Školní okénko

Vážení rodiče,

v době, kdy píšu tento článek, se mnozí naši žáci a žákyně 5., 7. a 9. tříd chystají na přijímací zkoušky na gymnázia. Myslím si, že je naše škola dobře připravila hlavně díky práci učitelů i tomu, že děti prošly tzv. testováním SCIO (kde jsme měli republikově nadprůměrné výsledky v Aj, Čj i obecných studijních předpokladech) či ukázkovými zkušebními testy MŠMT, kde si mohly nanečisto vyzkoušet, jak takové testovací otázky mohou vypadat. Mnozí docházeli i individuálně na přípravné kurzy přímo na gymnázia, kam se chystají. Všem jim tedy držíme palce a přejeme i trochu toho příslovečného štěstíčka, aby uspěli.

A co nás ve škole do konce školního roku ještě čeká kromě přístavby 2 tříd u roztocké budovy ZŠ v květnu? V dubnu to jsou poslední třídní schůzky po čtvrtletním hodnocení, pak několik dětí s učiteli vycestuje počátkem května na reciproční návštěvu Slovenska, 10. května se všichni vyfotíme, od 21. 5. vyrazíme na školy v přírodě, 1. 6. si užijeme Den dětí a pak následuje v týdnu od 8. 6. poslední velké on-line testování - premiéra testování pátých a devátých tříd ministerstvem školství. Řekla bych, takové malé písemné „maturitní zkoušky“ na konci I. a II. stupně ZŠ.

Snad na škole v přírodě načerpáme dostatek sil a testování dobře dopadne. Tak nám také držte palce. Na čtenou před prázdninami se těší

Věra Zelenková

2. ročník soutěže dětských recitátorů - školní kolo

Po loňském úspěšném pořádání soutěže v recitaci, kdy jsme byli potěšeni výborně přednesenými texty a nadšením dětí, jsme v letošním roce navázali druhým ročníkem. Z velkého počtu úspěšných recitátorů byli vybráni Anna Lauermannová, Kateřina Lednická, Tadeáš Drda, David Lauermann, Adéla Kobrlová, Viktorie Maršová, Kristýna Jelínková, Tereza Burešová a Dominik Dvořáček (rozpis umístěných najdete na webu školy). Tito žáci jeli pod vedením Jitky Ramdanové reprezentovat naši školu na oblastní kolo do Rudné u Prahy. Celkově bylo z okresu Praha-západ přihlášeno 92 žáků a naši recitátoři uspěli výborně. Čestné uznání si odvážela Anička Lauermannová a Kačenka Lednická, nejúspěšnějším se stal David Lauermann z 8. B, který postupuje do krajského kola, jež se konalo v Kolíně 17. dubna.

D. Blechová

Divadlo Globe

V měsíci březnu jsme s žáky pátých tříd pracovali na projektu divadlo Globe. Při školním zájezdu do Londýna a návštěvě divadla Globe jsem si zakoupila krásnou knížku pro děti, s jejíž pomocí se ve čtyřech vyučovacích hodinách žáci seznamovali s historií tohoto divadla, s dramatikem W. Shakespearem a jeho divadelními hrami. Děti si vystřihovaly a vybarvovaly obrázky, které si lepily do své kopie knížky. Ráda bych poděkovala naší obětavé asistentce Jitce Ramdanové za doplňkové materiály k projektu.

M. Černá

Preventivní program pro osmé a deváté ročníky

Studenti osmých a devátých ročníků se ve dvouhodinovém přednáškovém cyklu „O těhotenství, porodu a rodičovství“ dozvěděli důležité informace k tématu. Ve druhé části se chlapci a děvčata rozdělili do dvou skupin, aby se mohli otevřeněji ptát na citlivé věci, které je zajímají. Lektorka PhDr. Eva Labusová je porodní asistentkou a bývalou šéfredaktorkou časopisu Děti a my. Dlouhodobě se zabývá tématem těhotenství, porodů, rodičovství, střídavé péče atd. a poskytuje poradenství pro rodiče a děti.

M. Černá

Po stopách „Babičky"

Žáci pátých tříd ZŠ podnikli výlet do Babiččina údolí a takto se o zážitek podělila Andulka Lebedová z 5. C:

Ve čtvrtek 19. dubna jsme se shromáždili před školou a autobusem odjeli do Babiččina údolí. Když jsme dorazili do Ratibořic, prohlédli jsme si zámek, kde měla letní sídlo kněžna Zaháňská. My jsme navštívili první patro, v němž mě velmi zaujal maskovaný koš na papír v kněžnině salonu. Po prohlídce jsme se odebrali do Babiččina údolí, kde jsme si prohlédli vodní mlýn a dozvěděli jsme se, jak se dělá mouka. Hned vedle mlýna stál vodní mandl, kde se mandlovalo plátno. Přešli jsme můstek přes náhon a došli k sousoší babičky s Barunkou a ostatními vnoučaty. Pak vedla cesta ke Starému bělidlu, kde přebývala babička z knihy Boženy Němcové. Nakonec jsme se ubírali k Viktorčinu splavu a poté už uháněli k autobusu. Ten nás odvezl na oběd (měli jsme řízky). S nacpanými bříšky jsme odjeli do České Skalice, kde jsme viděli Barunčinu školu (a také jsme tam měli zmrzlinu).

Vraceli jsme se večer domů a já myslím, že to tam bylo moc a móóc hezké a líbilo se mi to. Doufám, že tam ještě někdy pojedu.

A. Lebedová, žákyně 5. C

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Školní okénko | Alena Gabalová
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Alena Gabalová
Školní okénko | Věra Zelenková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.