Středočeské muzeum

Roztoky, Zámek 1, tel. 233 029 011, e-mail: muzeum@muzeum-roztoky.cz Otevřeno: st-ne 10-18 h.

   Knihovna muzea otevřena: st 8-12 a 12.30-16.30 h. Vstupné: výstavy - základní 50 Kč, snížené 30 Kč; Zámek - základní 50 Kč, snížené 30 Kč.

   V návštěvní době je otevřena kavárnička „Pro Vás“. Nabídka školám: Objednávky pro školní kolektivy na tel. 233 029 042, e-mail: propagace@muzeum-roztoky.cz.

Stálé expozice

   Jak bydlel a úřadoval pan správce / Vrchnostenská správa panství. Nahlédněte, jak a kde bydlel a pracoval vrchnostenský úředník Lichtenštejnského panství na konci 18. století.

   Jak se jezdilo do Roztok na letní byt / Život v letovisku. Prostřednictvím vilových interiérů poznáme životní styl „lufťáků“ druhé poloviny 19. století, a to včetně prezentované dobové módy.

   Ateliér Zdenky Braunerové (1858-1934).

Stálá expozice malířky, grafičky, knižní výtvarnice a organizátorky kulturního života. Kvůli povodním v současnosti uzavřen. (Otevření naplánováno na 13. 6. 2015 v rámci akce Muzejní noc.)

Výstavy:

   končí 30. 6. 2015: PREDÁTOŘI - mezi obratlovci středních Čech

Výstava určená především pro rodiny s dětmi a školáky, na které v Roztokách čekají ryby, obojživelníci, plazi, ptáci a savci, kteří loví jiné obratlovce a kteří žijí a rozmnožují se ve středních Čechách. POZOR: PREDÁTOŘI ZA KAČKU! - pro všechny s predátorem ve jméně vstupné pouze 1 Kč!

...Velká výstavní síň

   končí 30. 6. 2015: SVĚT HRAČEK - historie dětské hračky

5 virtuálních pokojíčků - co část, to jiné časové období a rozdílný typ hraček. Děti, nenechávejte své rodiče doma. Vezměte je s sebou. 100% v Roztokách najdou hračku svého mládí .

.. Galerie / Kabinet

   do 30. 9.: Dobřichovické vily - pozoruhodná sídla pražské honorace. Každá metropole měla ve svém okolí satelitní obce s víkendovými a letními rezidencemi úspěšných. V případě Prahy se unikalo do Roztok a Dobřichovic. ... Malá výstavní síň

Akce:

   3.-13. 6. 2015: 6. ročník charitativní cyklotour NA KOLE DĚTEM

Významný projekt na podporu onkologicky nemocných dětí. Peloton cyklistů v čele s Josefem Zimovčákem na kostitřasu vyrazí na cyklojízdu napříč Českou republikou. Přidat se může každý na kousek, jednu etapu nebo celou trasu. BUĎTE PŘI TOM, ZAPOJTE SE DO PELOTONU: 2. etapa (5. června) ze Zbuzan do Lázně Mšené vede přes Roztoky, měří 121 km. Na ní bude trojnásobně téměř profesionálně zastoupeno i naše muzeum! Účastníky pozdraví starosta města.

   13. 6. v čase 17-23 h: MUZEJNÍ NOC -SALON ZDENKY BRAUNEROVÉ - Slavnostní otevření Ateliéru - Koncerty Filharmonického komorního orchestru a pěveckého sboru ROSA, Malířský ateliér Adély Karger, Provázení zdarma...

GLORIA MUSAEALIS 2014 - MÁME III. MÍSTO!

Zámek v Roztokách uspěl mezi Počiny roku

Obecní dům v Praze byl 14. května 2015 svědkem předávání prestižních cen XIII. ročníku soutěže GLORIA MUSAEALIS 2014, kterou vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR a Asociace muzeí a galerií ČR. GLORIA MUSAEALIS si klade za cíl upozornit veřejnost na špičkové výkony v oboru muzejnictví, prezentování muzejních sbírek v odborných publikacích a při záchraně a zpřístupňování objektů i lokalit našeho kulturního dědictví.

Letos soutěžilo 62 muzeí a galerií z celé České republiky s 87 projekty ve třech hlavních kategoriích: Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku.

V kategorii POČIN ROKU si cenu za III. místo odneslo Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, p. o., za realizaci projektu Rekonstrukce a nové využití zámku v Roztokách u Prahy.

Konkurence byla letos obzvláště silná. Před nás se dostalo jen Regionální muzeum v Litomyšli, p. o., za projekt Revitalizace historické budovy Regionálního muzea v Litomyšli (I. místo) a Oblastní galerie Liberec, p. o., za projekt Lázně - nové sídlo Oblastní galerie Liberec.

V udělování Národních cen GLORIA MUSAEALIS není Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy žádným nezkušeným nováčkem: V roce 2005 v kategorii Muzejní počin jsme obdrželi dokonce cenu hlavní za projekt Rehabilitace budovy Ateliéru Zdenky Braunerové a její využití pro stálou expozici.

O 2 roky později, v roce 2007, byla III. místem v kategorii Muzejní publikace oceněna kniha České a moravské obalové sklo.

Od letošního roku je GLORIA rozšířena o soutěž veřejnosti - návštěvníci mohou hlasovat PRO SVÉ MUZEUM na portále: www.do-muzea.cz.

DĚKUJEME VŠEM, KDO NÁM DRŽELI PĚSTI. DĚKUJEME VŠEM, KDO NÁM DÁ SVŮJ HLAS :-)!

Marcela Uhlíková
Středočeské muzeum

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.