Sochaři vystavují v Roztokách pod širým nebem

XXII. ročník Letní keramické plastiky začal 20. června a je opět nevšední

Od 20. června do 31. října 2015 si návštěvu Středočeského muzea v Roztokách u Prahy nenechají ujít především milovníci sochařství. XXII. ročník Letní keramické plastiky se totiž opět uskuteční v parcích roztockého zámku - stejně jako vloni a v letech 2006 až 2010.

„Vystavované objekty jsou vytvářeny a vybírány tak, aby prostupovaly atmosférou výstavního prostoru,“ shodují se v odpovědi na otázku, podle jakého klíče jsou díla pro výstavu vybírána, kurátoři Milan Hlaveš a Petr Lada. Je to podle nich především masa zámecké zdi, původní vodní příkop a park, které tvoří výjimečné pozadí pro různorodá díla vytvořená převážně z porcelánové nebo keramické hmoty, často doplněná o další materiály. A jak je to s výběrem výtvarníků? „Každý rok se snažíme rozšířit stabilní jádro vystavujících o nové i začínající autory, včetně zahraničních,“ říkají kurátoři. Výsledkem letošního výběru je 100 uměleckých děl od 24 sochařů. Mezi ty léty prověřené a tedy zkušenější patří třeba manželé Hana Půrkrábková a Karel Pauzer, Jan Hendrych či Adam Velíšek. Chcete-li pár názvů vystavovaných děl, zde jsou (a představovat si můžete cokoli): Sušené tresky, Strážce, Trychtýř s ručičkami, Páteř, Julie - sprostá holka, Oplození, Dvojí oběť, Pupek, Bědující pídalkové... Pozornost jistě upoutá Armáda (tak se dílo jmenuje) tvořená početnou smečkou teriérů...

Že původně studentská akce vzniklá v roce 1993 v Bechyni narostla do současných rozměrů a věhlasu, vítá i ředitelka Středočeského muzea v Roztokách u Prahy Zita Suchánková: „Vystavované umělecké exponáty jsou jedinečným doplňkem umocňujícím zážitek ze zámeckého parku. Věřím, že Letní keramická plastika si v Roztokách vydobyla své pravidelné místo v kalendáři akcí. “ Vloni si výstavu nenechalo ujít téměř 10 tisíc návštěvníků.

Marcela Uhlíková

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.