Tajemný Řivnáč dobyt po šesté!

Tak jsme to znovu dokázali! Ale měli jsme namále! V den výstupu totiž opět Řivnáč ukázal svou milosrdnou tvář. Jako mávnutím kouzelného proutku skončila v den výstupu desetidenní rekordní čtyřicetistupňová vedra, kdy i v podvečer byl výstup těžko myslitelný bez újmy na zdraví účastníků nad 20 let věku, ač ani tato hranice není podle nejnovějších zjištění kardiologů jistá, neb moderní doba ,,umožňuje“ dostat infarkt už v osmnácti, ba dříve! Jaká to vymoženost doby globalizace!

A ejhle! V inkriminovaný den byl příjemný letní podvečer, průzračný vzduch, modré nebe, a tak již tradiční výstup na Řivnáč byl znovu příjemným setkáním všech generací. A že se bylo na co dívat! Vpravo Žalov (od r. 1968 součást Roztok) s prvním (nikoli Bohem, ale námi - současníky téměř zapomenutým) prvním křesťanským kostelem (!) v Čechách. Na severu legendární hora Říp, za ním bájemi opředená Milešovka, pod námi Husinec a Řež, vlevo Podmoráň (od r. 1950 součást Úholiček, do r. 1950 součást Žalova), nad Podmorání Moranin háj, za nímž milovníkům historie až na Řivnáč duní i dnes až z 9. století kopyta koní z bratrovražedné Lucké války.. Ale koho dnes zajímá historie, kdo ještě dnes ví, že na zemi, po které právě kráčí, šly i dějiny...?

Vyrazili jsme tedy na vrchol onoho tajemného kopce s již tradičním heslem „Dobytí vrchu Řivnáč během jediného dne bez použití kyslíku“, abychom v den 44. výročí 21. srpna 1968, v den obsazení Československa armádami Varšavské smlouvy, vzdali hold stovkám mrtvých, statisícům emigrantů, milionu občanů propuštěným z práce pro nesouhlas s okupací a vůbec všem, kteří byli nuceni mlčky přežívat oněch následných 22 let normalizace, vyznačující se heslem ,,drž hubu a nic se ti nestane“. Jak už asi víte z let předchozích, inspirací k výstupu nám byl i náhodný nález části pamětí žalovského písmáka J. F. Chalupeckého ze sedmdesátých let minulého století: ,,..v roce 1889 se místní rodáci poprvé vydali na vrch Řivnáč, aby modlitbou obnovili pohanský zvyk, jenž je popsán i v Kosmově kronice! Každoročně vycházeli poutníci na Řivnáč, aby se pomodlili za trochu deště, který by zkropil jejich vyprahlá pole i zahrady“. Reálnost tohoto staletého jevu můžeme sledovat dodnes! Jakmile se k Řivnáči blíží od severozápadu či západu slibné temné mraky, nad jeho vrcholem se nějak rozplynou - a nic! Tento jev (fenomén Řivnáč) byl samozřejmě znovu hojně diskutován hlavně po sestupu, v příjemné zahradní restauraci U Hřiště, za účasti předních klimatologů i tlučhubů ze širokého okolí. Minulý i předminulý rok v témže čase hrozily i předčasné volby, které však díky letošní parlamentní plichtě (při hlasování o důvěře vládě) 89:89 zatím nehrozí. Zato letošní hospodářská opatření vlády se „povedla“ tak mimořádně, že (vedle již tradičních témat) byl dominantním opět seminář na téma Cimrmannova dílka ,,Jak chudák ještě do větší nouze přišel“.

To vše zmínil ve svém tradičním projevu na vrcholu kopce předseda OS Levý Hradec L. Kantor, který vedle obvyklých blábolů a invektiv na témata současnosti zvláště ocenil dýmající skládku odpadu firmy Regios nad Podmorání, která svou mohutností slibuje (patrně v zájmu pokroku) převýšit i horu Říp! (Kdo už dnes pamatuje hospodyně chodící nakupovat s lněnými síťovkami, které vydržely věčnost, rohlíky, chléb i salám a maso se balily do papírů, které skončily v kamnech, a lahve od piva, limonád i sodovek byly vratné...)

Setkání tří generací.

Paní M. Zítková (88) a pí P Kazdová (32) s dcerou (*2012) foto: Stan. Marušák

Předseda byl toho dne vůbec trochu mimo sebe, neb ho vyděsila neznámými dobrodinci vzorně posekaná stezka na vrchol, i průklest náletových dřevin, takže účastníci výstupu se tentokrát nemuseli prodírat šípky a bezinkami. Nejvíc ho však vyděsilo znovunalezení vidlí jeho dědečka, které zapíchl na vrchol Řivnáče při prvním výstupu před šesti lety!

(redakčně kráceno)

Ladislav Kantor

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Malé upřesnění

Dobrý den,

jen bych chtěl trochu poopravit údaj o Milešovce ve Vašem textu. Z Řivnáče Milešovka opravdu vidět není. Kopec, který máte nejspíše na mysli, se jmenuje Sedlo. Zde posílám odkaz na foto, které toto jasně dokumentuje http://georgekos.rajce.idnes.cz/Krkonose_z_Rivnace_28.06.2011/#DSC_0057.jpg

řivnáč

Dobrý den naše bude v so 21.3.čas asi dopoledne J.Bollard

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.