Sněmovní volby 2013: Roztoky jsou baštou TOP 09

Hlavní výsledky předčasných sněmovních voleb jistě dobře znáte, takže jen pro připomenutí: říjnové volby byly nejen soubojem mezi levicí a pravicí, ale také mezi tradičními stranami a novými projekty. Favorizovaná ČSSD, jež dlouho počítala s triumfálním vítězstvím a ziskem třetiny hlasů, se nakonec třásla o první místo. Pouhých 20,5 procenta je nejhorší výsledek sociálních demokratů od roku 1996. Strana se po sedmi letech v opozici těšila na převzetí moci, avšak po této slovy klasika „nevýhře“ naplno vybouchl tři roky doutnající vnitrostranický boj mezi sobotkovci a haškovci, chcete-li odpůrci a příznivci Miloše Zemana.

Úspěch mají za sebou nováčci - protestní hnutí, jež se dostala do sněmovny. Babišovo ANO a Úsvit Tomia Okamury dohromady získaly čtvrtinu hlasů. Naopak očekávaný debakl má za sebou kdysi nejsilnější strana ODS. O moc lépe si nevedl ani její vládní partner TOP 09. Znechucenost pravicových voličů z tradičních stran byla tedy evidentně větší než odpor ke komunistické minulosti miliardáře a vlastníka skupiny Agrofert Andreje Babiše, když ve velkém přešli k jeho hnutí ANO. Ač jde o marginální stranu, či spíše fanklub prezidenta Miloše Zemana, nutno zmínit i debakl SPOZ. Zemanovci dostali pouhých 1,5 procenta, ačkoliv je podporovala hlava státu, kandidovali za ně čtyři ministři Rusnokovy vlády a do masivní kampaně vložili desítky milionů korun. Miloš Zeman je tak jedním z hlavních poražených těchto voleb, protože kromě jeho SPOZ také po volbách skončil s celonárodní ostudou jako lhář Zemanův hlavní „poskok“ v ČSSD Michal Hašek.

V Roztokách v těchto volbách přišlo hlasovat nadprůměrných 70,3 procenta voličů, podobně jako v minulých v roce 2010. Je to vysoce nad průměrem okresu Praha-západ, kraje i celé země, kde přišlo vhodit hlas 59 procent voličů. V Roztokách jsou i výsledky samozřejmě výrazně jiné, jako každé volby - město je už tradičně hodně pravicové. Méně hlasů tady dostaly nové partaje, jejichž program často hraničí s populismem.

Vyhrála by i dýmka?

Místním vítězem je TOP 09 Karla Schwarzenberga. V Roztokách získala 29 procent hlasů, zhruba stejně jako před třemi roky. Jako se v 90. letech říkávalo, že v Praze vyhraje i Klausova tenisová raketa, v současných Roztokách by se mohlo s nadsázkou podobně žertovat, že by tu zvítězila i Schwarzenbergova dýmka. Ostatně celý okres Praha-západ je už od minulých sněmovních voleb 2010 jednoznačně baštou TOP 09: nyní tu měla 24 procenta, což je dokonce o jeden procentní bod víc než v Praze. Druhá polovina „zlatého prstence“ kolem hlavního města -Praha-východ - bývala baštou konkurenční pravicové strany ODS, avšak nyní tamní voliče převzalo hnutí ANO.

Je otázka, kam přešli zklamaní roztočtí příznivci ODS, jež spadla na deset procent. Je to velký pád, neboť občanští demokraté ve městě dlouhé roky bodovali, například v rekordním červnu 2006 jim dal hlas každý druhý volič v Roztokách. Letos ztratili dvě třetiny voličů z těch, kteří jim dali důvěru v květnu 2010. Část jistě zamířila jako jinde k ANO, ale těžko předvídatelné hnutí mělo přece jen v Roztokách nižší podporu (necelých patnáct procent) než celostátních takřka devatenáct procent hlasů. Kam se tedy tyto hlasy přelily? Tušit a odhadovat lze jedině podle nárůstů zisků hlasů od minula. Vzrostla konzervativní KDU-ČSL, liberální Strana zelených - a slušnou tříprocentní hranici v Roztokách překonali také Svobodní a Piráti.

Na podobnou jistotu hlasů a procentuálních zisků jako vítězná TOP 09 se v Roztokách v každých volbách mohou spolehnout levicové strany, sociální demokraté a komunisté. Mají tu sice přirozeně méně, než činí celostátní zisky, ale zato bez výkyvů každé volby zhruba stejně.

Jak volily místní části

Zajímavé jsou rozdíly mezi jednotlivými částmi města, které se dělí na sedm volebních okrsků. TOP 09 vyhrála všude, avšak úplně nejvíc hlasů, nad třicet procent, získala ve třech částech - v centru kolem Školního náměstí, v Solníkách a v Žalově. Samotné Solníky jsou hodně „prav-doláskařské“, můžeme-li to říci tímto jazykem, protože kromě topky tady nejvíc získali také zelení (9,7 procenta), strana nejvíc pečující o odkaz prezidenta Václava Havla.

Sociální demokraté měli nejlepší výsledek v horní části Roztok (18,8 procenta), od Masarykovy ulice nahoru. Nelze z toho vyvozovat nic sociologického nebo ideologického, protože v téže části měla nejlepší výsledek ve městě i pravicová ODS (13 procent). Snad jen to, že jádro města dává přednost tradičním zavedeným stranám i s jejich chybami před nejistotou nováčků.

V „konzervativní“ dolní části Roztok, v Tichém údolí, měli vyšší zisky lidovci (8,6) a komunisté (10,6). V oblasti Panenská a Levý Hradec zase mají rádi nováčky, protože tady nejvíc bodovalo Babišovo ANO (16,8 procenta) a dařilo se tu rovněž Pirátům, kteří v tomto okrsku coby v jediné části města překonali pětiprocentní hranici. Zajímavé je, že dvě kandidující strany nezískaly v Roztokách jediný hlas - Paroubkův LEV 21 a Romská demokratická strana.

A jak se kroužkovalo

Lidé v Roztokách hledali místní na kandidátkách různých stran, ale všichni byli ukryti vzadu na nevolitelných místech. Aby kandidát získal dost preferenčních hlasů a přeskočil stranické rivaly před sebou, musí ho na volebním lístku zakroužkovat alespoň pět procent voličů ze všech, co dá v kraji hlas jeho straně. Nikomu z Roztockých se to nepovedlo, nikdo mandát poslance nezískal.

Nejvíc preferenčních hlasů získal starosta města Jan Jakob, jenž byl na 21. místě kandidátky TOP 09. V Roztokách ho zakroužkovalo 273 lidí, což je třiadvacet procent z celkem 1 174 hlasů pro topku. Stejně vysoké procento preferenčních hlasů dostal i Petr Nohel, devítka na kandidátce Koruny české. Zde jde však spíše o úsměvný výsledek, neboť monarchisté získali v Roztokách pouhých sedmnáct hlasů, takže Nohelovy čtyři kroužky jsou spíše kamarádskou či rodinnou preferencí. Přes pět procent preferenčních hlasů získali ještě tito místní kandidáti: Za KSČM Martin Krajdl (32 hlasů - 11,5 procenta) a Michaela Růžková (15 hlasů - 5,4 procenta). Kateřina Blažková za ODS (54 hlasů - 13,3 procenta) a Jakub Ferus za Piráty (10 hlasů -7,1 procenta).

Přes pět procent preferenčních hlasů získali ještě tito místní kandidáti: Za KSČM Martin Krajdl (32 hlasů - 11,5 procenta) a Michaela Růžková (15 hlasů - 5,4 procenta). Kateřina Blažková za ODS (54 hlasů - 13,3 procenta) a Jakub Ferus za Piráty (10 hlasů - 7,1 procenta).

Jak se volilo v Roztokách (volby do Poslanecké sněmovny, zdroj ČSÚ)

Václav Dolejší

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.