Svátek 17. listopadu

Po převratech, revolucích zůstávají dvě podstatné věci: vzpomínky a instituce.

Nejprve k institucím

Co to jsou instituce. To je stát, demokracie, úřady, bankovnictví apod. Instituce potřebují fungující organizace, které koordinovaně a účelově pracují na jistém společenském prospěchu.

Demokracie se opírá o organizace politických stran. Ty sdružují lidi, kteří by měli sledovat podobné obecně prospěšné cíle a sdílet podobné zásady. Tedy nespojují je ani nutně, ani podmínečně vztahy kamarádství nebo přátelství.

„Stačí” vzájemný respekt a uznání. Respekt a uznání ale i pro strany druhé, s kterými soutěží o přízeň voličů. A zde je kámen úrazu. Často protivnou stranu nevidíme jako konkurenta s alternativními argumenty, ale přímo jako nepřítele, s kterým se nemluví, který se musí zadupat do země.

Zpronevěřujeme se tím základnímu předpokladu demokracie. Přestáváme věcem rozumět, máme totiž za to, že za naše neúspěchy může nějaká jiná strana, někdo jiný. Ne my.

Co jiného je nadávání na druhé a na poměry než naše výmluva. Nechceme si pálit prsty? Nechceme nastavit naše hřbety? Před čím couváme? 17. listopadu obklíčení studenti na Národní třídě museli procházet uličkou a schytávat rány obušků divých příslušníků pořádkových sil. Nám nic takového nehrozí.

A nyní ke vzpomínkám

Některé vzpomínky časem vyblednou, některé nám zůstávají celý život. Jsou to ty, které nás také k něčemu zavazují. Patří sem vzpomínka na obrovskou solidaritu a vzájemný respekt lidí. Vzpomínka na odvážnou důvěru, že můžeme poměry změnit a podílet se na správě věcí obecných, že můžeme být demokraty.

Vojtěch Sedláček

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Z balkonu Melantrichu... | Ladislav Kantor
Obavy o demokracii? | Bohumil Štíbr
Ach, zase ten Šalamon... | Martin Matas
Vánoce jsou blízko! | Jarmila Kučerová

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.