Školní okénko

Vážení rodiče,

prázdniny jsou v plném proudu a my vám přinášíme pro chvíle pohody i pohodové čtení o tom, co zajímavého vaše děti podnikaly koncem školního roku ve škole i mimo ni. Myslím si, že to stojí za přečtení, protože jedině tak se dozvíte, co děti dělají nebo co je v příštím školním roce třeba čeká. Hezkou dovolenou či prázdniny plné slunce a pohody vám za celý pedagogický sbor přeje

Věra Zelenková

Sněhová královna a IV. B

Dne 20. května se třída IV. B zúčastnila muzikálu Sněhová královna v divadle Hybernia a zde jsou dojmy žáků: Mně se nejvíc líbila postava Gerdy, jak prošla celý svět, aby našla svého Káje. (V. B.) / Hodně se mi líbila práce osvětlovačů, mohli se dívat na vystoupení zadarmo. (S. V) / Mně se líbil celý muzikál. (N. P.) / Mně se nejvíc líbila postava pana Vrány, protože měl povolání Kouzelník. (A. S.) / Já jsem byla na muzikálu poprvé a myslela jsem si, že to nebude taková bomba, jaká to byla, až na neukázněné ostatní diváky, co nás pořád rušili. (V. Ř.) / Mně se velmi líbila dcera Podzimu, která měla krásné jméno Lů. (A. M.) / Mně se moc líbila postava babičky, která si pořád posunovala „brejličky“ na nose. (H. M.) / Nejvíc se mi asi líbil slovník loupežnice Lů, například „Tě péro!“. (E. Č.) / Mně se nejvíc líbily všechny efekty a účes Gerdy. (A. Č.) / Sněhová královna měla moc hezký hlas a šaty a dobře hrála. (E. M.) / Mně se líbilo, jak rádkyně Ona měla královnu jako loutku. (Š. Č.) / Ocenil jsem, že Jaro a Léto měly odlišné názory na to, co je na světě nejdůležitější. Jaro tvrdilo, že nejdůležitější jsou květiny, a Léto, že nejdůležitější jsou šperky. (D. C.) / Mně se nejvíc líbilo, jak zahradník říkal, že dobromysl strašně smrdí :-). (K. K.)

Lucie Mošnerová

Družina v červnu

Jako každý rok i letos děti ze školní družiny vyrazily na výlet. Letošní volba padla na středověké městečko Botanicus. Během pobytu jsme se seznámili s tím, jak naši předci bydleli, vyráběli papír, svíčky, mýdla, prstýnky či provazy. Mnohé jsme si vyzkoušeli sami. Domů jsme dorazili s vlastními výrobky, upomínkovými předměty, ale hlavně naplněni zážitky z prožitého odpoledne. Družině v Roztokách školní rok utekl jako voda a zase je tu červen. Čas třešní, jahod, krátkých kalhot a hlavně čas vysvědčení a loučení. Všichni jsme o něco starší, větší a chytřejší. Přejeme vám všem, dětem i rodičům, pohodové prázdniny plné slunce a skvělé zážitky. Těšíme se na vás opět v září.

Vychovatelky ŠD

ŠVP - YMCA

ŠVP v Masarykově táboře YMCA_

Od 1. 6. do 5. 6. proběhla škola v přírodě pro žáky 3. B, 4. C a 4. B v Masarykově táboře YMCA v Soběšíně. Děti si to náramně užily. Jeden den přijeli lektoři z Odyssey. Děti hrály hry: na draky, kde se snažily vzít tomu druhému ocas (šátek), pak probíhaly pod provazem. Měly například pouze pět otočení a musely po čtyřech dětech probíhat postupně. A tisíce jiných her. Dokonce si mohly vyzkoušet poslepu přejít lano za pomoci svých kamarádů, kteří jim dělali opěradlo. Jiný den zase šly na krásný hrad Český Šternberk, kde prošly fantastickou prohlídkou hradu. Každý den prožily nová a nová dobrodružství. I když škola v přírodě je už za námi, vzpomínky nás navždy přežijí. (Emma Veškrnová ze 4. B.)

Lucie Mošnerová

Dobrodružná matematika na naší škole

Dne 8. 6. v dopoledních hodinách se 2. C vydala na dobrodružnou plavbu za pokladem, během níž měla třída možnost procvičit si své dosavadní matematické dovednosti a další nové získat. Po dvou hodinách plavby kolem mořských útesů, velryby, mořských panen i hejna ryb (za doprovodu dvou zkušených námořníků) nakonec jejich loď úspěšně doplula do cíle.

Malí námořníci si po cestě vyzkoušeli sestavování vlajky, přeměřování dvojnásobku délky velryby, uspořádání hvězd v souhvězdí, lovení ryb i řešení matematické šifry. Během toho všeho si děti procvičily sčítání a odčítání s přechodem desítky i bez něj, násobení a dělení, geometrii v prostoru, určování počtu toho, co není vidět, a hlavně logické myšlení. Především ale zjistily, že základem úspěchu je dobrá spolupráce v týmu, která nefunguje bez vstřícné komunikace. Tuto „plavbu“ připravila Agentura Besedarium - interaktivní a hravé besedy nejen pro žáky základních škol, pod vedením Veroniky Krištofové.

Karolína Heřmanová

Absolventské práce a „rozlučka"s 9. třídami

V loňském roce jsme poprvé na naší škole vyzkoušeli uzavřít 9. ročník absolventskými pracemi, ve kterých odcházející žáci zúročí své nabyté vědomosti a dovednosti z různých vyučovaných předmětů. Absolventská práce je tak jednou z forem, jak škola ověřuje některé klíčové kompetence a výstupy - dovednosti, schopnosti a znalosti žáka, který končí základní vzdělávání. Na zvolené téma proto i letos v květnu zpracovali žáci 9. tříd svou absolventskou práci - text a prezentaci v PowerPointu, které následně před porotou 10. 6. obhajovali. Něco jako „malá bakalářka“. Všechny představené práce zaslouží velkou pochvalu, dokonce některé z nich byly opravdu na tak vysoké úrovni (i s citacemi a odkazy, jak to vyžadují na VŠ), že by je v budoucnu stačilo rozšířit a použít jako práci bakalářskou. Nejzdařilejší práce byly proto na slavnostním rozloučení s devátými třídami (18. 6.) oceněny čestným uznáním a pěkným dárkem.

Zároveň bych se touto cestou za všechny pedagogické pracovníky školy chtěla s odcházejícími žáky rozloučit, popřát jim krásné prázdniny a samozřejmě i mnoho studijních úspěchů na středních školách. Hodně štěstí! :-)

Věra Zelenková

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.