Školní okénko

Vážení rodiče,

tak nám konečně v lednu napadl ten "vánoční" sníh a trochu víc venku mrzlo. Chtělo by se mi říct, že počasí kopírovalo tak trochu lednové dění ve škole, kde s padajícím sněhem padaly známky, lepší i horší, a přituhovalo v učení, protože písemky v lednu frčely jak na drátě - končilo totiž první pololetí. V době, kdy tento článek píšu, je vysvědčení již rozdáno, tak snad dopadlo dle Vašeho očekávání. A jestli ne, tak děti mají ještě spoustu času vše ve druhém pololetí vylepšit. Hned po vysvědčení ale "bohužel" následují jarní prázdniny, takže zbytek školního roku bez delší přestávky bude kromě velikonočního volna náročný. Kromě zkoušení se také nadané děti v této době zúčastnily dějepisné, matematické a "češtinářské" olympiády a vítězové nás nyní budou zastupovat v krajských kolech těchto soutěží. Držíme jim palce.

Pro rodiče budoucích prvňáčků, aby se nevyděsili jenom tím zkoušením, přináším ukázku z jednoho ze zajímavých kroužků na škole - z Putování. Rodičům starších dětí, které se chystají na přijímací zkoušky na SŠ, připomínám, že přihlášky se musí na střední školy odevzdat do 15. 3. 2016. Že to jako rodiče nemáme s výběrem povolání pro naše potomky lehké, potvrzuje krásný úsměvný text žáka 5. třídy "Můj sen", který si přečtěte o něco níže. Takže nezoufejte a věřte, že to všechno dobře dopadne.

Na závěr bych Vás ještě chtěla informovat o změnách ve vedení školy. Koncem prosince skončil ve funkci ředitele školy pan Petr Bezděka. Jeho funkci zatím převzal pan zástupce Josef Vondra a na jeho místo nastupuje od února paní Hana Beranová, která bude tedy zástupkyní ředitele pro II. stupeň ZŠ. Bude opět vypsán konkurz na nového ředitele/ku, který/á by mě-l/a nastoupit zřejmě 1. srpna. Také se volili noví členové do školské rady, jejíž nové složení si můžete vyhledat na webových stránkách naší školy.

Hezké počtení Vám přeje

Věra Zelenková

Listopadové putování na Bílou horu

Vlakem a autobusem jsme se 8. listopadu, přesně v den konání bitvy na Bílé hoře, dostali až na Vypich, pod oboru Hvězda. Tam na nás čekali pražští poutníci a společně jsme spadaným listím vyrazili k letohrádku.

U něj jsme si vyprávěli o oboře, o letohrádku, hráli hry a luštili pracovní listy. Pak nás čekala dlouhá cesta oborou, hledali jsme poklad, vyprávěli si o památné bitvě a hledali místa s ní spojená. Došli jsme k památníku, dohráli ještě pár her a čekala nás slavná ponožková bitva Roztočtí (České stavy) proti Pražským (Habsburkové). Historie se opakovala, dali jsme ještě dvě kola, ale marně, dějiny jsme nepřepsali. Vyhráli nad námi 2:1, jistě proto, že jich bylo víc. I tady se historie opakovala. Po bitvě jsme sbírali k veselí místních ponožky po poli a pak pouštěli draky. Domů jsme dorazili až za tmy. Byl to pěkný podzimní den.

Prosincové putování do Anežského kláštera a k Panně Marii Sněžné s překvapením

Jedno prosincové ráno jsme vyjeli z Prahy a čekala nás nejprve návštěva Anežského kláštera, kde jsme na nejstarších obrazech hledali Ježíška, Marii a Josefa. Vyprávěli jsme si o středověkých mistrech malířích, četli si vánoční příběh a pozorovali jsme, jak ho středověcí malíři a sochaři zachytili ve svých dílech. Vysvětlovali jsme si různé postupy a techniky i různé symboly na obrazech. Také nás zajímal klášter jako stavba samotná a pozorovali jsme na modelu jeho vývoj a popisovali si jeho historii. Z Anežského kláštera jsme přes Staré Město putovali k Panně Marii Sněžné, kde na nás čekal bratr Michal z řádu františkánů, který nás kostelem a klášterem provázel. Po prohlídce jsme navštívili pana Votrubu, který právě pořádal v ambitu kláštera svou každoroční výstavu lidových betlémů, a my se mohli na obraz betlémských jesliček podívat očima lidových tvůrců. Vyprávěli jsme si historii lidových betlémů a betlémářů a hledali betlém protinožců. A nakonec to překvapení... Byla to pohádka Andělíček Toníček ve Švandově divadle, která byla krásná. A pak už jen domů a těšit se na Ježíška, který přijde co nevidět.

Poutníci z kroužku Putování

Soutěž s filmem Malý princ v 6. B

V katalogu Vánoce 2015 od nakladatelství Albatros byla vyhlášena soutěž, ve které byli účastníci vyzváni, aby nakreslili komiks o tom, jak Malý princ navštívil některou ze šesti planet, než doputoval na Zemi.

Do soutěže dorazilo velké množství skutečně krásných komiksů. Za naši školu se soutěže zúčastnila třída 6. B s paní učitelkou Mgr. V. Zelenkovou a získali jednu ze tří hlavních cen. Gratulujeme!

D. Moravcová

manažerka školy

Můj sen

Často jsem přemýšlel o tom, čím bych chtěl být, až budu dospělý. Čím jsem starší, tím se mi zdá tato otázka těžší. Když mi byly tři roky, měl jsem v téhle věci poměrně jasno. Miloval jsem pohádky o mašince Tomášovi a jeho kamarádech. Zajímalo mě vše okolo železnice, s babičkou jsem chodil po nádražích a mým snem bylo stát se strojvůdcem. Tento sen se mě „držel" asi do druhé třídy. Pak jsem objevil počítačovou hru Minecraft, kde mě fascinovalo stavění různých budov a bláznivých věcí. Přemýšlel jsem o tom, že budu architekt. Nedávno jsem viděl zajímavý film o vesmíru, takže teď si říkám, že bych mohl být kosmonaut a hledat na planetách mimozemský život. Poslední dobou se moje sny hodně mění. Některé jsou, přiznám se, doslova šílené, ale jiné jsou realističtější. Každopádně na ten hlavní sen asi stále čekám. Času mám prý ještě dost.

David Duszek

žák 5. A

Ukončení projektů

Koncem roku 2015 dokončila naše škola realizaci projektů v rámci výzvy č. 56 "Kvalitně učit" a výzvy č. 57 "Dovednosti", vyhlášených OP VK.

Projekt Kvalitně učit

Čtenářské dílny, do kterých se zapojili žáci od 2. do 9. ročníku, byly připraveny vyučujícími zajímavě a poutavě. O tom svědčí i úspěch žáků 6. B, kteří se umístili na 3. místě v soutěži vyhlášené nakladatelstvím Albatros. Cílem aktivity bylo zvýšit zájem o čtenářství a prohloubit čtenářskou gramotnost u žáků, což se podařilo. Do této aktivity bylo zakoupeno 400 nových knih dle výběru jednotlivých učitelů. Žákům se práce velice líbila, a tak i v roce 2016 budou některé ročníky ve čtenářských dílnách pokračovat.

Během prázdnin se účastnily 2 paní učitelky 1. stupně jazykově vzdělávacího kurzu v Anglii a během září a října vycestovali 4 učitelé tzv. "stínovat" v zahraničních školách v Anglii, Rakousku a Chorvatsku. Poznávání cizích reálií s intenzivní jazykovou výukovou angličtiny a němčiny se zúčastnilo 38 žáků. Zkušenost to byla k nezaplacení a vyhledáváme další možnosti jazykově vzdělávacích pobytů pro žáky.

Projekt Dovednosti

Díky tomuto projektu se podařilo vybavit odbornou pracovnu zaměřenou na rozvoj technických dovedností pro žáky 2. stupně. Do aktivity se zapojilo celkem 27 žáků, kteří pod odborným vedením pedagogů vyráběli velice zajímavé výrobky, které byly žáky zdokumentovány v pracovních listech. Cílem druhé aktivity projektu bylo navázat na jazykově vzdělávací kurzy z projektu Kvalitně učit.

Rozvoj ústních komunikačních dovedností v anglickém a německém jazyce formou blended leasingu byl nejen u učitelů, ale i u žáků oblíbený. Prostřednictvím individualizované výuky, výukovým programem on-line jazyky, si všichni zapojení učitelé a žáci zdokonalovali poslech - mluvení - čtení. V této formě výuky máme možnost pokračovat do konce školního roku.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem pedagogům zapojeným do časově náročných jednotlivých klíčových aktivit a realizačnímu týmu za bezproblémové zvládnutí jednotlivých aktivit v projektech.

M. Bartulíková
věcný manažer projektu

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.