Svoboda informací, nebo dezinformací?

Počátkem června jsem našel ve schránce, podobně jako většina obyvatel našeho kraje, časopis Středočech, který vydává v nákladu 527 000 ks (!) Středočeský kraj. Tím, že je financován z krajského rozpočtu, si ho vlastně nepřímo platíme z našich daní. Měl by tedy vyváženě odrážet názorovou pestrost politických subjektů i veřejnosti.

Při prolistování tohoto plátku však máte dojem, že ho platí ze své kapsy pan hejtman a jeho radní. Pana hejtmana Peteru naleznete v tomto čísle na 8 fotografiích, jako by se bez něj v kraji nepohnul lísteček... Je to pravda určitý pokrok proti éře hejtmana D. Ratha, který měl svou fotku na každé stránce, ale přesto nevím, zda by se nenašly k článkům i lepší ilustrace. Opozici je vyhrazena 1 stránka z 24. Že to je v rozporu s platným tiskovým zákonem (s § 4a požadujícím "objektivní a vyvážené informace o územním samosprávném celku") je zřejmé, ale zřejmě to nikdo neřeší... Horší je jednostranné informování o tom, jak samospráva a státní správa Středočeského kraje funguje. Kritický, nebo alespoň tzv. "vyvážený" článek zde s výjimkou dvou opozičních stesků na straně 16 (na téma bývalého vojenského prostoru Milovice) nenajdete. Přitom se náš kraj potýká s mnoha palčivými problémy, které jsou velmi rozdílné region od regionu. Například tzv. pražský prstenec (okresy Praha-západ a Praha-východ) trpí v důsledku masivní bytové výstavby kritickým nedostatkem míst v mateřských a základních školách, zatímco jiné části kraje se vylidňují, protože tam není práce. V některých oblastech "vnitřního pohraničí", odkud mizejí nejen lidé, ale i prodejny se základními potravinami, by šlo dobře natáčet retro filmy z poválečného období. Stav komunikací II. a III. třídy je špatný všeobecně, snad nejhorší ze všech krajů ČR. Středočeský kraj je také třetí nejzadluženější v rámci republiky.

Časopis Středočech nic zásadního neřeší, jen chválí, a to "vlastní peří". Hodně (i grafikou) připomíná regionální periodika z období 80. let (např. tehdejší hlásnou troubu krajského výboru KSČ Svoboda), dokonce bych řekl, že pod vlivem "perestrojky" zde byly koncem 80. let články kritičtější než v současném měsíčníku Středočech. Myslím, že to je jedna z věcí, které se musejí po podzimních volbách změnit. Občané si zaslouží (za své peníze) kvalitní a objektivní informační zdroj.

Stanislav Boloňský

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Slovo starosty | Jan Jakob
Zbytečné nedorozumění | Stanislav Boloňský
Poděkování | Jaromír Roškot
Zahrádkář sobě | Roman Jandík
Slovo starosty | Jan Jakob

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.