Školní okénko

Vážení rodiče, tak už to zase "všecko frčí na plný pecky" - výuka, exkurze, výlety, kurzy plavání, seznamovací - adaptační program pro prvňáčky a šestáky, školení k inkluzi pro pedagogy, turistický kurz atd. Celá škola je až po střechu naplněna dětmi, takže se letos několik speciálních učeben opět změnilo na kmenové učebny tříd. V říjnu také začaly pod vedením učitelů či externistů pracovat školní kroužky. O objevných cestách s kroužkem Putování si přečtěte níže.

Polovina učitelského sboru již byla proškolena k tématu "inkluze - společné vzdělávání ve školách". Není to však pro nás nic neznámého, protože naše škola již společné vzdělávání praktikuje několik let. Někteří učitelé navštívili na téma inkluze i besedu V. Klause ml., která proběhla v pronajaté zasedací místnosti školy, aby si poslechli na inkluzi i opačný názor než ten ministerský.

A co v tomto školním roce pro Vás chystáme? Jako vždy bude v prosinci Den otevřených dveří, v lednu či únoru školní ples, projektové dny pro rodiče uspořádané individuálně jednotlivými třídami a samozřejmě na jaře Vás pozveme na školní akademii. Školní sportovní liga již také začala, tak snad na výzdobu chodeb přibudou i nějaké ty poháry. Děti čeká samozřejmě mnoho krásných akcí i se školní družinou, tak o tom snad již příště. Na čtenou v měsíci listopadu se těší

Věra Zelenková

Adaptační programy pro 1. a 6. ročníky

Abychom ulehčili našim prvňáčkům vstup do školního prostředí a šestákům přechod z prvního stupně na druhý, připravili jsme pro ně letos adaptační programy. Během nich mají děti možnost se hravou formou více poznat mezi sebou i se svými třídními učiteli. Také se učí spolupracovat a lépe rozumět jeden druhému. Zároveň se naučí nové hry a zažijí i spoustu legrace. Některé programy již proběhly, na jiné třídy se teprve těšíme v následujících dnech.

K. Trnková, A. Tomanová, A. Vojtíšková

Výstava a festival Očima generací

V rámci mezigenerační výstavy výtvarných a literárních prací dětí Středočeského kraje nazvané "Očima generací - Souznění", zahájené 27. 9. ve Středočeském muzeu v Roztokách, se budou prezentovat i žáci ze 4. A. Výstava přináší různorodé pohledy na vztahy mezi generacemi, mezi vrstevníky i v rodině. Čtvrťáci vytvořili několik výtvarných a literárních prací, které jsou součástí výstavy Souznění, Štěstí, jak je vidím já a Vzpomínky. V rámci festivalového dne 15. 10. proběhne i autorské čtení literárních prací žáků 4. A.

Výstava je přístupná v době provozu Středočeského muzea v Roztokách v galerii Zámecká půda a potrvá do 15. 10.

M. Bartulíková

Archeology pod Řípem

V pondělí 12. září jsme měli jedinečnou možnost stát se na jeden den archeology. Odjeli jsme do Ledčice pod Řípem, kde na nás již čekalo několik různých stanovišť, kde jsme pod dohledem opravdových archeologů odkrývali dva hroby. Našli jsme keltského bojovníka a slovanského zemědělce, i mnoho předmětů z jejich pohřební výbavy. Brousili jsme kamenné sekyrky a kostěné nože, drtili obilí, vyráběli nádoby z hlíny, pracovali s přístroji a vytvářeli model krajiny na úžasném 3D pískovišti. S vedoucími skupin byla legrace a moc nás práce bavila. Venku bylo pořádné horko a my pošilhávali po bazénu, kde se provádí instruktáž podvodní archeologie. Jenže den byl moc krátký a my museli stihnout autobus, který má zastávku až na návsi. Bylo to výborné, a snad i ještě lepší.

Třída 4. A a 5. D

Naše první letošní putování

Na naše první letošní putování jsme se sešli již o hodinu dříve, než je obvyklé. Byla skoro ještě tma, taky to vypadalo, že každou chvíli začne pršet. V Podmoráni přistoupil Vojta a čekala nás dlouhá cesta vlakem až do Lovosic. Tam jsme přestoupili do vláčku a zamířili k Házmburku. Marně jsme ho hledali na obzoru, vršek kopce zmizel v mracích. Nad Slatinou se převalovala mlha a jen těžko se daly vytušit mohutné hradby hradu nad námi. Jak jsme stoupali nahoru, citelně se ochladilo a začalo pršet. Byli jsme ten den na hradě sami. Dostali jsme klíče od Bílé věže a po prohlídce opevnění jsme zalezli do sucha. Venku se převalovaly mraky, poprchávalo, ale my hospodařili ve věži - svačili jsme, vyprávěli jsme si pověsti, četli a pracovali jsme, škrábali jsme se nahoru a zase dolů, obědvali jsme a užívali si, že hrad je náš. Venku konečně vysvitlo sluníčko a my vyrazili po příkré cestičce mezi sady do nedalekých Libochovic. Cestou jsme hledali čertí jámy, draka a švestky, kterých tu bylo kolem spousta (stejně tak i srnek a zajíců, zkrátka je to opravdu Zajícův hrad). V Libochovicích na nádraží jsme chvilku čekali na vláček a v Lovosicích jsme stihli rychlík - zkrátka se nám vše vydařilo.

Poutníci z kroužku Putování

Jídelna ZŠ nabízí práci

Školní jídelna při ZŠ hledá kuchařku a pomocnou sílu do kuchyně. Nástup možný ihned. Kontakt: Michaela Labutová, tel. 797 979 107, e-mail: michaela.labutova@zsroztoky.cz.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Školní okénko | Věra Zelenková
Školní okénko | Věra Zelenková
Ve Václavce zase jedééém | Irena Čermáková
Školní okénko | Věra Zelenková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.