Sbor Local Vocal na festivalu sborů ve francouzském Joigny

Sbor Local Vocal vznikl v roce 2006 z iniciativy několika členů sdružení Roztoč. Od podzimu 2011 vede sbor Martin Šmíd, absolvent oboru skladba na Pražské konzervatoři a v současné době titulární varhaník při chrámu Panny Marie Sněžné na Novém Městě v Praze, kde sbor několikrát zpíval při mši, a tuto spolupráci plánuje i v budoucnu. Hlavním repertoárem sboru je duchovní hudba středověku a renesance s přesahem do barokního období. Sbor pořádá pravidelné vánoční a velikonoční koncerty v Roztokách a okolních obcích, zejména v historických objektech. V současné době má 11 členů.

V červenci tohoto roku sbor Local Vocal podnikl cestu do francouzského městečka Joigny na mezinárodní festival pěveckých sborů - „Festival Choral de Joigny“. Účast na festivalu byla vyvrcholením mezinárodního projektu partnerství Grundtvig, na jehož realizaci se podílelo sdružení Roztoč. Festivalu se dále účastnily sbory z Lotyšska, Finska a Francie, z nichž některé vystupovaly v rámci dvouletého projektu i u nás - koncert v pivovarské lednici v Uněticích, hudební dílny s finskou kantelou nebo koncert lotyšského sboru Anima Solla na Levém Hradci. Festival, jehož hlavním organizátorem byla partnerská hudební škola v Joigny pod vedením Thierryho Bouchier, nabídl velmi zajímavý a bohatý program. Každý den probíhaly hudební dílny pod vedením různých sbormistrů. Volné chvíle přes den využili členové našeho sboru k procházkám ve strmých a úzkých uličkách městečka Joigny nebo k odpočinku v některé z příjemných místních kaváren. Večer pak probíhaly slavnostní koncerty jednotlivých sborů, které byly otevřené i pro veřejnost. Kdo měl po koncertě chuť, mohl si ještě zajít na ochutnávku výborného francouzského vína Chablis do místní hudební školy a popovídat si ve francouzštině, v angličtině nebo v ruštině s kolegy zpěváky.

Sdílení, výměna a předávání zkušeností s vnímáním a podáním hudby a zpěvu byla pro značnou část našeho sboru zážitkem. K celkové pohodové atmosféře přispěl i úspěch, který sklidil koncert našeho sboru s nezanedbatelným přispěním sólistky Magdaleny Šmídové Turchichové. Celá akce se stala odměnou za práci, kterou členové sboru Local Vocal pod vedením sbormistra Martina Šmída v uplynulých letech odvedli. Na festivalu v Joigny se tak naplnilo naše rčení: „Umíme zpívat rádi“!

Anna Kaucká
členka sboru Local Vocal

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Odešel pan Antonín Sádlo | Lucie Kočovská
Poděkování | Jaroslav Drda

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.