Slovo starosty

Vážení spoluobčané, dovolím si stručně a snad i s určitým nadhledem okomentovat výsledky říjnových voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Velká volební účast v Roztokách

Předně velmi děkuji všem voličům, kteří v Roztokách k volbám přišli. U nás bývá vždy vyšší volební účast než v celé republice, ale tentokrát byla o více než 10 % vyšší. Velmi si vašeho odpovědného přístupu vážím.

Ani ryba, ani rak

Celkové výsledky voleb jsou takovým zajímavým názorem společnosti. Pravice (TOP 09 a ODS) výrazně ztratila. Na druhou stranu levice (ČSSD a KSČM) rozhodně nevyhrála. První jmenovaní získali pouhých 42 mandátů, druzí, oproti očekávání, jen 83. Pomyslný střed (ANO a KDU-ČSL) získal oproti minulému složení sněmovny nejvíce a pyšní se ziskem 61 mandátů. K tomu všemu ještě přičtěte 14 mandátů pro populistic-ký Úsvit a máme pestré složení nové Poslanecké sněmovny. Jinými slovy, nikdo nevyhrál. Bývalá koalice, zvláště pak ODS, propadla. Jak dopadne ČSSD, která jen tak tak vyhrála, v tuto chvíli nevědí ani její nejvyšší představitelé. Za vítěze snad lze označit jen hnutí ANO, které ovšem vzbuzuje jak naděje, tak nejistotu. Nezbude než si na rozuzlení počkat příštích pár týdnů (snad ne měsíců).

Výročí republiky

Hned po volbách jsme oslavili 95. výročí vzniku naší republiky. I vznik samostatného Československa nebyl černobílý, jak se nyní může zdát. Naši tehdejší vůdci si tenkrát pomohli nemalými lstmi (vytvoření de facto fiktivního československého národa, mírné zfalšování statistik počtu obyvatel). Tyto historicky významné „drobnosti“ jim však, a obzvláště s odstupem času a s vědomím dobré vůle, která je vedla, milerádi odpouštíme a spíše na ně rádi upozorňujeme jako na zdatnost a vznešenou lstivost otců naší republiky. Dnešní půtky našich čelných představitelů (bratrovražedný boj představitelů vítězné strany ještě dříve, než si začali rozdělovat ministerská křesla) se v porovnání s tím zdají přízemní, ba téměř ubohé. Chtělo by se mi shovívavě napsat, že třeba za dalších sto let budou tyto kroky dnešních představitelů země brány s podobnou úctou jako nyní hodnotíme Masaryka či Beneše, ale mám velkou obavu, že tomu tak rozhodně nebude.

S přáním barevného podzimu

Jan Jakob
starosta města Roztoky

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Slovo starosty | Jan Jakob
Slovo starosty | Jan Jakob
Volby přede dveřmi | Jaroslav Drda

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.