Svět mikrofotografie

V posledním dvojčíslí ODRAZU byla zmínka o výstavě mikrofotografií ze světa rostlin, chystané v roztockém zámku, jejichž autorem je Viktor Sýkora, vědecký pracovník 1. lékařské fakulty UK v Praze. Součástí této informace byla mikrofotografie Rmenu barvířského, která se následně objevila také na městských vývěskách. Tato fotografie má doplňující text „Nečekaný a fascinující náhled do světa rostlin“. Já bych k těmto dvěma charakterizujícím slovům přidala ještě třetí - nádherný! Na ploše velké výstavní síně se návštěvníkovi otevírá svět mnoha velkoformátových mikrofotografií semen, plodů a dalších částí rostlin, pořízených pomocí speciálních optických i elektronických mikroskopů. Ostatně, koho zajímají technické a odborné detaily, jak tyto mikrofotografie vznikají, může si přečíst odborný výklad na vstupním panelu výstavy.

Nejsem přírodovědec ani fotograf specialista, a tak vnímám vystavená díla emociálním zrakem, jako asi většina z nás, a tak se přiznám, že mě doslova ohromila krása barev a fantaskních tvarů. Zajímalo mne, která pozice byla na počátku ve Viktoru Sýkorovi silnější: zda to byl autor přírodovědec, nebo autor umělec. Požádala jsem proto pana Sýkoru o odpověď na tyto tři otázky.

Co Vás přivedlo k vašemu zájmu o fotografování a kdy jste vytvořil svoji první fotografii ?

V. S. Moje první fotografie vznikla tak dávno, že by dnes byla považována spíše za historický dokument. První fotoaparát jsem dostal ještě na základní škole, což už je několik desetiletí.

Kdy vás poprvé napadlo podívat se elektronickým okem do nejtajemnějších útrob rostlin?

V. S. Před několika lety jsem hledal možnost, jak propojit fotografii a vědu. Začal jsem experimentovat s objekty z nejbližšího okolí, a přitom jsem objevil rozmanitost rostlin pod mikroskopem. A bylo rozhodnuto.

Kdy a kde se poprvé výsledky tohoto vašeho přírodovědeckého a fotografického bádání objevily na veřejnosti jako umělecké dílo?

V. S. Posouzení odkdy a nakolik jsou moje díla uměním, raději nechám na ostatních. Ale ať už zařadíme mé fotografie kamkoli, budu mít radost, pokud si budou i nadále nacházet své příznivce.

Výstava fotografií Viktora Sýkory v roztockém zámku potrvá do 26. října t. r.

Krásné zážitky vám přeje
Ivana Ryzcová

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.