Stavějme radostně a bez přívlastků? To snad ne!

Těžko odolat a neokomentovat některé články v Odrazu. Vrchol pickwickovského kapitalismu, o kterém jsem si naivně myslel, že spolu s Klausovými časy a zlatou érou ODS už opravdu, ale opravdu odplouvá do zapomnění, je teze kolegy zastupitele Romana Jandíka v článku o zelené inkvizici. Napsal, že „město se má soustředit na to, aby výstavba neomezovala druhé, aby nová infrastruktura byla v odpovídající kvalitě a byla kompatibilní s tou stávající. Vše navíc je navíc.“ 

Kolega Jandík tedy vlastně navrhuje, aby v oblasti výstavby město rezignovalo na své sociální, kulturní funkce, aby se nevzrušovalo estetikou a přiměřeností zástavby, historickým kontextem, ochranou přírody a podobně.

To se naštěstí v Roztokách tak úplně neděje. Taháme sice velmi často za kratší konec provazu a řešíme (radní a zastupitelé) desítky jiných problémů města. Proto nemáme třeba takový tah na branku jako developer, který má na mysli jen a pouze svůj cíl - výstavbu a maximalizaci zisku. Bohužel. Ale že bychom to měli zcela vzdát a neusilovat o nic krom Romanem Jandíkem naznačeného, to snad ne. On to Roman určitě nemyslí tak úplně vážně a jen nás zkouší. Ani on si přeci nepřeje, aby kupříkladu největší developer, který se po dlouhých rocích začíná tvrdě, s pomocí právníků a pod pohrůžkami desetimilionového odškodného, hlásit o své korce půdy, přecpal město dalšími domy, bez infrastruktury, bez ohledu na to, co si myslí obyvatelé. Když si ale takový developer přečte minulý Odraz, mohl by i zajásat - hle, spojenec, modrý pták, co chce stavět bez přívlastků!

Zpět ale k Nádražní. Tvrzení o tom, že nás bude stát provoz divadélka miliony, je rovněž třeba komentovat. Ano, ano... peníze poplatníků v kapsách a poplatníci doma u televizí nebo počítačů, ale zato svobodně, že. Případně v Praze, kterou přeci máme za rohem. Roztoky kulturu nepotřebují.

I prostory sloužící kultuře si na sebe mohou přeci přivydělat (předponu volím záměrně), o tohle se přeci chceme snažit!

Prvoplánové teze šéfa roztocké ODS jsou zde snad až úsměvné. Multifunkční sál ve škole je prima, ale představa, že v něm najde azyl něco tak komorního, jako je divadélko, tak ta patří do říše snů. Když k tomu připočtu moudra inženýra Šalamona, který se pro změnu štítí regulace automatů. Smutné čtení.

Sakura (a jistě nebude sama) bude usilovat o zřízení divadélka, které do rozrůstajícího se města patří. Patří do něj stejně jako zrekonstruované silnice, udržovaná zeleň, nová škola či citlivě opravené (kéž by) historické vily v majetku obce.

Tomáš Novotný
Sakura, místostarosta Roztok

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.