Školní okénko

Vážení rodiče, vítejte u posledního Školního okénka, které vychází ještě před prázdninami. A co jsme tedy celý měsíc dělali? Nejdříve jsme společně s „městem“ uctili v dubnu památku obětí transportu smrti a v květnu padlé za druhé světové války. Průběžně jsme se věnovali povinnému testování z přírodovědných předmětů a anglického jazyka a také jsme se zvěčnili na třídní fota. První stupeň absolvoval i několik preventivních i naučných programů, které se dětem velmi líbily. Než se začtete do příspěvků mapujících naši květnovou činnost, mám pro vás ještě několik informací ke konci školního roku. Školy v přírodě většinou skončily, ale 7. B, 6. A a 6. B se na ni vypraví až nyní v červnu. Deváťáci si jistě už chystají slavnostní oblek či šaty na svůj den D, tzv. rozlučku, která pro obě třídy proběhne v pondělí 23. června v podvečer v hotelu Academic. Pak už si jen v pátek 27. 6. ráno rozdáme vysvědčení a „hurá na prázdniny“! Učitelé budou pracovat i v pondělí 30. 6., kdy se budou stěhovat ze sborovny, kde nově bude ředitelna, a připravovat učebny na stěhování do nové budovy, kde v září naleznete třídy II. stupně. V létě bude finišovat dodělávání a vybavování nově postaveného levého školního křídla a v září se budeme těšit na nové prostory (konečně také na vlastní tělocvičnu) a samozřejmě i na šest prvních tříd plných nových tvářiček. Už teď se na vše nové moc těšíme, my učitelé určitě, a doufám, že i děti. Hezké počtení přeje

Věra Zelenková

Filharmonie

Žáci pátého ročníku měli možnost v průběhu školního roku několikrát nahlédnout do zákulisí České filharmonie. Na workshopech konaných v pražském Rudolfinu si vyrobili vlastní hudební nástroje, vyzkoušeli si dirigování i výrazový tanec. A jakoby mimochodem se seznámili s díly významných českých skladatelů.

Karolina Kudláčková

Poznávací zájezd do Anglie

Ve dnech 3.-7. 5. se skupina žáků z 5. a 6. tříd vydala do Londýna a jeho okolí s cílem nasát atmosféru a seznámit se s tamními význačnými pamětihodnostmi a zajímavostmi. Cestovali jsme autobusem, trajektem (cestou domů pak eurotunelem) a opět autobusem. Do Londýna jsme dorazili v časných ranních hodinách 4. 5. a vydali se na pěší procházku kolem Tower of London, Tower Bridge, HMS Belfast (křižník z druhé světové války, který nás svou expozicí doslova nadchl), následovala Golden Hind (loď sira Francise Drakea), The Globe, Millenium Bridge a katedrála St. Paul's. Odpoledne nás čekal transfer pronajatým autobusem do Warner Bros Studio London Tour, natáčecích studií Harryho Pottera, což byla fascinující podívaná, a osvěženi máslovým ležákem jsme si ji užívali, i když už jsme byli po téměř probdělé noci v autobuse a celodenní túře velmi unavení.

Následující den dopoledne nás čekal nedaleký středověký hrad Warwick, kde jsme absolvovali strašidelnou prohlídku Warwick Dungeon (interaktivním způsobem mapuje historii a věznění na hradě, opravdu by si nikdo z nás nepřál takové vězení zažít). Odpoledne jsme návštívili Stratford upon Avon, rodiště a místo odpočinku Williama Shakespeara. Prošli jsme se městem kolem rodného domu Shakespeara a prohlédli si kostel Trinity Church, kde je Shakespeare pohřben.

Poslední den v Londýně jsme strávili na trase Buckinghamský palác, St. James's Park, Trafalgar Square, Whitehall, Downing Street 10, Westminster Abbey a Houses of Parliament.

Velmi krásná byla plavba lodí z Greenwich k London Eye a zpět, přičemž někteří z nás se na London Eye svezli a jiní odpočívali v přilehlém parku na dětském hřišti.

Dvě noci jsme v Londýně přespali v hostitelských rodinách, což pro nás byla příležitost vyzkoušet si v praxi, jak se domluvíme anglicky. Počasí nám po celou dobu bylo nakloněno, pro Anglii netypicky jsme si užívali sluníčka a ani jednou nezmokli. Všichni se vrátili zdraví, spokojení a plní zážitků. Za výpravu shrnula

Iveta Pařízková

Dramatizace pohádky v anglickém jazyce aneb Učení zážitkem

Odborně řečeno o dramatizaci: „Dramatickou výchovu lze charakterizovat jako učení plným prožitkem a vlastní zkušeností v jednání, nabývání životní zkušenosti společným řešením problému, situace, nejen intelektem, ale i intuicí, a to se zapojením těla i emocí. Cíl, který pedagog sleduje dramatickou výchovou, je všestranné rozvíjení osobnosti dítěte.“

Pravda je prostá, děti milují divadlo, milují kostýmy, rády se předvádějí, a když se přitom i učí, je to to nejlepší pro všechny. Pohádku o pejskovi a kočičce, jak vařili dort, si zahrály postupně děti ze třetích a čtvrtých tříd. Hrály po dvojicích, vystřídaly se všechny, užily si legraci a objevil se nejeden herecký talent. Děti ze 4. B pak zahrály pohádku ve druhých třídách - dětem, které s angličtinou budou začínat příští rok, ale i těm, které už základy mají. Moc jsme si to užili, bylo to pravé „drama“. Za ochotníky ze ZŠ Roztoky

Petra Zwinz :-)

ŠVP s adrenalinem - očima žáků

Naše škola v přírodě začala, když jsme se my, 8. B s 8. A, vydali 5. května v osm hodin ráno na 5hodinovou cestu autobusem do Staré Vsi u Rýmařova. Když jsme přijeli, uviděli jsme pěknou chatu, před kterou byla louka, nízká lana, bungee-trampolína, horolezecká stěna a místo na beach volejbal. Seznámili jsme se se dvěma velmi příjemnými instruktorkami, které nás ubytovali ve 4 pokojích.

Zažili jsme mnoho úžasných věcí, jako je army-game - vojenský simulátor, foto-orientační běh, lukostřelba, vnitřní bazén či vysoká lana položená 13 m nad zemí - rambodráha. Večery se většinou trávily koukáním na filmy (znáte to, teenageři) nebo hraním týmových her. Každopádně to bylo úžasné a nechtělo se nám ani domů. A nakonec chceme poděkovat našim třídním učitelkám, Zelenkové a Vechterové, že to s námi vydržely.

V. Šašková a P Vorel za 8. třídy

1. místo ve fotosoutěži

Olympus FotoAkademie.cz je nejrozsáhlejší vzdělávací projekt v digitální fotografii pro studenty středních škol, víceletých gymnázií a žáky 6. - 9. tříd základních škol z celé ČR.

V letošním roce naše škola opět zabodovala -VERONIKA KALINOVÁ ze třídy 9. B získala 1. místo se svojí fotografií Lomnický štít (téma Horská příroda). Gratulujeme!! Vítěznou fotografii si můžete prohlédnout na http://www.fotoakademie.cz/ photo/8361.

Barbora Valiová

Darujte vzrostlé květiny

Máte doma přebytečnou rostlinu větších rozměrů, která vám překáží a hledáte pro ni lepší místo (fikus, pandán, palma)? V nové budově základní školy jí rádi poskytneme náhradní domov. Nabídněte, přijedeme a rostlinu si odvezeme. Moc děkujeme!!!

Drahomíra Moravcová

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.