Stokrát opakovaná lež se stane pravdou?

Před dvěma měsíci jsem ve svém článku kritizoval úroveň časopisu Středočech, který v nákladu 550 tisíc výtisků vydává Rada Středočeského kraje a který je financován z veřejných zdrojů, tedy z našich daní.

Poukázal jsem nejen na jednostranné zaměření periodika, na byzantinský kult hejtmana, kterého najdete na každé druhé stránce, ale zejména na porušování ustanovení tiskového zákona, který jasně požaduje vyvážené informace i dostatečný prostor pro opozici.

V těchto dnech bylo distribuováno do schránek zářijové číslo, které svou jednostranností dosahuje hranice samolibosti, která byla typická pro krajské periodikum, když v čele našeho kraje stál hejtman David Rath.

Tvář hejtmana Miloše Petery nalezneme v tomto čísle na 12 fotografiích a už nemluvím o samotných textech. Skutečně kvalitních článků s informační hodnotou najdete v tomto plátku minimum, přitom třeba informace o vítězi ankety Vesnice roku (obec Úholičky!), což je jednoznačně pozitivní nepolitický příklad, najdeme nikoli na titulu, ale až na straně 22 a 23, těsně před křížovkou a inzercí. Z 28 tiskových stran je opozici vymezena jedna strana! Přičemž pan hejtman neváhá (na str. 21) tvrdit, že: "pro politické názory opozice i vládnoucí koalice je vyčleněn stejný prostor" a dále uvádí: tento "rozsah příspěvků mi také přijde dostatečný - půlstrana v časopise opravdu není málo". To už je opravdu demagogie hodná soudruha předsedy Krajského národního výboru (ne)blahé paměti.

Ale dejme pocity stranou a držme se faktu, tedy zákona - tiskového zákona č. 46/2000 Sb., který upravuje práva a povinnosti vydavatelů periodického tisku. Paragraf 4a jasně uvádí: "Vydavatel periodického tisku územního samosprávného celku je povinen poskytovat objektivní a vyvážené informace o územním samosprávném celku a poskytnout přiměřený prostor pro uveřejnění sdělení, které vyjadřuje názory členů zastupitelstva územního samosprávného celku, týkající se tohoto územního samosprávného celku." I ze šroubovaného jazyka zákonodárce je zřejmé, že časopis Středočech tento požadavek nesplňuje. A vzhledem k tomu, že jsme před krajskými volbami, jde možná i o zneužití veřejných prostředků k nekorektní volební propagaci. Docela by mě zajímalo, co na to říká např. kontrolní výbor krajského zastupitelstva? Pokud ovšem něco říká, neboť z jeho 13 členů 9 členů patří k vládnoucí koalici.

Stanislav Boloňský

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.