Středočeské muzeum v Roztokách

Tel. 233 029 011, fax 233 029 033, e-mail: muzeum@muzeum-roztoky.cz

Otevřeno: st-ne 10-18 hod.

Vstupné: výstavy - základní 50 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 130 Kč; zámek - základní 50 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 130 Kč

Nabídka školám: Objednávky pro školní kolektivy na tel. 233 029 042, e-mail: propagace@muzeum-roztoky.cz

Navštivte nové stálé expozice na zámku

Jak se jezdilo do Roztok na letní byt / Život v letovisku. Prostřednictvím instalovaných vilových interiérů poznáme životní styl „lufťáků“ druhé poloviny devatenáctého století, a to včetně prezentované dobové módy. Roztocké Tiché údolí bylo totiž první lokalitou, kterou pro své letní pobyty využívali pražští obchodníci a továrníci.

Jak bydlel a úřadoval pan správce / Vrchnostenská správa panství. Obytné prostory a kancelář vrchnostenského úředníka Lichtenštejnského panství na konci 18. století. Nahlédnutí do dobově vybavených privátních pokojů úředníka včetně kuchyně a spi-žírny se zásobami, a zejména kanceláří velkostatku.

Zveme na akce v září

OD BEZU K ŠAFRÁNU / BARVÍŘSKÉ ROSTLINY - trvá do 9. listopadu 2014

V prostorách Galerie/Kabinetu stále probíhá výstava z říše rostlin. Návštěvníci zde získají celou řadu zajímavých informací o historii barvení rostlinnými barvivy i o jednotlivých rostlinách a jejich použití, a to včetně ukázek vzorků barvených tkanin. Výstava je to vskutku pestrobarevná a nechybí na ní hravý koutek pro děti!

Z výstavy Barvířské rostliny, foto: SMR - A. Hůlka

V rámci výstavy BARVÍŘSKÉ ROSTLINY pořádá muzeum BARVíŘSKÉ DíLNY - nejbližší již v sobotu 13. září a další 4. října od 10 hodin - nutná rezervace na tel. 233 029 060 nebo na pokladna@muzeum-roztoky.cz. Zbývají poslední místa! Přijďte se ponořit do tajů a krás barvení rostlinnými barvivy. V ceně 120 Kč jsou zahrnuty náklady na materiál a komentovaná prohlídka výstavy.

TAJEMSTVÍ ROSTLIN / FOTOGRAFIE VIKTORA SÝKORY - trvá do 26. října 2014

Velká výstavní síň nás zavádí do nečekaného a fascinujícího světa rostlin, a to prostřednictvím fotografií, které vznikly dvěma technicky diametrálně odlišnými přístupy: světelnou mikroskopií a skenovací elektronovou mikroskopií. Autor v nás dokáže vzbudit zájem o neznámou krásu a vyvolat v nás úctu k zázrakům přírody..

Výstavu doplní workshopy o technikách fotografování vedené autorem výstavy -sledujte www.muzeum-roztoky.cz - nutná rezervace na tel. 233 029 060 nebo na po-kladna@muzeum-roztoky.cz. Přijďte v sobě odhalit schopnost vidět a zachytit. Není určeno pro profesionální fotografy - ale i ti získají spoustu zajímavých podnětů.

Ze srpnové Barvířské dílny, foto: SMR - M. Uhlíková

Na výstavě Tajemství rostlin, foto: SMR - M. Uhlíková

LETNÍ KERAMICKÁ PLASTIKA - trvá do 31. října 2014

Tvorba padesátky osvědčených tvůrců i začínajících autorů z domova i zahraničí „obsadila“ areál muzea.

PŘIPRAVUJEME:

28. 10. 2014: Den Středočeského kraje Od 28. 11. 2014: Betlémy, tentokrát tištěné

Marcela Uhlíková

TAJEMSTVÍ ROSTLIN

Středočeské muzeum v Roztokách zve na výstavu fotografií Viktora Sýkory TAJEMSTVÍ ROSTLIN, které nám dovolí nahlédnout do nečekaného a fascinujícího světa rostlin. Výstava se koná v termínu 1. srpen - 26. říjen 2014, otevřena je od středy do neděle 10-18 hodin.

Fotografie vznikaly dvěma technicky diametrálně odlišnými přístupy: světelnou mikroskopií a skenovací elektronovou mikroskopií. Ukazují podrobnosti, které naše oko nedokáže v reálném životě zachytit. Na fotografiích, které nám výstava nabízí, jsou zachyceny semena, květy i plody. Mnohé z nich známe, viděli jsme je, ale naše oko nedokáže v reálném životě zachytit podrobnosti. Díky technice se i my podílíme na pozorování pod mikroskopem, kam nás autor pozval.

Z fotografií Viktora Sýkory je patrno, že je nevytvořil amatér, který se „jen nadchl“ krásou. Autor v nás dokáže vzbudit zájem o neznámou krásu a vyvolat v nás úctu k zázrakům přírody.

VIKTOR SÝKORA

* Fotograf a vědecký pracovník, vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Pracuje na 1. lékařské fakultě UK v Praze. Věnuje se volné fotografické tvorbě, především mikrofoto-grafii. Několik let působil jako hostující fotograf Divadla pod Palmovkou. Jeho práce byly publikovány doma i v zahraničí.

Více na webových stránkách autora: www.viktorphoto.eu

Marcela Uhlíková

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.