Školní okénko

Vážení rodiče,

jarní slunce už občas pěkně hřeje a láká děti ven, ale čtvrtletní hodnocení se blíží a s tím také dubnové přijímací zkoušky na střední školy pro naše deváťáky a také některé páťáky, kteří se chystají na osmiletá gymnázia. Letos jsou společné státní přijímací zkoušky poprvé povinné pro ty žáky z devítky, pokud se střední školy, kam se žáci chystají, k testování přihlásily. Příští rok budou státní „přijímačky” úplně pro všechny žáky devátých tříd povinné. Určitě všem budeme letos držet palce a přejeme jim i trochu toho štěstíčka, aby si s úlohami v testech hravě poradili. Pěkné počtení přeje

Věra Zelenková

Poutníci na cestách

Putování za tajemným MaHaRaLeM a blížícím se svátkem Pesach nám trochu zpočátku kazila zima, ale nepršelo. Putovali jsme přes Ungelt do Židovského města. Cestou jsme si vyprávěli, kdo jsou to židé, zabývali jsme se historií pražského židovského osídlení, jaké svátky se tu slavily a slaví, v čem se život židů odlišuje, a naopak, co nás spojuje.

Nejprve jsme navštívili Pinkasovu synagogu, seznámili jsme se s příběhem této stavby, s tím, co je to vůbec synagoga, s jejími částmi, co je to bima, aron ha-kodeš, kdo je to rabín, kde se modlili muži a kde je místo pro ženy. Navštívili jsme expozici věnovanou obětem šoa, našli jsme na zdi ochozu zapsaná jména našich roztockých spoluobčanů, kteří se do našeho města už nikdy nevrátí. Chodili jsme po starém hřbitově a hledali tajemství MaHaRaLu, v domě Pohřebního bratrstva jsme si prohlédli předměty související se smrtí v židovských rodinách, v Klausové synagoze jsme obdivovali předměty spojené s pestrým životem, ať již různé nádoby, svícny, modlitební šály, svitky nebo součásti oblečení. Na ochozu v ženské části synagogy si chlapci prohlédli předměty spojené se svátkem Bar micva, Ema nám vysvětlila, že podobný svátek prožívají i dívky, a vysvětlila rozdíly. Neodolali jsme, postáli pod chupou a představovali jsme si, jaké to je, když nevěsta kráčí kolem svého ženicha. Na ulici před muzeem jsme potkali milou a zajímavou výpravu z Izraele a po chvíli i našeho pražského rabína Davida Petera.

V parku za Staronovou synagogou nás zaujaly zajímavé hodiny na věži radnice, vysvětlili jsme si, co znamenají písmena na nich, zahráli jsme si hru s příběhem o golemovi a pak už jsme se vydali přímo za ním. Našli jsme úzký a nepřístupný žebřík vedoucí na tajemnou půdu Staronové synagogy. Uvnitř synagogy jsme si prohlédli nejstarší pražskou modlitebnu, vyplňovali pracovní listy a snažili se spočítat všechny Davidovy hvězdy - Magen David, které tu jsou. Totéž jsme zkoušeli i na závěr našeho putování před Jeruzalémskou synagogou, ale tam je to mnohem a mnohem složitější.

Poutníci z kroužku Putování

Vzpomínka na „lyžák"

V neděli 8. února naše třída 7. B a vedlejší třída 7. A odjížděly do Strážného v Krkonoších. Cesta trvala dvě a půl hodiny. Jakmile jsme dojeli na místo, přijel majitel našeho penzionu pro naše vybavení. První den příjezdu jsme už nelyžovali, a tak jsme měli volnou zábavu. Každé ráno jsme vstávali kolem osmé a na snídani nás čekaly švédské stoly. V devět hodin jsme byli vždy připraveni před chatou. Lyžovali jsme do oběda a poté jsme šli do naší chaty na oběd. Po odpoledním klidu plném zábavy jsme jeli znovu na lyže. Jakmile jsme dolyžovali, utíkali jsme zpátky na chatu a na večeři. Po večeři panovala znovu dobrá nálada a někdy byl vyhlášen turnaj ve fotbálku. Dny utíkaly jako voda a už tu byl konec výborného lyžáku. Na lyžáku se mi velice líbilo a do školy jsem se vůbec netěšil.

David Novotný, 7. B

Hudební pořad Rolnička

Dne 19. 3. nás už poněkolikáté navštívil pan Karel Virgler s hudebním pořadem Rolnička. Je to program o hudbě a zpěvu. Je velmi zajímavý a poučný. Pan sbormistr nás učí, jak máme správně zpívat, vyslovovat a dodržovat rytmus. Ukazuje nám různé hudební nástroje, například housle, flétny, klarinet, hoboj, a dokonce i kontrabas. Na všechny nám hraje a my k tomu zpíváme. Vše, co nás učí, má veliký význam, protože se to v knihách ani filmech nedozvíme. Moc se těším na jeho další program.

Vít Fišer, 3. A

Vycházka na Levý Hradec

Dějepisnou výuku ve čtvrté třídě jsme ukončili prohlídkou kostela sv. Klimenta na Levém Hradci. Kostelem nás provedla a poutavě vyprávěla akademická malířka a restaurátorka Zlatica Dobošová. Moc děkujeme za poutavé vyprávění. Vše zprostředkovala naše spolužačka Sofie Sochorcová. Děkujeme i jí. Byl to příjemný zážitek.

L. Rosičová, D. Cozlová a žáci 4. A

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.