Školní náměstí - pískoviště a psi

V letním čísle Odrazu se psalo o údržbě zeleně na Školním náměstí. V této souvislosti by bylo dobré připomenout také pískoviště v jeho dolní části. Je to malé elegantní pískoviště, určitě již památeční, které v poslední době často maminky využívají. Buď ty z blízkého okolí, ale zejména ty, co čekají se svými mladšími dětmi na ty starší, které jsou na kroužcích v ZUŠ nebo v Roztoči. Určitě by stálo za to pískoviště zrekultivovat, přisypat nový písek, opravit okraje, případně přidat menší plůtek, který by nenarušoval nenucenost samotného místa. Maminky i děti by to jistě ocenily. Třeba si někdo v blízkém okolí otevře i stánek s kávou a dobrotami a čekání na „kroužkové" děti bude i příjemnou společenskou událostí.

Školního náměstí se dotýká i již určitě několikrát probírané téma - psi a jejich majitelé. Na celém náměstí je velká zelená plocha, kterou by využívali i starší děti na fotbal či jiné hry. Školky sem chodí na procházky. Je to však místy opravdu zdraví nebezpečné. Z každé druhé návštěvy trávníku si odnesete pozornost v podobě psích exkrementů na botách či oblečení nebo nejhůře na dětských rukou. Není to jen dobrá vůle majitelů psů po svých svěřencích uklízet, na veřejné zeleni je to jejich povinnost.

V západních zemích, třeba v nyní populárním Bavorsku, to určitě patří k základnímu slušnému chování a pravidlům a nikdo o tom nediskutuje. Možná by nezaškodila občasná pokuta od městské policie, více tabulí s upozorněním a ztráta ostychu či strachu občanů majitele psů osobně žádat o úklid.

MUDr. Miroslava Kuglerová

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.