Středočeské muzeum

Otevřeno: středa-neděle 10-18 hodin Knihovna muzea otevřena: středa 8-12 a 12.30-16.30 hodin Vstupné: výstavy - základní 50 Kč, snížené 30 Kč; Zámek - základní 50 Kč, snížené 30 Kč. V návštěvní době je otevřena kavárnička „Pro Vás“. Nabídka školám: Objednávky pro školní kolektivy na tel. 233 029 042, e-mail: propagace@muzeum-roztoky.cz

Stálé expozice:

Jak se jezdilo do Roztok na letní byt / Život v letovisku. Prostřednictvím vilových interiérů poznáme životní styl „lufťáků“ druhé poloviny 19. století, a to včetně prezentované dobové módy.

Jak bydlel a úřadoval pan správce / Vrchnostenská správa panství. Nahlédněte, jak a kde bydlel a pracoval vrchnostenský úředník Lichtenštejnského panství na konci 18. století. 

Ateliér Zdenky Braunerové (1858-1934). Stálá expozice malířky, grafičky, knižní výtvarnice a organizátorky kulturního života. Kvůli povodním v současnosti uzavřen.

Výstavy:

do 30. 6. 2015: PREDÁTOŘI - obratlovci proti obratlovcům. Výstava zaměřená na ryby, obojživelníky, plazy, ptáky a savce, kteří loví jiné obratlovce; z nich se věnuje právě a pouze těm, kteří žijí (a rozmnožují se) ve středních Čechách. Výstava je vhodná především pro rodiny s dětmi a školáky, které v Roztokách čeká celkem 79 kusů chlupatých, opeřených, šupinatých a „holých“ zvířat + 6 chrupů žraloků... a spousta zajímavých informací včetně unikátních filmových záběrů z fotopasti, která v roce 2014 zachytila smečku vlků na Kokořínsku...

POZOR: PREDÁTOŘI ZA KAČKU! - Jmenujete se Vlk-Vlková, Vydra-Vydrová, Štika-Štiková, Sup-Supová či jste jiný predátor? Pak je pro vás každou středu vstupné na výstavu pouze 1 Kč! ...Velká výstavní síň 

12. 2.-30. 6.: Svět hraček - stoletá historie dětské hračky (1880-1980). Unikátním kouskům pocházejícím ze sbírky rychnovského Muzea hraček manželů Pecháčkových se zaručeně dostane vřelého přijetí i v Roztokách, kde se ocitnete ve světě bezbřehé dětské fantazie. ... Galerie / Kabinet 

14. 2.: Masopust - tradiční průvod masek. Obnovená tradice v Roztokách, vyrůstající ze společenství nadšených Roztockých. Pořádá Sdružení Roztoč a Kravín Únětice, ve spolupráci se Středočeským muzeem a Spolkem pro obnovu únětické kultury. Sraz maškar ve 13 hodin na nádvoří muzea. Celodenní program skončí někdy o půlnoci.

26. 2. - 30. 9.: Dobřichovické vily - pozoruhodná sídla pražské honorace. Každá metropole měla ve svém okolí satelitní obce s víkendovými a letními rezidencemi úspěšných. V případě Prahy se unikalo třeba do Dobřichovic. ... Malá výstavní síň

Jeden z exponátů výstavy Svět hraček

Velká výstavní síň

10. knihobudka v ČR bude v Roztokách

Ve čtvrtek 22. ledna v 15 hodin slavnostně převzalo Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy 10. KnihoBudku v ČR (a 3. mimo Prahu) - malou veřejnou knihovničku, která vznikla z vyřazené telefonní budky. KnihoBudka bude bezplatně sloužit všem návštěvníkům, kteří do muzea zavítají. Přestřižení pásky se zhostila PhDr. Zita Suchánková, ředitelka muzea, a Pavel Železný, spoluautor projektu KnihoBudka.

První knížky do KnihoBudky přinesli zaměstnanci muzea.

„Chceme se o KnihoBudku nejen starat, ale také bychom ji rádi využívali jako aktivní součást programu muzea,“ říká Zita Suchánková, ředitelka Středočeského muzea.

„Rádi bychom kolem KnihoBudky vytvořili společenský a kulturní koutek, kde si budou moct návštěvníci o knížkách popovídat nebo přijít na jejich veřejné předčítání," dodává ředitelka Suchánková.

Do vybavení KnihoBudky se již návštěvníci zapojili v minulém roce - reagovali tak na výzvu muzea, které v prostorách zdejší kavárničky instalovalo mobilní poličku na knihy. Knížek se ovšem nakonec sešlo tolik, že bylo třeba knihovničku zvětšit - a proto se muzeum rozhodlo adoptovat KnihoBudku. Stejně jako na ostatních místech i v Roztokách by se knihy měly přirozeně obměňovat.

„Prvních sedm knihovniček jsme otevřeli v roce 2014 a další následovaly - někdy s naší pomocí, někdy bez ní - tak nějak živelně. Toto je třetí KnihoBudka, kterou pomáháme instalovat mimo Prahu a máme z toho velikou radost," říká Pavel Železný, spoluautor projektu KnihoBudka.

Partnery projektu KnihoBudka ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy se staly: Středočeský kraj, Město Roztoky, Sdružení Roztoč a Salon Zdenky Braunerové.

Co možná nevíte: KnihoBudka je neziskový projekt, který vznikl v létě 2013 za podpory programu společnosti Nadace O2 „Think Big“. Cílem projektu je adopce - tedy přetvoření vysloužilé telefonní budky na malou bezplatnou veřejnou knihovnu a její umístění na veřejné místo. Vůbec první KnihoBudka byla slavnostně otevřena 9. ledna 2014 v pražské nemocnici IKEM. Celkem jich je v ČR k 22. 1. 2015 i s tou roztockou deset.

Více o projektu na www.knihobudka.cz; Pavel Železný, spoluautor projektu KnihoBudka, tel. 774 370 547

VÝZVA PRO PŘÍZNIVCE MUZEA: POKUD MÁTE DOMA KNIHU, BEZ KTERÉ SE OBEJDETE, POŠLETE JI „DÁL“, PŘINESTE JI DO MUZEJNÍ KNIHOBUDKY! DĚKUJEME VÁM.


Marcela Uhlíková
Středočeské muzeum

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.