Středočeské muzeum

Otevřeno: středa-neděle 10-18 hodin Knihovna muzea otevřena: středa 8-12 a 12.30-16.30 hodin Vstupné: výstavy - základní 50 Kč, snížené 30 Kč; Zámek - základní 50 Kč, snížené 30 Kč. V návštěvní době je otevřena kavárnička „Pro Vás“. Nabídka školám: Objednávky pro školní kolektivy na tel. 233 029 042, e-mail: propagace@muzeum-roztoky, www.muzeum-roztoky.cz

Stálé expozice

Jak se jezdilo do Roztok na letní byt / Život v letovisku.

Prostřednictvím vilových interiérů poznáme životní styl „lufťáků“ druhé poloviny 19. století, a to včetně prezentované dobové módy.

Jak bydlel a úřadoval pan správce / Vrchnostenská správa panství.

Nahlédněte, jak a kde bydlel a pracoval vrchnostenský úředník Lichtenštejnského panství na konci 18. století.

Ateliér Zdenky Braunerové (1858-1934). Stálá expozice malířky, grafičky, knižní výtvarnice a organizátorky kulturního života. Kvůli povodním v současnosti uzavřen. (Otevření naplánováno na 13. června 2015 v rámci akce Muzejní noc.)

Výstavy

do 30. 6. 2015: PREDÁTOŘI - obratlovci proti obratlovcům.

Výstava zaměřená na ryby, obojživelníky, plazy, ptáky a savce, kteří loví jiné obratlovce; z nich se věnuje právě a pouze těm, kteří žijí (a rozmnožují se) ve středních Čechách. Výstava je vhodná především pro rodiny s dětmi a školáky, které v Roztokách čeká celkem 79 kusů chlupatých, opeřených, šupinatých a „holých" zvířat + 6 chrupů žraloků... a spousta zajímavých informací včetně unikátních filmových záběrů z fotopasti, která v roce 2014 zachytila smečku vlků na Kokořínsku...

POZOR: PREDÁTOŘI ZA KAČKU! Jmenujete se Vlk - Vlková, Vydra - Vydrová, Štika -Štiková, Sup - Supová... či jste jiný predátor? Pak je pro vás každou středu vstupné na výstavu pouze 1,- Kč! ...Velká výstavní síň

do 30. 6. 2015: SVĚT HRAČEK - historie dětské hračky.

Hry a hračky mají velmi dlouhou historii. Střípek z ní, ten skoro poslední stoletý (1880-1980), přináší malým i velkým návštěvníkům Středočeské muzeum v Roztokách.

Děti, nenechávejte své rodiče doma. Vezměte je s sebou. 100% v Roztokách najdou hračku svého mládí :-)

...Galerie / Kabinet

do 30. 9.: Dobřichovické vily -pozoruhodná sídla pražské honorace.

Každá metropole měla ve svém okolí satelitní obce s víkendovými a letními rezidencemi úspěšných. V případě Prahy se unikalo do Roztok a Dobřichovic.

...Malá výstavní síň

Akce

1. 4. od 19 hod.: Koncert Marika Singers

- v Historickém sále na zámku

7. až 10. 4. 10-16 hod.: Cirkus Bombastico - šapitó, které léčí a osvobozuje - v areálu muzea

26. 4. od 17 hod.: Koncert sboru ROSA

- v Historickém sále na zámku

Vzácná francouzská návštěva v Roztokách

Od 23. října 2015 bude v Roztokách k vidění unikátní výstava: PELLÉ - BRAUNEROVÁ, zkřížené osudy mezi Čechami a Francií, mapující osudy dvou významných osobností. V rámci příprav zavítala do Středočeského muzea v Roztokách u Prahy paní Isabelle Monzini (Sandiford Pellé), vnučka Maurice Pellého s manželem.

Isabelle Monzini je dcerou Maryšky Pelléové (1922-2014, její matka Jarmila Braunerová byla neteří malířky Zdenky Braunerové) a vnučkou Maurice Josepha Pellého ( 1863-1924), francouzského generála, který byl v lednu 1919 postaven do čela francouzské vojenské mise v ČSR a od června téhož roku vykonával na žádost prezidenta funkci vrchního velitele Československé armády - náčelníka Hlavního štábu Československé branné moci. Isabelle si v úvodu svého pobytu prohlédla muzejní depozitář a v něm uložená výtvarná díla Zdenky Braunerové. V roztockém depozitáři se chystá strávit několik následujících dnů. Prošla si zámeckou expozicí „pražských lufťáků“ - Jak se jezdilo do Roztok na letní byt, dnes navštívila Regionální muzeum v Jílovém u Prahy.

Isabellu Monzini v depozitáři roztockého muzea doprovázela historička Marcela Šášinková.

O čem bude výstava PELLÉ - BRAUNEROVÁ, zkřížené osudy mezi Čechami a Francií?

Výstava přiblíží návštěvníkům ve zkratce genezi francouzsko-českých vztahů před první světovou válkou a těsně po ní prostřednictvím osudů dvou význačných osobností evropského formátu, jejichž cesty se kříží, aniž by o sobě věděly, a které se setkaly na sklonku života. Porovná rodinné zázemí protagonistů, původ, vzdělání, názor na svět a kariéru, jejich oboustranný obdiv i obdiv jednoho k zemi toho druhého, pokusí se ilustrovat rozvoj dvou evropských velkoměst, Prahy a Paříže, ale také milostné vzplanutí generála Pellého k Járince, neteři Zdenky Braunerové.

Marcela Uhlíková
Středočeské muzeum

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.