Stokrát nic umořilo osla

Posledního půl roku se debata o případném zvýšení daně z nemovitosti v Roztokách stala poměrně ožehavým vnitrokoaličním jablkem sváru. Pokládám za nutné vysvětit stanovisko ODS, která jakékoliv socialistické zvýšování daní kategoricky odmítá.

Daň z nemovitosti patří obecně k jedné z nejhorších daní vůbec. Nemluvím ani tak o absolutních částkách, ale o principu. Je totiž strašně nespravedlivá. Každý, kdo vlastní nějakou nemovitost, tak si jí koupil za vydělané peníze, které ale má již zdaněné. To ovšem není vše, dále musí zaplatit za každou cihlu, trám nebo pytel cementu DPH ve výši 21 %, daně platí i příslušná stavební firma a její zaměstnanci. Když nebohému občanovi náhodou nějaké peníze zbudou a nemovitost si nakonec pořídí (často s hypotékou), je mu tento majetek donekonečna požírán daní z nemovitosti, která není ničím jiným, než sprostým a odporným poplatkem za to, že někdo něco má. Proto by tato daň měla být zrušena úplně. Celkový výnos v celé republice je odhadem 8 mld. Kč a jenom 2 mld. Kč stojí úřednický aparát, který tuto daň vybírá!

Argumentačně u mě neuspěje ani zamýšlená částečná kompenzace onoho růstu daně v podobě zrušení správních poplatků za odvoz komunálního odpadu (500 Kč na hlavu) a poplatku za psa, kterou navrhují koaliční partneři.

Za prvé celkové zvýšení daně z nemovitosti je kompenzováno jen částečně, protože celkově vybraná částka má být vyšší než je dnešní součet vybrané daně z nemovitosti a správních poplatků za odpad a psy.

Za druhé ekonomicky absolutně nesouvisí regulační poplatek za psy nebo poplatek za odvoz odpadu s daní z nemovitosti. Komunálního odpadu vyprodukujeme na hlavu přibližně všichni stejně (talonový systém by ovšem byl lepší), tak proč by měl důchodce s větší zahradou doplácet na odpad rodině bydlící v menším bytě? Proč by měli lidi bez psů dotovavat obyvatelé žijící se psí smečkou?

Pro mě osobně je to i věc přesvědčení. Je to jako se zvýšením DPH, s kterým z duše nesouhlasím. Salámovou metodu soustavného zvyšování daní na nás minsitři financí používají již několik let – vždyť je to přeci jen jedno procento, to nás prý nezabije. Stokrát nic umořilo osla vážení koaliční partneři. Výsledkem je stále nabubřelejší veřejný sektor, rostoucí nezaměstnanost, nižší kupní síla nás všech a rostoucí chudoba.

Ing. Roman Jandík
radní a předseda ODS Roztoky

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

"Komunálního odpadu

"Komunálního odpadu vyprodukujeme na hlavu přibližně všichni stejně"

S tim ovsem nesouhlasim. Majitele domku vetsinou vyprodukuji odpadu do popelnice mene, protoze biologicky odpad kompostuji. A pak je zde jeste otazka trideni odpadu. Je vlastne trideny odpad pro mesto ztratovy nebo ziskovy?

Jinak naprosto souhlasim s tim, ze kompenzovat zvyseni dane z nemovitosti zrusenim poplatku za odpad ci za psa je logicky nesmysl spojujici k sobe uplne nesouvisejici veci.

Jen tak mimochodem, domnivala jsem se, ze regulacni poplatek za psy je z toho duvodu, aby nebylo mezi lidmi psu neunosne mnoho. Pokud tento duvod neplati (cemuz by naznacovalo to, ze se muze tento poplatek jen tak zrusit), tak je poplatek za psy jen dalsi zpusob, jak zvysovat prijmi obce, ktery nema zadne rozumne oduvodneni.

Re pro Lucii

Dobrý den Lucie,
to máte možná pravdu, že baráčníci více kompostují, ale tím spíš by tedy měli platit méně a už vůbec bych to nevztahovat k dani z nemovitosti. Na to byl ideální právě talonový systém, kde každý platil za to, co vyprodukoval. Bohužel to zase vedlo k mnoha černým skládkám...
Tříděný odpad město prodává, takže výnosy z něho má, ale nemám před sebou kalkulaci nákladů na sběr atd. Každopádně třiďme.

Hezký víkend, Roman Jandík

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.