Školní okénko

Vážení rodiče a ostatní příznivci našeho "okénka", konec školního roku byl tak od poloviny května, řekla bych, jedním velkým školním projektem. A to proto, že probíhalo denně souběžně tolik akcí, které by určitě vydaly na jedno celé samostatné číslo Odrazu. Na ŠVP odjížděla třída za třídou, stejně tak na různé exkurze a výlety a také se konala spousta projektů či výstav prací našich dětí, že někoho může napadnout, že se tady snad ale vůbec neučí. Opak je pravdou, ale skloubit vše dohromady dalo také, jak se říká, pěkně zabrat. Vše se podařilo, a tak se s čistým svědomím můžeme s tímto školním rokem rozloučit, popřát nové paní ředitelce Mgr. Olze Janouškové mnoho sil a úspěchů v její práci a všem dětem a pedagogům krásné prázdniny. A Vám samozřejmě zajímavé počtení a slunečnou dovolenou.

Věra Zelenková

Spolupráce se skawinskou školou

Spolupráce trvá již 10 let a polská návštěva byla v Roztokách od 16. 5. do 20. 5. Přijelo 20 dětí, žáci 4. a 5. tříd, jejich tři paní učitelky, průvodkyně a řidič. Program byl bohatý, děti byly přítomné ve výuce a také prezentaci, kterou si o naší škole a Zdeňce Braunerové, připravili naši žáci. Naše děti pak pozorně poslouchaly prezentaci dětí z Polska, která byla o spolupráci evropských škol se školou ve Skawině. Prezentace byla velmi pěkná, dokonce v kostýmech a přítomny byly 4 naše třídy, pan starosta Jakob a pan zastupující ředitel Vondra.

Celá polská skupina se stravovala převážně v obou jídelnách školy a moc jim chutnalo. Děkujeme našim šikovným kuchařkám. Polské děti jsme pozvali na bowling, hrálo se v párech, "Roztočák + Skawiňák", 5. B se snažila, seč mohla. Byla to legrace, děti se družily, snažily se si povídat a smály se výrazům v obou jazycích. Paní Bloudková a Zwinz koordinovaly hru a fandily.

Polská výprava se také vydala na Levý Hradec s paní Ramdanovou, podívala se do zámečku a ateliéru Zdeňky Braunerové. Všude se jim moc líbilo. Sportovní odpoledne, řádění v tělocvičně, košíková, fotbal..., to vše si děti moc užily s pány učiteli Roučkou a Heinzem. Všechny si diplom zasloužily.

Na závěr se velmi vydařil výlet do Prahy -sluníčko, modrá obloha, skvělá nálada a paní učitelka Klapková provázely děti po staré Praze, na Pražském hradě i Karlově mostě. Byla to moc milá návštěva, děkujeme za ni a těšíme se příští rok zase na oplátku -to pojedeme do Skawiny zase my.

P. Zwinz


Čechova stodola

Koncem května naše třídy odjely do Bukové u Příbramě za kněžnou Libuší. Navštívili jsme výpravnou výstavu Starých pověstí českých, které byly ztvárněny na velkých plátnech a figurínách. Touto výstavou nás naučnou a zábavnou formou provedl praotec Čech. Na konci prohlídky jsme si zahráli na kovkopy a získaný poklad jsme si odvezli domů. V tvořivé dílně jsme si zhotovili královské koruny. Výlet se nám všem moc líbil.

I. Bártová, L. Marušková, I. Schafferová a žáci 2. A a 3. B


Projekt v anglickém jazyce -Dinosauři v ZŠ Roztoky

Přízemní široká a světlá chodba v nové části školy v Roztokách se koncem května proměnila v Jurský park. Děti ze 4. tříd totiž zrovna probíraly v anglickém jazyce minulý čas a vytvořily k této lekci několik překrásných dinosaurů. V hodinách anglického jazyka se vymýšlelo, stříhalo, řezalo, lepilo, natíralo, popisovalo a nakonec instalovalo. Co se dětem povedlo, můžete sami posoudit. Vznikla krásná výstava plná zajímavých a vtipných myšlenek. Děti jsou na Diplodoka, T-rexe, Velociraptora, Busosaura a Želvosaura právem hrdé. Hravá výuka je vždycky zábava a na konci května i takové příjemné skoro rozloučení se starým školním rokem. Projekty v rámci výuky Aj a Nj probíhají v naší škole celoročně a zpestřují dětem výuku, i když je není tolik vidět jako tento - on přece ten Diplodokus byl kus zvířete - ale probíhají a dělají potom radost dětem i nám pedagogům. Na dinosaury se přišli podívat i rodiče dětí ze 4. C. Výstava se jim moc líbila a ze školy se jim vůbec nechtělo. Mnoho fotek z projektu najdete na webu školy.

Učitelky jazyků ZŠ Roztoky


Úspěch ZŠ Roztoky ve výtvarné soutěži ve Zlíně

Naši žáci se zúčastnili 8. ročníku výtvarné soutěže O putovní pohár statutárního města Zlína MUDr. M. Adámka na téma "Francie - země pohádek, příběhy, historie, dobrodružství". Tato soutěž byla součástí Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. 1. místo získala M. Marková v kategorii dětí ve věku 7-11 let (Julius Verne: Vynález zkázy). Cenu poroty a velké uznání od výtvarníků získala M. Jansová (Jean de La Fontaine: Bajky), která si cenu přijela osobně vyzvednout 2. 6. 2016 na slavnostní vyhlášení do zlínského zámku. Oběma děvčatům srdečně blahopřejeme.

Mgr. L. Zelená

Květnové "Putování do Nelahozevsi"

Vlakem jsme dojeli do Kralup a za překrásného slunného rána vyrazili pěšky do Nelahozevsi. Čekalo nás tam překvapení. Po příchodu jsme se převlékli do kostýmů a vydali se hledat střevíček ukrytý na jednom z obrazů. Cestou jsme míjeli vykládané stolky, porcelánové sošky, sbírky zbraní a mnoho dalších podivuhodností. Na závěr prohlídky nás čekala výtvarná dílna. Cestu zpět jsme podnikli po druhém břehu, kde bylo stejně krásně. Sledovali jsme řeku, vodní ptáky a žáby. Zažili jsme nejukrutnější výkřik, když jsme narazili na ukrytou ještěrku a když jeden z poutníků zažil své první blízké setkání s včelím žihadlem. I tak se výlet vydařil. Ještěrka zmizela v trávě, ruka přestala bolet a nám pomalu nastával čas pospíchat na kralupské nádraží. Domů jsme dojeli do Roztok, stále ještě zalitých slunečními paprsky - a to v předpovědích slibovali déšť. 

Závěrečná výprava

Závěrečnou výpravu jsme letos zahájili netradičně v galerii. Ve Valdštejnské jízdárně jsme navštívili výstavu věnovanou Karlu IV. Ohromilo nás množství předmětů, které jsou tu k vidění, a zároveň jsme se tu setkávali s díly, která známe ze společných návštěv Anežského kláštera, muzeí i kostelů. Cestou jsme pak ještě v zahradě studovali umělou grottu a hledali zvířata a postavy v ní ukryté. Vlakem jsme dojeli na Karlštejn a prohlédli jsme si na něm dosud nenavštívená tajemná a velice hluboká zákoutí. Čekalo nás pak předlouhé putování přes vodopády do Jána. Tam jsme společně zabydleli klášterní kuchyni a kapli, společně vařili a hodovali, v noci pozorovali les plný svatojánků, zdolávali vyhlídky, hledali poustevníka sv. Ivana a mapovali geologické podmínky okolí Solwayových lomů. Svezl nás důlní vlak, dole jsme pak v neděli po obědě a úklidu nasedli do autobusu a vydali se domů. Cestou jsme se loučili s pražskými poutníky, kteří nám postupně mávali, a přáli jsme si navzájem nádherné léto. Pro nás už vlastně začalo poslední výpravou a těšíme se na shledání na podzim.

Poutníci z kroužku Putování

Pomocná síla do kuchyně

Školní jídelna při ZŠ Roztoky hledá pomocnou sílu do kuchyně na částečný úvazek. Praxe ve stravovacím provozu vítána.

Životopisy posílejte na e-mail: michaela.labutova@zsroztoky.cz Nástup: září 2016. Kontaktní telefon: 797 979 107

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.