Stejná dlažba, jen jiný pohled

Už delší dobu jsem pokládal za dílo šťastných okolností, že pozornost radnice resp. Odrazu se soustředí na neutuchající oslavy lokálně proslulé Zdenky Braunerové, a nikoli na výjimečnou kulturní a duchovní památku Levého Hradce. Zatím se veškerá iniciativa vyčerpala na již delší dobu polovyvrácených a dílem neinformujících informačních sloupcích.

Do těchto okolností bohužel nezapadá nová úprava vchodu na levohradecký hřbitov. Dovoluji si tu proto polemizovat s pochvalnou informací z radnice "o nové dlažbě před vchodem na hřbitov" v 11. čísle Odrazu.

Provádějící kralupská firma Montako, jak už její název napovídá, proslula zateplováním paneláků na kralupských sídlištích, nikoli rekonstrukcemi památkových objektů v první ochranné zóně. Práce prováděli po dva dny čtyři dělníci, jejichž rodným jazykem byla nejspíš ukrajinština. Není divu, že neměli povědomí o tom, jak vypadá pořádná dlažba či nasucho vyskládaná zídka. Ale zarážející je to, že "významné slovo měli i při této drobné úpravě památkáři" (Odraz), tedy Národní památkový úřad.

Dlažba má podivný asymetrický tvar a je vyskládaná z porfyrového odpadu ve stylu "tlačenka".

Úsudek o péči věnované vyzdění nové zídky v terénu vlevo od dlažby si udělá dle přiloženého fota i každý laik. Trochu se proto obávám sdělení pana místostarosty, že „na jaře či v létě budeme v úpravách pokračovat, na řadě je barokní branka na hřbitov, kterou vylepšíme (necháme omítnout) též podle doporučení Národního památkového ústavu".

Problém je zřejmě v tom, že pečlivé vyskládání dlažby a zídky je poměrně pracné a časově náročné dílo, vyžadující zkušenost a trpělivost. Mohlo by trvat i několikanásobně déle než diskutabilní prezentace Montaka a bylo by tedy několikanásobně dražší.

Stavba dlažeb a zdí je prastaré řemeslo, které bylo k dokonalosti dovedeno v Japonsku, kde nasucho vystavěné zdi bez omítky vydržely bez úhony řadu staletí i při častých zemětřeseních. Toto řemeslo se zde dědí po generace a má svoje technologická a estetická pravidla. Je to umění dláždění a zdění, kdy je kámen k použití pečlivě, jednotlivě posouzen a zděn od tzv. srdce zdi či dlažby k okrajům. Těchto met asi ani při „přísném dozírání" (Odraz 11) NPÚ nedosáhneme. Ale vyložený paskvil přece jen na tomto místě překvapí, stejně jako to, že stavební lobby proniká se svým brutálním přístupem i do staveb takovýchto nelukrativních proporcí. 

Ing. arch. Jan Komrska
Žalov

 

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Vyjádření místostarosty | Tomáš Novotný
Proměny Levého Hradce | Tomáš Novotný
Hrr na dlažbu! | Tomáš Novotný

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.