Školní okénko

Vážení rodiče,

i toto májové ŠO vám přináší malou ukázku z našich různorodých aktivit. Naši deváťáci i pá-ťáci si koncem dubna už také prožili svou první velkou zkoušku - „přijímačky“ na střední školy a víceletá gymnázia. Všichni žáci 9. tříd už v tuto dobu vědí, kam byli přijati, a tak nezbývá než se těšit na plánované exkurze, výlety a školy v přírodě. A o tom tedy příště. Hezké počtení přeje

Věra Zelenková

Odpoledne s cimbálovou muzikou

Pro školní družinu nám na apríla přijela zahrát cimbálová muzika Muzička, která doprovází folklorní soubor Rosénku věnující se převážně oblasti Uherského Hradiště. Setkat se s ní můžete nejen na prknech Dejvického divadla v Praze, kde má svůj současný domov, ale také na různých festivalech napříč celou Evropou. Pro mnohé naše děti to bylo poprvé, kdy viděli cimbál a lidové kroje jinak než ve vitríně muzea. Povídali jsme si o Moravě, muzikanti pěkně hráli, naučili nás jednu ze svých písní a jedno velikonoční říkadlo, děti si zatančily a viděly, jak se tančí verbuňk, mohly si zblízka prohlédnout kroj a seznámit se s jeho součástmi. Zvlášť pro holčičky to bylo překvapení, kolik sukní je vlastně ukryto pod pestrobarevnou svrchnicí. Celý pořad jsme zakončili písní „Ten, kdo dělá to, co já“. S muzikou jsme hráli a tančili všechny možné i nemožné varianty, jako například skákačky, podkoleňačky, pískačky, a pěkně tak zakončili aprílové odpoledne.

Školní družina

Druhý stupeň „pod vlivem“ aneb Přednáška o drogách očima osmáků

Jako třída jsme se 2. 4. zúčastnili zábavného i poučného preventivního programu proti užívání drog a alkoholu. Nejdříve jsme se dozvěděli několik informací o tom, co nám drogy a alkohol mohou způsobit. Pak jsme si mohli nasadit různé brýle (vypadaly jako lyžařské), které simulovaly stav po požití alkoholu, drogy či otřes mozku. (V Šašková)... Za úkol jsme měli kopnout do balonu, projít se po nakreslené čáře a projít slalom mezi kužely. Moc se mi to líbilo a už vím, co se mnou udělají drogy. (P. Pokorný). Vyzkoušela jsem si přejít „s 2,5 %“ po jedné čáře, kterou jsem ale uviděla dvakrát či třikrát. Moc se nám přednáška líbila, byla přesně taková, jaká by měla být - poučná i zábavná. (A. Mlynárová)... I tyto lehké úkoly byly najednou velmi obtížné. Velice jsme si to užili a jistě na to jen tak nezapomeneme. (T. Burešová). Brýle nám ukázaly, jak se chovají lidé pod vlivem alkoholu a drog. Celé povídání trvalo asi hodinu. Každý z nás si odnesl velké zkušenosti a poznatky. (R. Kováčová).

Žáci a žákyně 8. A a 8. B

Čtení pomáhá

Naše škola se nově zapojila do projektu Čtení pomáhá. Tento projekt podporuje čtenářskou gramotnost i samotné čtení knih a zároveň dětem umožňuje podílet se na charitativní činnosti. Cílem je přenést pozornost dětí od počítačových her a sociálních sítí zpět ke knihám a zároveň pomáhat potřebným. Iniciátorem a donátorem projektu je Martin Roman. Projekt podpořila většina českých základních i středních škol či knihoven a také známé osobnosti jako Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Jiří Dědeček a kapela NightWork v čele s Vojtou Dykem, která na podporu projektu složila píseň a klip Mr. Čti-Wo: Kniha knih - Den zúčtování (ke zhlédnutí na YouTube).

A jaký je postup? Po registraci na webových stránkách projektu se děti zařadí podle věku do jedné ze tří kategorií, přečtou některou z nabízených knih, a prokážou-li pak 100% vyplněním kontrolního testu znalost knihy, získávají 50korunový kredit, který pak mohou věnovat na jeden z nominovaných dobročinných projektů. Doufám, že děti mají z přečtených knih, a hlavně ze své charitativní pomoci stejně dobrý pocit jako já. Byla by totiž škoda mít přečtené knihy zapsané jen ve čtenářském deníku, když můžeme své znalosti využít i k pomoci druhým.

V. Zelenková

FATAL VISION - preventivní program

V dubnu ve dvou dnech proběhla preventivní akce pro celý II. stupeň. Jednalo se o FATAL VISION, první interaktivní pomůcku, která zábavným způsobem představuje různé stavy intoxikace - alkohol, drogy, mozkovou komoci atd. Tuto zajímavost nám přišli představit pánové Dvořák a Chotěbor ze společnosti Trial Praha s.r.o. Na začátku bylo krátké seznámení s drogami, alkoholem a jejich vlivem na lidský organismus. Jedná se o speciální brýle, které změní vidění, jak byste viděli, pokud byste požili určité množství alkoholu, drog nebo měli otřes mozku. Brýle nejsou jedny, ale existuje jich několik druhů. Mohou navodit stav po požití určitého množství drogy - marihuany, pervitinu, extáze atd. Každý žák si zkusil projít dráhu mezi kužely, trefit se do fotbalového míče, jít rovně po zvýrazněné čáře. Brýle fungují jako preventivní nástroj pro názornou ukázku toho, jak se po požití návykových látek může změnit vnímání okolí. Žákům se tato preventivní akce velice líbila a přejí si její opakování. Ještě jednou děkuji panu Dvořákovi a Chotěborovi za zajímavou akci pro žáky základních škol.

Michaela Černá

Školní akademie

Předposlední den měsíce dubna proběhla v žalovské škole naše poslední, totiž třetí školní akademie. Žáci z devíti tříd I. i II. stupně ZŠ předvedli opět nápaditá krásná vystoupení. Jarně vyzdobeným sálem, jenž byl zaplněný do posledního místečka, se po celou hodinu nesl neutuchající potlesk, který v některých případech doprovázel i samotný výstup dětí. Zhlédli jsme vystoupení taneční, pěvecká, sportovní, hudební i pohádková. Všem přihlížejícím asi nejvíce učaroval krásný sametový hlas zpěvačky Gábiny Gaislové z 9. B, kterým se s přítomnými návštěvníky naše akademie rozloučila.

V. Zelenková

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.