Spolek Svatá Ludmila 1100 let a Roztoky

Kněžna Ludmila byla s lokalitou Roztok spojena samozřejmě již v historii. A to díky jejímu předpokládanému pobytu na hradišti Levý Hradec po boku svého muže Bořivoje. Ale především také vzhledem k tomu, že zde společně založili kostel sv. Klimenta, nejstarší křesťanský kostela v českých zemích. A jak je sv. Ludmila spojována s lokalitou Roztok v historii, tak je s nimi spojena i v současnosti.

Město Roztoky i farnost Roztoky se staly jedněmi ze zakládajících členů spolku Svatá Ludmila 1100 let, společně s městem Mělník, obcí Tetín a farností Beroun. V Radě spolku je město Roztoky zastoupeno starostou Janem Jakobem, farnost p. Petrem Bubeníčkem.

Spolek směřuje k výročí umučení sv. Ludmily, které uplyne v roce 2021. V roce 921 byla totiž kněžna Ludmila najatými vrahy, Tunnou a Gommonem, zavražděna na hradišti Tetín. Aktivity spolku však nejsou zaměřeny jen na toto výročí. Prostřednictvím kulturních akcí, výstav, tvorbou audiovizuálních či jiných uměleckých děl si projekt klade za cíl posílit úctu k této významné ženě, podpořit její vnímání současnou společností a posílit tak hodnoty, které ona sama zastávala. A oslavit tak ženu, která byla babičkou a vychovatelkou sv. Václava, zakladatelkou přemyslovského rodu, a tudíž významnou postavou našeho státu a první českou světicí.

Spolek získal již řadu záštit - premiéra vlády ČR Bohuslava Sobotky, místopředsedy vlády pro vědu a výzkum Pavla Bělobrádka, ministra kultury Daniela Hermana, pražského arcibiskupa Dominika Duky či středočeského hejtmana Miloše Petery.

Spolek Svatá Ludmila 1100 let je otevřen všem zájemcům. Bližší informace o spolku, členství, připravovaných akcích a veškeré kontakty naleznete na stránkách spolku www.svataludmila.cz. Neváhejte nás kontaktovat.

Marie Opatrná
projektový manažer spolku

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.