Skupina BRAN opět v Husově sboru

Je dobrým zvykem (alespoň ve slušné společnosti) znovu uvítat dobré přátele, kteří nás už nejednou přesvědčili svou kvalitou i výkonem. Dobří holubi se prostě vracejí. A nemění se časem. Ani stylem, ani profesionálním výkonem. Vlastně jen proto je téměř vyloučené napsat o červnovém koncertu něco objevnějšího, než jsme napsali u příležitosti našeho minulého setkání. A tak cituji Odraz č. 5/ 2013: Je to už celých pět let (25. 5. 2008), co se v témže prostoru kostela představil překvapeným roztockým divákům soubor IRISH DEW, který byl do té chvíle pro většinu z nich naprosto neznámou veličinou. Přesto bylo nabito a diváci odcházeli unešeni nejen virtuozitou hráčů, ale i duchovním poselstvím pramenícím z hudby samé.

Tradiční irská hudba propojená s prvky rocku a folkloru (ať skotského, bretaňského, afrického, moravského atd.) je již mnoho let ozdobou koncertních sálů i hudebních festivalů. Takzvaný keltský rock není právě hudbou jednoduchou, nicméně kupodivu natolik srozumitelnou, že v nás znovu ožívá tajemstvím obestřená teorie o tom, že Keltové v dávnověku doputovali do Irska právě ze střední Evropy...

Není bez zajímavosti, že na tehdejším koncertu hrál na flétnu vynikající sólista Robert Fischmann, který svou původní kapelu záhy po roztockém koncertu opustil a stal se líd-rem nově vzniklé kapely BRAN, kde působí i jako sólový zpěvák.

BRAN hraje keltskou hudbu z Bretaně. Slovo bran znamená v bretonštině havran a v keltských legendách je havran uváděn jako posel zpráv. V případě této šestičlenné kapely je havran poslem zpráv na výsost nejlepších. Bran, to je profesionální pojetí hudby vycházející ze starých bretaň-ských lidových motivů, dávných tanců a zpěvů moře. Moderní instrumentace je podpořena dynamickou a pulzující rytmikou. Osobitě zpracované tradiční tance a písně, doplněné vlastními skladbami členů kapely, vytvářejí zvláštní svět, ve kterém mají rozhodující slovo sny.

Skupinu předchází neustále výtečná pověst, a tak si její koncert nenechte ujít. V neděli 15. 6. v 15 hodin na shledanou!

(Po skončení koncertu se v přísálí Husova sboru koná vernisáž výstavy obrazů Petra Arneta, kterou uvede dramaturg Michal Lázňovský.)

Helena Kantorová

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.