nekrolog

warning: Creating default object from empty value in /var/www/roztoky.com/http_www/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Opustil nás Stanislav Čáslavka

Během letošního léta odešlo na věčnost několik spoluobčanů, kteří se zapsali do veřejného povědomí. Rád bych připomněl osobnost pana Stanislava Čáslavky, který zemřel ve věku nedožitých 95 let.

Před rokem ho předešla na věčnost jeho manželka a od té doby se jeho zdravotní stav stále zhoršoval a jeho vůle k životu slábla. Zemřel doma, obklopen svými nejbližšími.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Vzpomínka na Dr. Jaroslava Fránu

Dne 30. července zemřel po kratší nemoci ve věku 82 let Dr. Jaroslav Frána, CSc.

Patřil do roztocké "komunity" vědeckých pracovníků spjatých s Ústavem jaderného výzkumu v Řeži. V Roztokách tento českobudějovický rodák bydlel od roku 1968.

Jaroslav Frána byl člověk tichý, poctivý, typický introvert, jemuž však nescházel suchý humor.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Za Romanem Tylem

Šestého února se na tyrolské hoře Geierspitze vlivem oteplení utrhla lavina, pod níž zahynulo pět českých skialpinistů. Jedním z nich byl i roztocký občan Roman "Ropák" Tyl. Ač mu bylo teprve 37 let, měl za sebou množství náročných sjezdů. Byl také zdatným horolezcem.

Přelezl řadu velkých stěn na evropské velehory. Mnozí další jej poznali jako metalového bubeníka.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Karel Marx 1928-2015

Ve věku 87 let zemřel začátkem prosince významný malíř, kostýmní výtvarník a scénograf Karel Marx.

Absolvent sklářské odborné školy v Železném Brodě a AMU v Praze, obor scénografie. Žák prof. Trostera. V letech 1962-1968 výtvarník Čs. televize, 1968-1983 scénograf kladenského divadla. Od roku 1983 výtvarník ve svobodném povolání.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

R.I.P. (za Jiřím Paďourem)

V pátek 11. prosince jsem byl cosi vyřizovat na teologické fakultě v Dejvicích a na chodbě jsem míjel vystavené portréty českých a moravských biskupů. Na chvíli jsem se zastavil u známé tváře připomínající svým hustým vousem spíše nějakého mnicha poustevníka či hajného - Jiřího Paďoura. Chvíli jsem u něj postál a v duchu zavzpomínal na chvíle, kdy byl duchovním správcem v Roztokách.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Malá vzpomínka na velkého člověka

Na konci srpna se uzavřela dlouhá a bohatá životní dráha pana doc. MUDr. Elo Luži, DrSc., který zemřel ve věku 97 let. Byl nejstarším žijícím mužem - občanem Roztok a byl ještě o tři měsíce starší než první československá republika.

Pan docent Luža při převzetí Ocenění města Roztoky u příležitosti 60. výročí konce II. světové války v roce 2005.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Aurage

Drahá Helčo, Josefe, kamarádi, vážení smuteční hosté, vaše přítomnost tady, kam jste přišli vyprovodit na poslední cestě Ladislava Kantora, je sama o sobě potvrzením nepřehlédnutelné stopy, kterou po sobě zanechal.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Zemřel nadšený muzikant

Letošní léto kosila smrtka ve velkém... Dne 17. srpna zemřel v požehnaném věku 89 let pan Ing. Jiří Machalický, CSc., povoláním strojař, ale také aktivní sportovec a zejména nadšený muzikant.

Pana Machalického jsem znal dlouhá léta především jako houslistu Komorního orchestru Dvořákova kraje a též jako skvělého a skromného člověka.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Pokoj duši Ladislava Kantora

Když jsem slyšel 25. července 2015 zprávu, že zemřel Ladislav Kantor, přepnul můj mozek na „autopilota" a v duchu jsem poděkoval za to, že jsem ho mohl poznat, a poprosil za pokoj jeho duše, která si za života asi mnoho klidu neužila.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Vzpomínka na Láďu

Dovolte mi, abych připojil několik vět o odkazu Ladislava Kantora pro naše město. Láďa byl dlouholetým roztockým zastupitelem a v průběhu času předsedou či členem několika výborů a komisí. Byl ale zejména roztockým a žalovským patriotem s neobvyklým zájmem o dění ve městě. Snažil se o to, aby Roztoky, Žalov a především Levý Hradec dosáhly rozkvětu a prestiže, která by jim měla patřit. Na tuto jeho práci je zapotřebí navázat.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Syndikovat obsah