Školní okénko

Vážení rodiče,

starý rok je za námi a nový plný očekávání před námi. Ten starý jsme zakončili výlety za betlémy, vánočními trhy, ukázkami českých tradic, vánočními besídkami a tradičním zpíváním koled na schodech. Nový rok začneme olympiádami z různých předmětů, lednovými pololetními testy zakončíme naše půlroční snažení a my učitelé již budeme zajišťovat školy v přírodě a lyžařský výcvikový kurz pro naše sedmáky. V únoru přivítáme u zápisu naše budoucí prvňáčky a Vás na našem školním plese. Kdo si málo o Vánocích odpočinul, má šanci letos až od 9 března, protože to začínají jarní prázdniny.

Doufám, že jste pod stromečkem našli to, co jste si přáli, a tak Vám všem přeji do nového roku hodně sil, radosti, úspěchů i toho štěstíčka, které se vždy hodí. Hezký nový rok.

Věra Zelenková

Drážďany poznávací a předvánoční

Vánoční výlet do Drážďan se konal 4. 12. a moc se vydařil. Vyrazili jsme v osm hodin ráno v počtu 41 dětí, převážně studujících německý jazyk, a 3 učitelek, z toho dvou němčinářek.

Počasí nám víc než přálo, na prosinec bylo teplo, navíc vůbec nepršelo, a tak nám nevadilo být celé odpoledne venku a absolvovat dlouhou procházku po památkách i trzích. Drážďany jsou známé svým Striezelmarktem, Vánočním trhem, ale trhů a stánků je všude plno. Právě proto jsme vybrali tento předvánoční čas k jejich návštěvě. Navíc děti ze sedmých tříd, které s němčinou začaly v září, měly možnost svou základní znalost uplatnit při koupi drobností na trhu. Ty zkušenější, z devátých tříd, si po roce a půl výuky německého jazyka mohly vyzkoušet, co se naučily, co umí říci a čemu všemu rozumí. Drážďany mají zajímavou historii, tu dávnou a prosperující i tu nedávnou, pohnutou. Děti jsme se snažili s ní seznámit a povídali jsme si o Drážďanech už dlouho před výletem. Děti dostaly o Drážďanech vytištěné informace s obrázky památek, které jsme společně plánovali navštívit, a také pracovní listy, ve kterých měly své znalosti reálií a jazyka zúročit. 

Nemohli jsme vynechat Zwinger, Zemperoper ani Frauenkirche. Měli jsme možnost se podívat i dovnitř kostela Frauenkirche, který byl znovu postaven zcela nedávno ze 48 procent původního materiálu, děti jeho „strakatost“ zaujala. Zrovna tak i první dvě zmiňované památky byly obnoveny až v druhé polovině 20. století z velké části z původních stavebních kamenů a podle původních plánů. Při bombardování Drážďan na konci druhé světové války zahynulo ve městě více než 18 000 lidí a 60 procent města bylo zničeno. O všem jsme s dětmi mluvili a jejich zájem o všechno kolem byl velkou odměnou za trochu námahy s organizací.

Návštěva Klenotnice Grůnes Gewolbe a prohlídka nádherných sbírek Augusta Silného a dalších kurfiřtů náš výlet kulturně ukončila a plni dojmů jsme unavení, ale spokojení dojeli před sedmou hodinou večerní zpět do Roztok.

P. Zwinzová a E. Fuková

Čtení v 1. třídě

Dne 14. 1. 2015 v 17 hod. proběhne na ZŠ Roztoky krátká informační schůzka pro rodiče budoucích prvňáčků týkající se nácviku čtení metodou Sfumato® - Splývavé čtení®. Uskuteční se ve třídě 2. A s přímou ukázkou čtení dětí. Setkání povedou M. Bromovská a K. Heřmanová. Více informací o metodě na www.abcmusic.cz.

K. Heřmanová

Vánoční sbírka na Klokánek v Hostivici

V době vánoční mají naše děti plné hlavy vánočních přání, která píšou Ježíškovi, a nemohou se dočkat vánočních prázdnin a zlatého prasátka. Mnoho lidí v tuto dobu ale myslí i na ty, kteří v životě takové štěstí nemají, a snaží se někde pomoci. V naší škole se podařila krásná věc, sbírka na Klokánek v Hostivici, kde chyběly peníze na zakoupení vánočních stromečků do jednotlivých bytů. 

Ráda bych touto cestou poděkovala všem úžasným žákům, z nichž někteří štědře přispěli ze svého kapesného, a děkuji také skvělým rodičům za zakoupení vánočních ozdob a školních pomůcek: kružítek, fixů, štětců, vodovek, bloků atd., byly to dvě velké krabice. Všechny školní pomůcky jsou již v Klokánku rozdané a v pondělí 1. 12. byly zakoupeny vánoční stromečky a ložní prádlo do tří bytů. Vánoční sbírka činila 8065 Kč. Ještě jednou všem děkuji a přeji krásný nový rok.

M. Černá

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.