Tak aspoň konec zmatků...

Začíná nový rok (pro někoho možná) s poněkud zlověstnou třináctkou na konci, a tak by se asi hodilo přát si něco vznešeného, ušlechtilého nebo aspoň něco, co nám neleze denně na nervy..

Ale zůstaňme na zemi, lépe řečeno v Čechách. Stačí možná, ustanou-li zmatky chystané nám jak na běžícím pásu našimi agilními poslanci a věčně měnící se vládou.. Sněmovna schvaluje každou schůzi okolo stovky zákonů (!) a poslanci sami připouštějí, že většině z nich nerozumějí. Bývalý soudce Ústavního soudu a ombudsman P. Varvařovský k tomu říká: ,,V druhém čtení se projevuje lidová tvořivost poslanců. A protože znalost problémů je v plénu nevalná, schválí leckdy zákon nesmyslný nebo v rozporu s jinými zákony.“

A tak např. na jaře schválený zákon o nutnosti souhlasu obou rodičů s lékařskými zákroky u dětí byl 14. 12. zase zrušen, neb se ukázalo, že u rozvedených rodičů (50 %!) se většinou nepodařilo sehnat toho druhého nebo s nimi odmítl mluvit, takže o zdraví dětí nemohla být řeč. sKarta (celou dobu povinná) se po těžkém boji stala nepovinnou, a jelikož jí ještě ke všemu vlastní zatím jen cca 10 % z 1,5 mil. lidí, a tak těsně před koncem roku neví většina nezaměstnaných, jak obdrží od 1. 1. obvyklé dávky a jejich děti od ní odvislé slevy na dopravu do školy. Díky snaze některých poslanců vylepšit si vlastní příjmy Sněmovna zametla pod stůl i platy soudců a státních zástupců, neb se o nich hlasovalo - bůhví proč - společně, takže páni soudci budou od ledna asi na neplacené brigádě.

O tom, že ani v polovině prosince nevíme, jaké bude od ledna DPH, jsem psal už v čísle minulém, a o tom, že první přímá volba prezidenta buď bude, nebo nebude, v čísle tomto. Zkrátka debakl.

Už to vážně přesahuje veškeré meze. A tak si přejme, ať si ministři a poslanci aspoň na rok „odpočinou“ od svých iniciativních nápadů, napraví zatím, co napáchali, a zanechají všech ,,zhoršováků“, kterým říkají reformy a kterými zaplevelili náš právní řád.

Hezký nový rok

Ladislav Kantor

(P. S. Poslanci s použitím předvánoční „metody velkého finiše“ přec jen stihli zrušit povinnost vyplácení dávek pouze přes sKartu, schválili nové platy soudcům a „nejmastnější“ verzi DPH).

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kam dál

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Pomocí kontrolního kódu ověřujeme, že jste člověk a bráníme se tak robotům ve vkládání spamu.