Škola u školy

V minulém Odraze pan starosta krátce popsal záměr postavit další budovu školy v areálu bývalé cihelny. Zaznělo také, že jiné možnosti nejsou. Věc jsem konzultoval s bývalým starostou, panem Chytilem, a zaujal mě jeho nápad na umístění budovy školy v areálu školky Havlíčkova v blízkosti školy.

Žlutě označené pozemky města kolem školy a červeně objekt, který by bylo potenciálně možné odkoupit.

Samozřejmě všechny varianty mají svá pro a proti. V případě této varianty by bylo nutné rychle vyřešit, kam s dětmi ze školky. Konkrétně jde o 75 dětí, které jsou ve třech starých pavilonech. Tyto tři budovy se musejí zbourat tak jako tak, protože jsou dlouho za hranicí životnosti a hrozí zde opravdu velký potenciální problém, který město neřeší, na což už jsem upozorňoval dříve v Odrazu. Místo pro novou školku je v lokalitě Na Panenské, kde je plánovaná školka pro 75 dětí, ale lze zde umístit až 125 juniorů. Další možností jsou pozemky v areálu bývalých skleníků v zahrádkářské kolonii naproti školce Spěšného.

Výhodou stavby školy u školy jsou jasné synergie plynoucí z blízkosti domovské budovy - specializované učebny, kabinety učitelů, sportoviště a tak dále. Věc jsem konzultoval i s panem Václavem Klausem ml., který mi doporučoval jednu větší školu než více menších - optimálně 1600 žáků, ale to může být samozřejmě k diskusi. Nemalou úsporou je 20 milionů korun, které bude město Trigemě za pozemky platit.

Další možností, kam školu umístit, je pozemek za Tescem na Dubečnici. Zde je škola nakreslena dokonce v územním plánu a nově schváleném regulačním plánu. Pozemky jsou Ekospolu, což samozřejmě limituje možnosti města. Bylo by záhodno stejně Ekospol s žádostí o odkup oslovit a s developerem jednat. Chápu vyhrocené vztahy, ale obě strany by měly k jednotlivostem přistupovat racionálně.

Netvrdím, že stavět školu na Žalově je špatné, ale celý prostor je navážka bůhvíčeho, která není pro stavbu velkých budov úplně optimální - s tím si dnes snad umějí stavaři poradit. Co ale požaduji, aby před klíčovými investičními akcemi probíhala variantní odborná diskuse a radnice netahala králíky z klobouku.


Roman Jandík
předseda ODS Roztoky

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Škola kompetentně | Roman Jandík
Přes překážky | Jaroslav Huk
Dobra vec se podařila | Vlaďka Drdová
Poslední zvonění | Jaroslav Huk
Škola | Vít Calta

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.