci pro rukodělné práce pro ženy, bundy a boty pro muže. Vybraly jsme toho docela pěkné množství na to, že šlo o tak specifické věci. Vše jsme s manželem odvezli v pátek 9. října na Správu uprchlických zařízení a do Zastávky u Brna. Na obou místech jsme dostali pěkné poděkování.

Doufejme, že těch 12 zimních pánských bund a 18 svetrů zahřeje dobrosrdečné muže, kteří mají za sebou cestu dlouhou a nebezpečnou a její konec v nedohlednu. Že těch 15 párů zimních a sportovních bot trefí z Bělé pod Bezdězem do nějakého hezkého místa, které se stane novým domovem, ať už trvalým, nebo dočasným. Doufejme, že využití krabice pastelek, barviček, fix a modelín, omalovánek, pexes, her a obrázkových knížek vyloudí mnoho úsměvů na tvářích dětí, které toho nejspíš už zažily více, než si dokážeme představit. Doufejme, že několik míčků, fresbee, soft tenis a švihadlo zkrátí chvíle dlouhého čekání na to, až budou opět na svobodě a budou moci s rodiči pokračovat za vysněným cílem. A také doufám, že ta krásná sada háčkování, pletení, sada korálků na navlékání a předlohy k vyšívání zaměstná ruce a zklidní víření myšlenek mnohým utrápeným ženám a matkám, zavřeným za ostnatým drátem.

Moc děkujeme všem dárcům, děkujeme Zuzaně Šrůmové za organizaci, plakáty a možnost sbírku uspořádat. 

Ladislava Jakobová
členka sociální a zdravotní komise za Stranu zelených

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.