Školka Havlíčkova vs. využití vil a daňová vratka

V minulém měsíci vyvolal můj článek diskusi nad tématem technického stavu školky v Havlíčkově ulici. Mým záměrem nebylo rozpoutat paniku, jak mi bylo panem starostou vyčteno, ale rozhodně bych situaci nebagatelizoval jako většina mých kolegů v zastupitelstvu. 

Vila
Vila | ilustrační foto | mF

Rád bych svůj článek dovysvětlil. Nikdy jsem nenapsal, že by se školka měla zavírat druhý den. To opravdu nehrozí. Zároveň ale trvám na tom, že situaci je potřeba řešit dříve než v neohraničeném střednědobém horizontu, protože problém může nastat nečekaně, ze dne na den. Googloval jsem a rekonstruovat boletické panely, ze kterých je školka vyrobena, je neekonomické a v praxi, při nějaké nečekané havárii, to opravdu znamená, že je potřeba školku zavřít a vybudovat znovu. Rozhodně bychom nebyli prvním takto postiženým městem, ani první takto postiženou školkou. Všechna rizika a technické nedostatky byly citovány z oficiální zprávy společnosti MIVA, která sama doporučuje celkovou revitalizaci objektu.  Ohroženo je takto 75 školkových míst.

O stavu MŠ Havlíčkova jsem psal zejména ve vztahu k možnosti přebudovat jednu z městských vil v Tichém údolí na školku. O tomto návrhu jsme vyjednávali s ostatními koaličními partnery a květnové zastupitelstvo po dlouhých diskusích nakonec tento návrh podpořilo a rozhodlo, že se má město pokusit získat dotaci na školku ve vile č. p. 125, do které by se, při dobré konstelaci, mohlo vejít až 50 dětí. To je dobrá zpráva a pevně doufám, že se to nakonec podaří prosadit, přestože na tom není zdaleka pevná shoda napříč zastupitelstvem ani naší slavnou koalicí.

I proto podám na další jednání zastupitelstva návrh na prodloužení „daňové vratky“ ve výši 1 500 Kč měsíčně, kterou dostávají rodiče dětí starších tří let s trvalým bydlištěm v Roztokách, kteří nevyužívají obecní školku. Takových kladně posouzených žádostí je v současné době 109 a vzhledem k faktu, že se situace s kapacitou školek za poslední rok nijak výrazně nezlepšila, měla by být tato forma podpory prodloužena. Před volbami návrh ODS na daňové zvýhodnění dětí zastupitelé podpořili téměř jednomyslně, tak doufám, že to nebyl jen předvolební alibismus a systém bude pokračovat i nadále.

Dobrou zprávou na závěr z oblasti předškolní výchovy je plánovaný vznik dětské skupiny v areálu TJ Sokol Roztoky. Tento alternativní způsob hlídání a výchovy dětí si jistě najde své spokojené klienty a skupina by mohla začít fungovat pravděpodobně od roku 2016, snad i dříve.

Ing. Roman Jandík
předseda ODS Roztoky
předseda Finančního výboru a zastupitel

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.