Školky do bezvědomí

V letošním školním roce se nám opět přihlásilo více zájemců o umístění v obecní mateřské školce, než jsme s to uspokojit. Vznikl tak převis poptávky nad nabídkou, v mezích pravidel doporučených Radou Města, vyčíslitelný na cca 80 neuspokojených rodin. Co s tím?

Školky
Školky | ilustrační foto | mF

Naše společná radniční koalice sice vytvořila za poslední 3 roky 75 nových míst v mateřských školkách, ale zájem ne a ne uspokojit. Ono ani není divu. Při reálných nákladech rodičů na docházku ratolesti do obecní školky v úrovni <10% ceny, kterou by zaplatili za docházku do školky soukromé, se fronty před obecní školkou budou tvořit vždy. Tudy zřejmě cesta nevede.

Obecní školka je ve své podstatě sociální dávkou, kterou pro necelých 7% obyvatel obce těch 93% procent vesele ze svých daní dotuje. Město totiž hradí provoz školek ze svého rozpočtu, letos v míře přibližně 3,8 mil Kč. Mzdy a s tím související náklady hradí Středočeský kraj, takže opět občané ze svých daní. Obec, kraj či stát totiž téměř žádné vlastní peníze nemá. Pouze přerozdělují peníze, které od nás formou zdanění získali.

Předškolní zařízení jsou ve své stávající legislativní úpravě ukázkovým reziduem hlubokého socialismu. A to i ve své regulaci měsíčního příspěvku rodičů, kterýžto se pak mnohdy a mnohde obchází různými dary, aby se školka mohla odlišit od ostatních zařízení stejného druhu. Možnost se odlišovat nám, zaplaťpánbůh, přinesl volný trhy. Ale nestačí to. Veškerá další, alternativní, soukromá zařízení s cílem péče o předškolní děti, jsou záměrně šikanována různými nesmyslnými vyhláškami, buzerací ze strany MŠMT či Hygienické Inspekce. Při tunách vznesených požadavků na jejich fungování se tedy nelze divit, že stojí to, co stojí.

Tato nevyvážená situace přirozeně vyvolává tlak na vedení radnic různých politických a světonázorových barev, aby zajistila dostatek obecních, čili dotovaných školek. Jak se s tím vypořádat z pozice pravicově smýšlejícího, liberálně-konzervativního občana se silnou vírou v individuální svobodu, odpovědnost a úspěch?

Nejdříve několik východisek:

1) Školky jsou podnikání jako každé jiné. Nabídka saturuje poptávku, nekvalitní a předražená zařízení zkrachují sama.

2) Město má zajišťovat pouze to co mu ukládá zákon a tj. poslední ročník předškolní výchovy před nástupem do ZŠ. Dotace na provoz má být nejmenší možná, jinak soukromé školky nebudou konkurenceschopné.

3) Rodiče mají mít možnost si pro své děti zvolit typ předškolní výchovy, který nejlépe odpovídá jejich světonázoru - kolektivistická předškolní výchova je jen jedním z nepřeberného množství způsobů, jak lze předškolní děti zaopatřit. Za úplně stejně kvalitní považujeme hlídání dětí v menších kolektivech, "paní na hlídání", případně aby matky mohly být s dětmi doma.

Současná situace a návrh řešení:

Stávající legislativa nám neumožňuje obecní školky nedotovat, což bychom jako ODS dělali úplně nejradši.  Zároveň, z úrovně místní samosprávy nemáme pravomoc snížit občanům města daně.

Co navrhujeme jako zastupitelé za ODS, je měsíční „daňová vratka“ z rozpočtu Města těm rodičům, jejichž dítě splňuje požadavky na umístění do obecní školky. Jednalo by se o jistou formu „ negativní daně“

Částka bude odpovídat nákladům města na jedno dítě v obecní školce, navýšena o předpokládaný příspěvek na mzdové náklady, tak jak je hradí kraj, aby umožnila rodičům dětí kompenzovat část nákladů spojených s hlídáním dítěte.  Podmínkou pro získání daňové vratky bude pouze trvalé bydliště alespoň jednoho z rodičů v Roztokách a věk dítěte.

Jak s penězi naloží, bude čistě na nich. Domníváme se, že jsou dostatečně odpovědní na to, aby se rozhodli co nejlépe ve prospěch svých dětí.

Tomáš Pařízek
člen Rady města za ODS

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

ODS konečně vymyslela něco

ODS konečně vymyslela něco pro lidi?

Já tenhle váš nápad náhodou

Já tenhle váš nápad náhodou oceňuji, akorát jste mě překvapili.

daňová vratka

Dobrý den,
původně měl být tento návrh "daňové vratky" součástí našeho volebního programu pro letošní komunální volby, ale protože téma školek je aktuální právě nyní, tak plníme volební sliby ještě před volbami.

Pěkný víkend,

Roman Jandík

Konečné řešení

Tak konečně správný názor! Daně, které platí kmáni mají zůstat pánům! A ne že kmáni za to budou chtít ještě školky pro děti! A nějaké "vratky" daní, to se stejně bude rozhodovat kdo ji dostane! Rozumné řešení. A rozhodovat by to mohla kněžna Libuše. A kdo vratku dostane, by mohl za to zametat ulice! Ještě, že už nemám dítě do školky a penzičku za dveřmi. Tyhlety volební sliby jsou tedy něco!

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.