Skautský ples je starší, než jsme mysleli

Pátráním v archivu se nám podařilo odhalit, že historie skautských plesů v Roztokách je již téměř sedmdesátiletá. Před měsícem se s výsledky našeho bádání mohli seznámit všichni účastníci zatím posledního ročníku. Výstavka složená z historických dokumentů pojednávala o 2. skautském plese, který zažila roztocká sokolovna v březnu 1949. V roce 2012 jsme na tuto tradici nevědomky navázali a letošní ročník, který jsme pokládali za pátý, byl tedy historicky již sedmý.

Celý objev je o to zajímavější, že skautské hnutí vychovávající mladé lidi k úctě ke svobodě a demokracii bylo trnem v oku komunistickému režimu, který se plně chopil moci v únoru 1948. Přesto o rok později dokázali roztočtí skauti uspořádat ples a hledět optimisticky do budoucna. Nicméně rok 1950 přinesl oficiální zákaz skautingu a v následujících letech zaplatili mnozí pronásledovaní skauti za své přesvědčení svobodou nebo i životem. Za téměř 70 let se hodně změnilo. Letos na našem plese nezněl jazz pana kapelníka Václava Krásného, jako tomu bylo v roce 1949, ale chuť bavit se zůstává.

V roce 2016 si přišli na své všichni vášniví tanečníci. Během večera zhlédli dvě profesionálně vedená předtančení - jedno skupinové a jedno párové ve standardním stylu. Celkem dvakrát se pak mohli připojit k lekcím balfolku a vyzkoušet si taneční kroky inspirované lidovými a historickými tanci z celé Evropy. Večer korunovala půlnoční valentýnská taneční soutěž. Ale program nepamatoval pouze na vyznavače tance. Velkému zájmu se těšily i soutěže (nejen) pro skauty, tombola a tradiční pivní štafeta. Také posezení v podsadovém stanu v předsálí si hosté oblíbili a často zde dopřávali oddechu svým znaveným nohám. Pozornost převážně mladších účastníků poutala dálkově řízená velká létající ryba plující sálem. Pro ty nejmladší jsme měli přichystanou možnost setrvat na plese do 22 hodin a poté v doprovodu skautských vedoucích odejít přenocovat do tzv. plesové školky, zatímco rodiče se mohli vrhnout zpět do víru tance.

Pokud jste letos poctili náš ples svojí návštěvou, věříme, že se vám líbil, a budeme se na vaši účast těšit i napřesrok. Děkujeme všem našim laskavým sponzorům. Jsou to: TJ Sokol Roztoky, Únětický pivovar, město Roztoky, ZŠ Roztoky, Penzion Spálený mlýn, Pohl, Pekara, Warmpeace, Dětský klub Pohádka, Dary přírody, Čerstvé maso, Maso Koubek, pan Holas, sestry Slehovy, Autoservis Čermák a Skautské tancování. Děkujeme také skautkám a skautům, kteří se podíleli na přípravách plesu, a v neposlední řadě i všem účastníkům.

Fotografie z plesu si můžete prohlédnout na našich stránkách www.skautiroztoky.cz.

Lukáš Hejduk

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Výročí roku 2017 | Stanislav Boloňský
Roztoky proti totalitě | Stanislav Boloňský
Kněžna a světice Ludmila | Stanislav Boloňský
Menflowers opět v Roztokách | Studio mladých

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.