Školka Havlíčkova bude dřív nebo později uzavřena a zastupitelé přemýšlí nad využitím vil!?

Hlavním roztockým politickým tématem posledních týdnů se stalo budoucí využití vil č. p. 125 a 110 v Tichém údolí. Tyto dva objekty jsou i s rozsáhlými pozemky po dlouhých soudních tahanicích v majetku města a nyní je potřeba pečlivě rozmyslet, co s nimi. ODS jednoznačně požaduje v jednom z objektů školku pro 50 dětí.

Budoucnost vil

Vila
Vila | ilustrační foto | mF

Historické vily jsou ve velmi špatném technickém stavu; zejména větší vila č. p. 125 nutně potřebuje rekonstrukci. V druhé vile, zaplať Pán Bůh, ještě žijí stateční lidé. O nepopiratelné historické hodnotě letního sídla židovské rodiny Haurowitzů z 19. století už toho bylo napsáno dost povolanějšími odborníky, takže já bych se zaměřil čistě na efektivitu této obrovské investice, která nás pravděpodobně čeká. Současná koalice se dohodla, že aspoň jednu z vil zrekonstruuje a druhou prodá. Kterou a kdy, to je samozřejmě k diskusi.

Odhad stavebních nákladů bez rekultivace zahrady, inventáře a bez projektu činí u větší vily 18 až 25 mil. Kč, menší objekt pak vyjde o pár milionů levněji. Přesná čísla nejsou až tak důležitá, ale dostáváme se na celkové náklady v řádech desítek milionů. Z mého pohledu je budoucí využití determinováno možnou dotací, kterou by město sanovalo část stavebních nákladů.

Místostarosta Jarda Huk si dal tu práci a prošel snad všechny dotační možnosti, z nichž vzešly tři základní okruhy užití, ve kterých bychom se dle mého názoru měli pohybovat. Jedná se bytový dům, jehož výhodou by bylo využití, které nejlépe odpovídalo původnímu historickému charakteru stavby. Pak zde máme školky, které budou pravděpodobně provozně trochu nákladnější vzhledem k vysokým stropům, ale plusem je zase obrovská zahrada, která by dokonce šla částečně přeměnit na park spojující horní a dolní část města. A poslední možností je blázinec, respektive ústav deinstitucionalizované psychiatrické péče – vzhledem k dalším nápadům některých kolegů zastupitelů bych ani tuto možnost zcela nezavrhoval. Pokud se chceme o dotaci reálně ucházet, nelze využití v jednom domě kombinovat.

Ještě je potřeba zmínit poslední možnost, kterou je prodej jedné z vil, k čemuž se upsaly strany koalice v koaliční smlouvě. Je samozřejmě třeba pečlivě rozmyslet, kterou vilu prodat a zejména kdy. V případě, že by se podařila sehnat dotace na rekonstrukci, stálo by možná za uvažování prodej o pár let odložit. Finanční výtěžek z prodeje bychom pak mohli využít na věci potřebnější, protože nemovitostí město vlastní až příliš. Negativum, které ale budoucí prodej nevylučuje, je fakt, že jsou vily i s pozemky bohužel zapsány jako památkově chráněné, což silně snížilo jejich prodejní cenu a naopak silně zvýšilo cenu budoucích stavebních úprav.

Stav školky Havlíčkova

Není velkým tajemstvím, v jak katastrofálním stavu je naše největší mateřská školka v Havlíčkově ulici. Zpráva společnosti MIVA, kterou si nechala Rada města v letošním roce vypracovat, konstatuje, že hlavní budova školky má v havarijním stavu veškeré technické sítě (odpady, voda, topení), vážně poškozená okna, vzlínající vlhkost v celém objektu a dále MIVA doporučuje celkovou revitalizaci objektu, který je, dle jejich vyjádření, na konci životnosti. Přeloženo pro všechny rodiče – stará budova se musí zbourat a postavit znovu. Žádná oprava není možná. A to nejlépe co nejdříve, jinak riskujeme neřízené nebo nařízené uzavření, na které by nebylo připraveno ani město a už vůbec by ho neakceptovali rodiče 75 místních dětí.

Závěr

Se znalostí zprávy o stavu objektu školky v Havlíčkově ulici zcela nerozumím požadavkům hnutí SAKURA, která chce ve vilách zřídit místo pro volnočasové aktivity. Nerozumím ani kombinaci školka pro 25 dětí a zbytek pro neziskovky, což prosazuje Topka. Na půl baráku neseženeme dotaci, takže bychom museli vše zatáhnout z městské kasy. Půl školky neřeší hlavně ani půl problému školky Havlíčkova. Nejsem velkým příznivcem nátlakových akcí, ale rád bych, aby se na veřejné projednání, které bude 20. května od 18:00, dostavili nejen zástupci historické a volnočasové obce, ale také rodiče dětí, na které se nedostalo ve školce místo nebo které mají děti v Havlíčkově.

Ing. Roman Jandík
předseda ODS Roztoky
předseda Finančního výboru a zastupitel

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

copak? sponzor aktivit modrých Svazáků se zlobí?

Řekněte rovnou, že vám jde o pozemek v Havlíčkově ulici pro developera. Doporučuji alespoň 20 patrový baráček, aby se náležitě znehodnotily domy a byty vlastníků v okolí.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.