výročí

warning: Creating default object from empty value in /var/www/roztoky.com/http_www/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Výročí roku 2017

Letopočet roku 2017 sice nekončí na "osudovou" osmičku, ale i tak přináší řadu zajímavých výročí, jejichž připomenutí rozhodně stojí za zamyšlení.

1035 let - 19. února 982 (podle juliánského kalendáře) byl na Levém Hradci zvolen Vojtěch Slavníkovec pražským (českým) biskupem, teprve druhým v pořadí.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Divadélku Kvítko bude čtyřicet

Dne 9. října 2016 Divadélko Kvítko zahajuje svou 40. divadelní sezonu. Přesně v květnu 1977 byl čtyřmi roztockými nadšenci M. Pejřilem, J. Zoubkem, I. Zoubkovou a Z. Záhořem založen divadelní soubor Kvítko, jenž chtěl navázat na divadelní tradice Sokolského divadla, které ukončilo svou činnost v roce 1952. Postupně se přidávali další a další nadšenci a divadlo pro děti se hrálo v Roztokách a okolí, na přehlídkách okresních, krajských i celostátních.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Kulatá výročí roku 2016

Stojíme na prahu nového roku s nadějemi a trochu i s obavami, co nám přinese. Stará moudrost říká: „Poznej minulost a budeš znát budoucnost." Proto vám chci připomenout pár historických „kulatých" výročí spojených s rokem 2016...

Český a uherský král Ludvík Jagellonský jako renesanční velmož

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

5 let s vámi

Na den přesně před pěti lety se na tomto webu objevil úplně první článek. Roztoky.com slaví narozeniny!

Liduščino divadlo slaví osmnáctiny

Liduščino divadlo z Roztok společně se školním rokem ukončilo osmnáctou sezonu své divadelní pouti - divadelní sezona totiž probíhá ve stejném období jako školní docházka. Naším tématem je připomínání starých českých zvyků a tradic. Od 1. září do 31. srpna odehrajeme celkem 214 představení. Nejsevernějším místem byl Varnsdorf, nejzápadnějším Sokolov, nejjižnějším Curych a nejvýchodnějším severomoravská Orlová.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Zapomenuté výročí


V současné době probíhá kompletní oprava krovu a střechy kostela sv. Klimenta na Levém Hradci a z tohoto důvodu je kostel momentálně uzavřen.

Trochu jsme přitom pozapomněli na 70. výročí jeho znovuvysvěcení, k němuž došlo s velkou slávou 8. července 1945.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Slavnostní koncert

V pondělí 4. května jsme si slavnostním koncertem v historickém sále roztockého zámku připomněli 70. výročí ukončení druhé světové války. Komorní orchestr Dvořákova kraje se sólisty České filharmonie předvedl pod vedením Václava Mazáčka skvělý výkon, který posluchači odměnili bouřlivým potleskem.

Stanislav Boloňský

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Odkaz M. Jana Husa dnešku

Dne 6. července uplyne 600 let od odsouzení a upálení Mistra Pražské univerzity, katolického kněze a charismatického kazatele Jana Husa. Většina lidí zřejmě využije státního svátku k odjezdu na svá letní sídla, aniž by se hlouběji zamysleli nad nešťastným osudem tohoto středověkého intelektuála a reformního teologa. Je to škoda, protože příklad, který nám Jan Hus zanechal, neztratil ani po šesti staletích na naléhavosti.

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Mistr Jan Hus

„Protož, věrný křesťane, hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, drž pravdu, braň pravdu až do smrti. Pravda tě vysvobodí od věčné smrti!“

(Mistr Jan Hus)

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Slovo starosty

Vážení spoluobčané, dnešnímu Odrazu i dění ve městě dominují dvě témata komunální a jedno nadčasové.

Výročí Mistra Jana Husa

Tento článek byl převzat z časopisu Odraz.

Syndikovat obsah