Školní okénko

Vážení rodiče,

nejdůležitější událostí měsíce února vždy bývá zápis dětí - budoucích prvňáků, proto zde přinášíme první souhrnné údaje o počtu přihlášených dětí a budoucích prvních tříd. Jako škola také podporujeme zájem dětí o technické obory, proto vyjíždíme, a to nejen kvůli rozdávání vysvědčení, do iQparků či zajišťujeme exkurze do podniků s technikou souvisejících. Rovněž se snažíme dětem ukázat, jak pěkné a zajímavé je naše město i jeho okolí. Proto se už těšíme na jaro, až nás na našich výpravách bude doprovázet hřejivé slunko. Děti se už samozřejmě nemohou dočkat prázdnin, takže po jarních prázdninách zase na shledanou.

Věra Zelenková

Zápisy do prvních ročníků 2015/16

Vletošním roce k zápisu do základní školy přišlo v doprovodu rodičů 181 dětí. Zápisy proběhly 3. a 4. února 2015. Podle informací rodičů můžeme očekávat přibližně 20 odkladů. V letošním roce přišli k zápisu i čtyři pětiletí, kteří nedosáhli šestého roku v požadovaném termínu do 31. 8. V tomto případě je zahájeno správní řízení, nežli budou všechny náležitosti pro vstup do školy vyřízeny. S největší pravděpodobností budou v žalovské budově otevřeny dvě třídy a v budově Roztoky 4-5 tříd. To přináší pro školu mnoho problémů, jednak prostorových, ale i personálních (budou přijati noví pedagogové). Chtěla bych poděkovat všem příchozím i všem, kdo zápis připravovali, že proběhl v příjemné atmosféře.

Dita Blechová

Exkurze do VTP Roztoky—EATON

Dne 23. ledna se třídy 9. A a 9. B zúčastnily exkurze do firmy EATON zde v Roztokách. Nejdříve jsme si vyslechli výklad a prezentaci o tom, co vlastně Eaton dělá, k čemu slouží a jaké to je tam pracovat. Následně jsme se rozdělili do dvou skupin a šli se podívat na techniku, která se používá k výrobě součástek, jež se zde vyrábějí. Nejzáživnější byla pro nás asi možnost vyzkoušet si novou techniku Google Glass, která ještě není v prodeji. Myslím, že si obě třídy tuto exkurzi moc užily. A nejen z toho důvodu, že jsme dostali skvělé občerstvení, ale i proto, že jsme měli možnost nahlédnout do firmy, která sídlí přímo v našem městě.

B. Chládková, 9. A

Pololetní vysvědčení netradičně

Dne 29. ledna 2015 jsme navštívili iQLANDII v Liberci. Čekal nás simulátor vichřice a zemětřesení, ohnivé tornádo, zážitek startu raketoplánu a další. Velmi zajímavá a poučná byla zábavná science show. Nakonec nám paní učitelky rozdaly pololetní vysvědčení. Tento slavnostní den jsme si všichni moc užili.

Žáci 1. A a 2. B

Síla lidskosti

Druhý stupeň naší školy se zúčastnil promítání filmu o holokaustu Síla lidskosti. Film byl promítán 26. ledna k výročí osvobození Osvětimi. Žáci zde byli seznámeni se sirem Nicholasem Wintonem a zjistili, jak a kdy zachránil několik set židovských dětí před nacisty. Ve filmu byly i rozhovory s několika zachráněnými dětmi, které dlouho nevěděly, kdo jim pomohl. Bylo vidět i setkání sira Nicholase se zachráněnými dětmi. Pan Winton má několik ocenění a nyní se sbírají podpisy na jeho nominování na Nobelovu cenu. Film byl velmi poučný a každý by se měl zamyslet, jestli také někdy někomu pomohl a jak by se cítil jako jedno z těchto dětí.

L. Mládková, 9. A

Výlet do Únětic s 2. C

V úterý 17. 2. se třída 2. C vypravila do nedaleké obce Únětice podívat se na stádo koz, ovcí a čerstvě narozených jehňátek. Vycházka v rámci předmětů prvouka a tělesná výchova se velmi vydařila, ačkoli počasí nebylo právě přívětivé.

Kromě krásné podívané si děti během téměř tříhodinového výletu vyzkoušely i několik praktických činností. Nejprve placení v autobusu a přepočítání vrácených peněz, poté se cestou pokoušely zorientovat ve směrech a prohlédly si naši trasu na mapě. Pro zahřátí i rozptýlení si na louce u oveček zahrály pohybovou hru na orientaci v okolí. Následovalo pozorování krajiny včetně pojmenování styčných bodů a okolních obcí. Poté přišla na řadu připomínka tématu „rodiny hospodářských zvířat" (samec-samice-mládě) formou zvukově pohybové hry. A samozřejmě došlo i na samotné pozorování bečícího stáda, které nám jeho majitelka zpřístupnila, poskytla i několik informací o jeho chovu a krmení a umožnila dětem si jehňátka dokonce pohladit. Po návratu do školy děti vyplnily pracovní list, který byl shrnutím získaných poznatků, a nechyběla ani sladká odměna za správné postřehy, paměť a pěkné chování.

Pro ty, kdo se chtějí na zvířata zajít podívat, doporučuji vzít vhodnou obuv a vydat se na Holý vrch, kde je stádo volně přístupné.

Karolína Heřmanová, tř. uč.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.