Školní okénko

Vážení rodiče,

jsme tu opět s našimi mini informacemi o školním dění. Sychravý podzim sice stále nepříjemněji zalézá do našich kabátů, ale tuto nepříjemnost nám jistě vynahradí krása žluto-červeno-zelených listů stromů a keřů zářících do krajiny v odlesku posledních slunečních paprsků jako lampičky. My "školou povinní" se ale před nepřízní podzimního počasí můžeme schovat do vyhřátých tříd, kde stále probíhá něco zajímavého. Může to být třeba snaha o nejlépe vykrajovanou dýni na Halloween, zpívání v hudebním pořadu s Rolničkou, kurs sebeobrany (snad ne před učitelem), hry na stmelení kolektivu v adaptačním celodenním programu, získávání jazykových dovedností při hovorech s americkými studenty, výuka plavání, beseda o ekologii atd. Tak toto všechno a ještě mnohem víc jsme stihli za poslední měsíc. O pár postřehů z některých jmenovaných akcí se zde s Vámi podělíme. Na čtenou před Vánocemi se těší

Věra Zelenková

Rolnička v ZŠ Roztoky

Je to zábavný pořad. Něco jako vyprávění pohádek, zpěv a učení dohromady. Dozvěděli jsme se, že se dřevo dříve dováželo po vodě v podobě vorů. Naučili jsme se spoustu písniček a také jak zpívat, abychom pořádně otevírali pusu. Pan sbormistr nám ukazoval i obrázky na promítačce. K našemu zpěvu nás doprovázel na housle a klávesy. Na pořad Rolnička vždycky chodí dvě třídy. Moc se mi líbí, jak se pan sbormistr pořád usmívá.

K. Matoušová,

žákyně 4. C

Bezpečný pes - vzdělávací pořad pro děti

V říjnu za námi přišli do školy pejsci a šikovné paní z kynologického klubu s přednáškou "Bezpečný pes". A tak se 10. 10. některé druhé ročníky tohoto programu zúčastnily. Zde se žáci seznámili s fyziologií psů. Učili se znát řeč psího těla, aby rozpoznali varovné signály. Osvojovali si techniky, které jim pomohou chránit si důležité části těla v případě útoku, a řešili situace, do nichž se mohou dostat v běžném životě při kontaktu se psem.

To, že byli psi roztomilí a hodní a že jsme si je všichni mohli, po požádání paničky, pohladit, to si umíte představit, ale také jsme se mnohému naučili. Naučili jsme se, jak se chovat, když se setkáme s cizím psem, s pánem i bez něj, co nám říká psí ocásek, výraz pejska či vrčení. A v neposlední řadě jsme se naučili polohu "Pozor, zlý pes". Ta se zaujímá, když vidíme útočícího psa a už není kam utéci. Děti ji trénovaly na přednášce, ve třídě a poté i doma s rodiči. Na zem kleknout, nohy pod sebe, stehna roztažená, schovat mezi ně hlavu - co nejníže, krýt se složenými pažemi za hlavou a pozor, schovat prsty. Moc se nám přednáška s pejsky líbila.

D. Hegerová a P. Zwinzová

Návštěva Divadla v Dlouhé

Dne 3. října vyrazilo 5 tříd naší školy (2. D, 5. B, 4. B, 2. F a 3. E) na divadelní představení "O líné babičce". Cestování v tak velkém počtu malých i větších lidí bylo opravdu zajímavé a dobrodružné. Jeli jsme všichni vlakem a poté šli pěšky do Dlouhé ulice. Vytvořili jsme veselý lidský štrúdl od nádraží až na náměstí Republiky a pomalu se přelili do Dlouhé.

Představení o líné babičce je velmi líbezné, zrovna jako předloha, knížka od Aleny Kastnerové. Babička není vůbec tak líná, jak by se mohlo zdát, naopak je velmi "akční", létá vzducholodí, řídí nejrychlejší auto světa, lyžuje, potápí se. Děti byly nadšené, my pedagogové také a těšíme se společně na příště, na další kulturní výpravu. Fotky z akce jsou na webu školy.

Za pedagogy

P. Zwinzová

2. D a 2. B v ZOO

Dne 17. října jsme se vydali na výlet za zvířátky do ZOO. Vlakem už nám to celkem jde, a tak jsme vsadili na jistotu, vyzkoušeli k tomu autobus a bezpečně se dopravili do Troji. Prošli jsme celou spodní část ZOO, viděli tučňáky, tuleně, opičky, plameňáky, tygry, gorily, dokonce velemloka a mnoho dalších zvířat. Děti se svezly tramvajkou a nakonec si pohrály na krásném novém hřišti Bororo, které bylo úžasnou tečkou za zajímavou prohlídkou ZOO. Moc se těšíme na jaro a horní část ZOO, na velkou trojku, slony, žirafy a hrochy.

P. Zwinzová a V. Kreislová


Projekty EU ve škole

Prvky metod CLIL ve výchovných předmětech jsou zaváděny od září v pracovních činnostech ve třídě 4. D a ve výtvarné výchově v 6. C. Co je to CLIL? CLIL je obsahové a jazykové integrované učení, kdy dochází k propojení jazykové výuky a vyučovaného předmětu. Právě dovednost -jednat v anglickém jazyce v různých situacích - je možná největší výhodou této metody, především pro budoucí směřování žáků. Žáci se neučí jazykovým znalostem, které možná někdy později použijí, nýbrž znalostem, které aplikují bezprostředně. V těchto předmětech a třídách bude probíhat výuka touto metodou i ve 2. pololetí a doufáme, že i v příštím školním roce. Zkuste se zeptat svých dětí, jak ony vnímají angličtinu ve výchovných předmětech.

Klub zábavné logiky a deskových her je kombinací hádanek, kvízů, hlavolamů a deskových her, který si klade za cíl hravou formou rozvíjet intelektové schopnosti dětí. V dalším období děti v klubu čeká řešení logických úloh, rébusy, netradiční logické hry na papíře - tangramy, turnaje, karetní hry a exkurze. Kdo se chce přijít podívat do klubu, bude mít možnost při dnu otevřených dveří, tj. 13. 12.

Čtenářský klub pro žáky otevřeme od

2. pololetí, ale hlásit se můžete již nyní - cte-narskyklubzsroztoky@seznam.cz. Klub připraví a bude nabízet takové aktivity a činnosti, které budou pro děti přínosné, motivující a pestré. Dalším cílem klubu bude naučit žáky lépe ovládnout čtenářské techniky, ale také ukázat, že četba knih může být velké dobrodružství, že si ji mohou užít a odnést si z ní pozitivní zážitek, ale také nějaké poučení. V rámci klubu budeme mít snahu o zapojení umělců z řad spisovatelů a ilustrátorů knih pro děti, aby samy děti měly možnost se seznámit během autorských čtení s těmi, kteří napsali knihy pro děti, jež je tolik bavily. Všechny tyto aktivity jsou finančně podpořeny z OPVVV.

M. Bartulíková

Hodina angličtiny s překladatelkou paní Šišákovou

Ve třídě 8. A jsme přivítali paní magistru J. Šišákovou, která je překladatelkou z anglického jazyka. Dvě společné hodiny utekly jako voda. Paní Šišáková nás postupně seznamovala s jednotlivými úseky překladu a nechala žáky nahlédnout do svých materiálů. Žáci dostali příležitost si sami vyzkoušet překlad textu, dotazovali se na překlad oblíbených autorů a paní Šišáková jim ochotně odpovídala. Na závěr si pro žáky připravila pár překladatelských „hlavolamů". Ráda bych touto cestou poděkovala paní Šišákové za ochotu přijít mezi žáky a seznámit je se svou profesí.

Palačinky pro americké studenty

Letošní návštěva se velmi povedla, američtí studenti nás poprosili, zda bychom jim neupekli pár palačinek. "Palačinkování" se žáci zhostili opravdu důstojně, pekli chlapci i děvčata. Před příchodem studentů se v kuchyňce sešlo mnoho krabic a krabiček se sladkým obsahem. Při příchodu amerických studentů do místnosti se rozhostila příjemná nálada, neboť návštěva se s chutí pustila do konzumace, a konverzace tak začala plynout od samého začátku. Američtí studenti si pro nás připravili písničku "Prší, prší, jen se leje" a naši žáci si připravili kvíz k volbám v USA a představili zajímavá místa v Praze, která stojí za návštěvu. Chtěla bych poděkovat našim žákům za skvělou přípravu a vytvoření příjemné atmosféry, byla to konečně jejich práce.

M. Černá

Jak se máme v družině?

Začátek školního roku v družině děti zvládly na jedničku. Navázaly kamarádství se spolužáky, seznámily se s prostory školní družiny, jídelny a okolím školy. Jako každý rok i letos jsme uskutečnili výlet do zábavního parku Toboga, který je plný pohybu a her. Děti vše chtěly prozkoumat a vyzkoušet, s kamarády si užily spoustu legrace a zábavy. Odpoledne uteklo jako voda. Už se těšíme na další výlet se školní družinou.

Vychovatelky ŠD

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Školní okénko | Věra Zelenková
Zprávy ze Sdružení Roztoč | Kateřina Korychová
Dárek pod stromeček | Lenka Červenková
Školní okénko | Věra Zelenková

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.