Stromy a my

Když jsem před čtyřmi lety poprvé prošel ulicí Jana Palacha, pomyslel jsem si, že takové příjemné ulice se už moc nedělají. Široké a plné stromů...

Letošní poslední červnový den jsem dostal zprávu, že někdo pokácel velký ořech, na který jsem se denně tak rád díval. Ten strom mi přirostl k srdci...

Pár měsíců předtím jsem uvěřil informacím, že vykácení všech javorů v naší ulici proběhlo pro jejich špatný stav, který by neodolal plánované rekonstrukci ulice. Po všem, co jsem nyní zjistil, tomu už nevěřím. Padly „jen“ pro pohodlnější stavební práce.

Stromy jsou tou nejlepší klimatizací, kterou můžeme mít. Jsou životním prostorem pro pestrou škálu životních forem. V každou chvíli svého života jsou nám k užitku. Marketing je plný klidu a zeleně košatých korun stromů.

Jak se v Roztokách pravidelně staráme o stromy? Budu to sledovat a důsledně se ptát. Máte-li pocit, že nějaký strom potřebuje péči, kterou nedostává, nebo s ním máte jiný problém, napište mi prosím na jiri.macak@szroztoky.cz.

Nevím, proč byl pokácen velký ořech královský v ulici Jana Palacha u Školního náměstí, bez projednání v komisi životního prostředí, v době plné vegetace, a ne v době vegetačního klidu, bez předchozí informace o každém kácení žádané místostarostou Novotným.

Zeptal jsem se:

1. Požaduji odborný posudek, na základě kterého se pokácel velký ořešák v ulici Jana Palacha u Školního náměstí.

2. Jaký je plán na další kácení stromů v této ulici?

Odpověď najdete na webu města: http://www.roztoky.cz/userfiles/file/authority/14-zadost-o-odborny-posudek-na-zaklade-ktereho-se-pokacel-oresak-v-ul-j-palacha-plan-na-dalsi-kaceni-stromu-tamtez.pdf

Plán na kácení neprojednala žádná komise a podklad, na základě kterého byl strom poražen, obsahuje jedinou fotografii z května 2013, jediné houby (choroše). Nedošlo na ozdravný nebo výchovný řez, lokální redukci, ale rovnou na pokácení na základě pasportu dřevin z roku 2006.

Hlavním důvodem zásahu byla hrozba, že tento strom by ohrožoval bezpečný průchod dětí po novém (zatím neexistujícím) chodníku.

S přáním šťastných domovů

Jiří Macák
člen kontrolního výboru a Strany zelených
www.szroztoky.cz

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.