Skleněné Vánoce

Skleněné vánoceStředočeské muzeum v Roztokách u Prahy připravilo na období 27. 11. 2010 – 30. 1. 2011 výstavu, která přibližuje předměty s vánoční tematikou, u nichž jednotícím prvkem je sklo jako materiál. Dvě hlavní linie výstavy představují dva typy odlišných, avšak s Vánocemi úzce spjatých předmětů: betlémy a vánoční ozdoby. Právě betlémy a ozdobené stromky patřily –  kromě obřadních pokrmů a zvykoslovných projevů – k jejich nejvýraznějším atributům.

Betlémy existují v nespočetném množství typů a variant – podle použitého materiálu a vnějších formálních znaků, podle výrobce i konečného uživatele. Jako materiál sloužilo nejčastěji dřevo, ve škále je zastoupen také papír, vosk, sádra, tragant, cín, keramické materiály i nejrůznější masy, ať už na bázi papíru či těstových a sádrových hmot. Ve 20. století se k této skladbě přidaly nové materiály, umělé hmoty a pryskyřice, a konečně také sklo.

Hutní figurky Tří králů, návrh Jaroslav Brychta, realizace Jan Stuchlík a Miloslav Klinger, Železný Brod, 30.-40. léta 20. století, Městské muzeum Železný BrodMezi skleněnými betlémy jsou nejznámější soubory z figurek modelovaných u kahanu, ale vyráběly se také těžší, tzv. hutní figurky, které byly masivní a měly větší pevnost. V rámci českých zemí se výroba figurek soustředila v Železném Brodě a okolí. Betlémové figurky vycházející z vinutí barevné skloviny jsou vlastně rarity a kromě Železnobrodska je jejich výroba zaznamenána jen ve sklárnách v Itálii a ve Francii. Skleněné artefakty s motivem Betlému však nelze omezit pouze na figurkové sestavy. Mnoho zajímavých věcí vzniklo také jinými sklářskými technikami – tavenou plastikou, litím do formy či technikou tiffany.

Kromě téměř čtyř desítek skleněných betlémů (převážně ze soukromého držení), vyrobených za použití rozličných sklářských technik, mohou návštěvníci na výstavě zhlédnout stovky historických i současných vánočních ozdob zejména české provenience (ze sbírek Středočeského muzea). Vystaveny budou perličkové ozdoby z Jizerských hor, foukané ozdoby z Královédvorské produkce, ale i starší kombinované ozdoby z nedaleké výrobny v Kralupech nad Vltavou. Nebudou chybět ani méně obvyklé ozdoby ze skleněného vlákna.

Výstavu doplňují drobnější vánoční kompozice z vosku, tragantu i jiných materiálů, avšak adjustované pod skleněným poklopem (tzv. šturcem), ve skleněné skříňce či láhvi, a historické podmalby na skle s vánočními motivy, které tvořily přirozenou součást výzdoby interiéru ještě předtím, než u nás zdomácněly betlémy a ozdobené stromky.

K výstavě je vydána bohatě obrazově vybavená doprovodná publikace (rozsah 40 stran), představující průřez produkcí skleněných betlémů a vánočních ozdob, včetně stručného historického exkursu.

Ozdoba ze skleněného vlákna, Německo, počátek 20. století, Středočeské muzeum v Rozt	okách u PrahyVernisáž výstavy proběhne dne 28. listopadu v 10:30 hodin na úvod programu o první adventní neděli (11 – 17 hodin), jehož součástí bude předvádění a práce profesionálních sklářů a výtvarníků (modelování figurek u kahanu, montáž perličkových a vinutých ozdob, malba na skle nebo tvorba technikou tiffany), probíhat budou také komentované prohlídky s autorkami výstavy (ve 13, 14 a 15 hodin). Završením programu se stane vystoupení trubačů a rozsvícení vánočního stromu v muzejním parku v 16 hodin.

Ivana Kubečková – Marcela Šášinková
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
kubeckova@muzeum-roztoky.cz , 233 029 025
sasinkova@muzeum-roztoky.cz , 233 029 024

PřílohaVelikost
SM_Sklenene_pozvanka.pdf87.34 KB
SM_Sklenene_vanoce_plakat.pdf102.65 KB

Kam dál

Výstava 50 + 5 oděvní a jiná tvorba | Středočeské muzeum
Adventní trhy | Středočeské muzeum
Brána do říše mrtvých | Středočeské muzeum

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.